Adrenaline rush?

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Здраво дечки, гледав на интернет видеа, читав страни и сл. но не можам да најдам што точно е тоа што ми се случува. 100% сум сигурен дека е до адреналинот. Значи вака, РАНДОМ, да, баш во рандом времиња ми се појавуваат некои симптоми. Каколу што читав, адреналинот се лачи кога мозокот ќе дознае дека телото е во опасна ситуација како па пр: сообраќајна несреќа, тепачка, пожар, напад од животно и сл, но мене ми се има случено без никаква причина од надворешните околности, туку така, си одам по патот и наеднаш почнувам да се чуствувам чудно, еве некои симптоми кои ги чуствувам: чуствувам дека имам многу енергија, не сакам, ама тоа ме тера да ја трошам, ми се треси целото тело, најмногу прстите на дланките, чуствувам дека се потам, а во истовреме ми е ладно, како побркана мачка само гледам лево-десно, како во паника, не чуствувам воопшто страв и опасност, се чуствувам спремен за тепачка и некако агресивен, но никогаш немам нападнато некој пто е покрај мене, и на крај МИ СЕ ЈАДЕ БЛАГО!!! Не ми се случува ова на пр: 2-3 пати во денот, туку еднаш во 2-5 месеци. Пред околу половина година ми се случи такво нешто дома додека дремев пред компјутерот и отидов во продавницата да си купам благо за 150 денари и скоро половина го изадов! Литар и пол Пепси (не рекламирам) и го испив повеќе од пола, цел ролат, едно цело чоколадо и уште нешто ситно знам имаше. После тоа ми престана за околу 10 минути. Кога читав за симптомите на (насловот), имаше примери дека се појавува по 2-3 пати во денот и дека стегаат дради и главоболки, но јас сум немал такви симптоми. Имал некој случно чусвто? Ако е некој поучен, нека ми објасни, не е итно, но не е лошо да знам и да се информираат и другите. Благодарам однапред.
П.С. Да додадам: Не пијам, не пушам (ништо :)), не се дрогирам, скоро и да не пијам кафе и имам сексуални односи ,,скоро редовно'' :).
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Спрема тоа што рече дека после се ти се јаде Благо, можно е да ти паѓа шеќерот, мислам дека симптомиве што ги кажа одговараат на тоа... :unsure:
Е сега како да провериш треба да си прашаш доктор, до толку не знам...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Спрема тоа што рече дека после се ти се јаде Благо, можно е да ти паѓа шеќерот, мислам дека симптомиве што ги кажа одговараат на тоа... :unsure:
Е сега како да провериш треба да си прашаш доктор, до толку не знам...
Ако му падне шеќерот ќе биде истоштен а не да има повеќе енергија.[DOUBLEPOST=1458422855][/DOUBLEPOST]
З... туку така, си одам по патот и наеднаш почнувам да се чуствувам чудно, еве некои симптоми кои ги чуствувам: чуствувам дека имам многу енергија, не сакам, ама тоа ме тера да ја трошам, ми се треси целото тело, најмногу прстите на дланките, чуствувам дека се потам, а во истовреме ми е ладно, како побркана мачка само гледам лево-десно, како во паника, не чуствувам воопшто страв и опасност, се чуствувам спремен за тепачка и некако агресивен, но никогаш немам нападнато некој пто е покрај мене, и на крај МИ СЕ ЈАДЕ БЛАГО!!!
Нешто слично ми се има мене случувано како помлад. Баш како напади на исклучителна енергија освен делот со благото. Јас го решавав тоа што ја трошев енергијата. Речиси насекаде и секако. Имав ситуација кога (верувал или не) излегов од свадба и трчав 5километри и се вратив назад. Не е описливо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво дечки, гледав на интернет видеа, читав страни и сл. но не можам да најдам што точно е тоа што ми се случува. 100% сум сигурен дека е до адреналинот. Значи вака, РАНДОМ, да, баш во рандом времиња ми се појавуваат некои симптоми. Каколу што читав, адреналинот се лачи кога мозокот ќе дознае дека телото е во опасна ситуација како па пр: сообраќајна несреќа, тепачка, пожар, напад од животно и сл, но мене ми се има случено без никаква причина од надворешните околности, туку така, си одам по патот и наеднаш почнувам да се чуствувам чудно, еве некои симптоми кои ги чуствувам: чуствувам дека имам многу енергија, не сакам, ама тоа ме тера да ја трошам, ми се треси целото тело, најмногу прстите на дланките, чуствувам дека се потам, а во истовреме ми е ладно, како побркана мачка само гледам лево-десно, како во паника, не чуствувам воопшто страв и опасност, се чуствувам спремен за тепачка и некако агресивен, но никогаш немам нападнато некој пто е покрај мене, и на крај МИ СЕ ЈАДЕ БЛАГО!!! Не ми се случува ова на пр: 2-3 пати во денот, туку еднаш во 2-5 месеци. Пред околу половина година ми се случи такво нешто дома додека дремев пред компјутерот и отидов во продавницата да си купам благо за 150 денари и скоро половина го изадов! Литар и пол Пепси (не рекламирам) и го испив повеќе од пола, цел ролат, едно цело чоколадо и уште нешто ситно знам имаше. После тоа ми престана за околу 10 минути. Кога читав за симптомите на (насловот), имаше примери дека се појавува по 2-3 пати во денот и дека стегаат дради и главоболки, но јас сум немал такви симптоми. Имал некој случно чусвто? Ако е некој поучен, нека ми објасни, не е итно, но не е лошо да знам и да се информираат и другите. Благодарам однапред.
П.С. Да додадам: Не пијам, не пушам (ништо :)), не се дрогирам, скоро и да не пијам кафе и имам сексуални односи ,,скоро редовно'' :).
Најди си некоја занимација, издувен вентил. Трчај, вози точак, пливај, имаш еден куп опции.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Најди си некоја занимација, издувен вентил. Трчај, вози точак, пливај, имаш еден куп опции.
Сакаш да ми препорачаш за во тој момент да трчам или за стално?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сакаш да ми препорачаш за во тој момент да трчам или за стално?
За стално. Не се заебавам како пола што испотираа овде и се избришани и банирани од темава, навистина ти треба издувен вентил штом чувствуваш вакви работи. Собрани ти се многу работи, можеби вака да се запрашаш ќе си речеш нема врска ама потсвеста си работи. Ќе видиш како сево ова ќе се санира за кратко
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Здраво дечки, гледав на интернет видеа, читав страни и сл. но не можам да најдам што точно е тоа што ми се случува. 100% сум сигурен дека е до адреналинот. Значи вака, РАНДОМ, да, баш во рандом времиња ми се појавуваат некои симптоми. Каколу што читав, адреналинот се лачи кога мозокот ќе дознае дека телото е во опасна ситуација како па пр: сообраќајна несреќа, тепачка, пожар, напад од животно и сл, но мене ми се има случено без никаква причина од надворешните околности, туку така, си одам по патот и наеднаш почнувам да се чуствувам чудно, еве некои симптоми кои ги чуствувам: чуствувам дека имам многу енергија, не сакам, ама тоа ме тера да ја трошам, ми се треси целото тело, најмногу прстите на дланките, чуствувам дека се потам, а во истовреме ми е ладно, како побркана мачка само гледам лево-десно, како во паника, не чуствувам воопшто страв и опасност, се чуствувам спремен за тепачка и некако агресивен, но никогаш немам нападнато некој пто е покрај мене, и на крај МИ СЕ ЈАДЕ БЛАГО!!! Не ми се случува ова на пр: 2-3 пати во денот, туку еднаш во 2-5 месеци. Пред околу половина година ми се случи такво нешто дома додека дремев пред компјутерот и отидов во продавницата да си купам благо за 150 денари и скоро половина го изадов! Литар и пол Пепси (не рекламирам) и го испив повеќе од пола, цел ролат, едно цело чоколадо и уште нешто ситно знам имаше. После тоа ми престана за околу 10 минути. Кога читав за симптомите на (насловот), имаше примери дека се појавува по 2-3 пати во денот и дека стегаат дради и главоболки, но јас сум немал такви симптоми. Имал некој случно чусвто? Ако е некој поучен, нека ми објасни, не е итно, но не е лошо да знам и да се информираат и другите. Благодарам однапред.
П.С. Да додадам: Не пијам, не пушам (ништо :)), не се дрогирам, скоро и да не пијам кафе и имам сексуални односи ,,скоро редовно'' :).
Ова е школски пример на анксиозност и стрес, сеуште е во почетен стадиум,но тоа не значи дека ќе остане само на еднаш во 2-5 месеци можно е и да зачести.
Адреналинот е само нус производ во целата ситуација,јадењето благо или потребата за шеќери е обид на мозокот да го спаси организмот кој што буквално го согоруваш при лачењето на адреналинот.
Би ти препорачал да се обратиш кај професионалец.
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Фала дечки за советите, инаку стварно планирав да мрднувам по малку сега кога ќе се стопли.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Мене ова ми се случувало (освен делот со благото) кога сум играл мал фудбал. Дека голман сум цел живот. На моменти ми идела таква енергија да мислам дека се е возможно. Без размислување сум се акал трескал како да ништо не е, болки и невозможни потези непостојат тогаш. јбг после кога се излади ќе се сетам што сум правел и зошто ме боли секој дел од телото ама сум уживал во моментот кога тоа се случило...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@EDCer Ти препорачувам сепак да одиш на доктор, симптомите кои ги опиша се многу слични на хипогликемија, или народски кажано ти паѓал шеќерот. Се поклопуваат и со ова adrenaline rush ама фактот што те тера да јадеш благо и дека после јадење на благо се смируваш повеќе влече накај паднат шеќер во крвта.

Shakiness
  • Nervousness or anxiety.
  • Sweating, chills and clamminess.
  • Irritability or impatience.
  • Confusion, including delirium.
  • Rapid/fast heartbeat.
  • Lightheadedness or dizziness.
  • Hunger and nausea.
Ова се симптоми ако напишеш на Гугл hypoglycemia symptoms, па прочитај си и за тоа, ама пак ти советувам да одиш на доктор една контрола да ти направи.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Ако му падне шеќерот ќе биде истоштен а не да има повеќе енергија.[DOUBLEPOST=1458422855][/DOUBLEPOST]
Нешто слично ми се има мене случувано како помлад. Баш како напади на исклучителна енергија освен делот со благото. Јас го решавав тоа што ја трошев енергијата. Речиси насекаде и секако. Имав ситуација кога (верувал или не) излегов од свадба и трчав 5километри и се вратив назад. Не е описливо.
Според она што го знам и сум прочитал симптомите на паднат шеќер се различни во зависност од ситуацијата, бидејќи во тие ситуации имаш повишен адреналин, што резултира со смалување на осетливоста на многу дразби, според мене можно е да е тоа... Сепак прашањето не е за на форум, не е бубулица или раничка па да му кажеме како да ја санира.. Треба да се провери на доктор, сите симптоми да ги каже и соодветни тестови да му се направат.. Овде можеме да нагаѓаме само...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Провери тироидна ако имаш историја на болести во фамилија.
И гледај не скоро редовно, него редовно да имаш секс ако се работи за анксиозност или стрес.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Провери тироидна ако имаш историја на болести во фамилија.
И гледај не скоро редовно, него редовно да имаш секс ако се работи за анксиозност или стрес.
За историја на болести во фамилијата немам разговарано до толку сериозно и детално (знам дека баба ми и пра-баба ми се дијабетичари), а за секс, толку можам, женска ми е на факултет и скоро секој викенд си доаѓа дома, па не пропуштаме шанса, иако и јас (а и таа сигурно) сакам почесто да се валкаме.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Хипоманија другарче - не е страшно , но е ментално заболување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom