Adobe Illustrator-ваши креации

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Колку што знам нема ваква тема, па решив да отворам.



За тие што не знаат, Illustrator е програма за векторска графика од Adobe, истата фирма која го има Photoshop. Значи се што е направено со оваа програма е векторски, т.е. “објаснето“ со тешка математика во позадина, во компјутерот, што овозможува се што е нацртано, да се зголемува/намалува до “бескрај“ без да го губи квалитетот, како на пример кога зумирате слика, па на крај веќе ги гледате коцкичките (пикселите) од кои е составена. Оваа програма се користи за графички дизајн, за секакви потреби, како логоа, постери, банери, буквално се што ќе ви падне на памет, секако ако знаете да ја користите. Јас почнав да ја “учам“ пред година-дена, не сум некој супер-талент или професионалец не знам каков, едноставно ми е забавно да си цртам нешта, да креирам работи, да учам...а дури и продадов едно лого :D. Ако имате и вие нешто интересно, споделете, можда ќе можеме и да учиме едни од други и тн. Повелете за почеток нешто од мене:





За повеќе...клик на потписот :)

И сакам да прашам, дали знае некој каде има ресурси за дизајнери како: бланко пакувања за производи, етикети, brushes, vectors итн. знаете на што мислам....или пак некои торенти кои содржат повеќе работи...исто и добри туторијали...посебно за Pen Tool уффф најтешкото нешто :P
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Уф има од коа неам чепнато Илустратор има сигурно едно 2-3 години, иначе у право си брат, го мрзев pen tool-от хахах :)

logo.png

Vector_Shark_by_ne0n1nja.png

Pink_Pig_by_ne0n1nja.png

Robot_by_ne0n1nja.jpg
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Едно време почнав да чепкам малце..интересно е но бара многу време да се напне човек за многу ситни детаљи

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
а која е разликата со CorelDRAW ... знам корел, па како би се снашол во илустратор?
Па мислам дека се слични, на крај краева и двете се за иста намена, па ваљда и алатките им се во поголем дел исти. Не знам, нека кажат тие шо работат во Corel Draw.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Нема значајна разлика помеѓу корел и илустратор, ако го знаеш едното ќе го знаеш и другото.
бобипп каде продаде лого и кое ако не е тајна? нешто на интернет работеше или?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Нема значајна разлика помеѓу корел и илустратор, ако го знаеш едното ќе го знаеш и другото.
бобипп каде продаде лого и кое ако не е тајна? нешто на интернет работеше или?
Па еден ден изненадно ми се јави еден човек, ми вика вака и вака, ми треба едно мало лого да ми направиш, дали ќе може и колку пари. Јас сиот изненаден, си викам од кај дознал за мене дека правам такви работи, од кај ми го знае телефонот...? :eek: Али прифатив секако :) Изгледа ме има видено на македонската страна за фриленсери-elancer.mk, а и таму како се најдов појма немам. Еднаш ми стигна меил, ми вика, регистрирани сте на elancer, проверете си го својот профил :LOL: Ајде реков...можда ќе ме побара некој :) И ете....
А еве го и логото:
ImperiumLogo.jpg

можда ќе го видите по некое време низ Скопје :D
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Темава мртва...:confused: пу јаз'к
LogoMockup.jpg
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Здраво дечки
Ме мачи нешто
Дали ви е лиценциран илустраторот?
Сакав да се вклучам на istock и слични на нив ама ме мачи дали можам да почнам со портабле верзија од илустратор и фотошоп, дали има начин да се открие додека да заработам за лиценцирана верзија? Дали паничам?
Ќе почекам одговор од сите што работите графички дизајн на овие сајтови
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Ако има некој што ке ми направи ваква слика со натпис за да испринтам на мајца ќе има пиво од мене и ќе му бидам многу благодарен (и не знам дали може во оваа програма да се изработи така го пишав прашањето тука ).
 

Attachments

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Ако има некој што ке ми направи ваква слика со натпис за да испринтам на мајца ќе има пиво од мене и ќе му бидам многу благодарен (и не знам дали може во оваа програма да се изработи така го пишав прашањето тука ).
Брат, извини вака, ама од фала и пиво не се живее, пиши пп ако сакаш, ќе ја средиме, за ефтини пари, ако не пробај сам, или пак некој ќе ти се смилува...толку од мене ;)

и така влегов во темата, еве нешто од мене направено во последно време:

Concept2.jpg
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Брат, извини вака, ама од фала и пиво не се живее, пиши пп ако сакаш, ќе ја средиме, за ефтини пари, ако не пробај сам, или пак некој ќе ти се смилува...толку од мене ;)

и така влегов во темата, еве нешто од мене направено во последно време:

Прегледај го приврзокот 63677
Добро ти си знаеш иначе што пари бараш
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Не сакам да ти земам пари, потруди се некој ќе најдеш ќе ти го направи за пиво :)
Добро другар, ајде се бара кандидат што ќе ја направи сликава за пиво ајде знам дека има добри луѓе доброволци тука сме си да си помагаме и фала
 

Attachments

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Еве вака нешто, пошто скроз исто не може, немам таков фонт, а и барав не можам да најдам.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom