Adobe Flash - совети, туториали, помош

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Епа мислам дека се повеќе и повеќе се користи оваа програма па редно е и тука да се отвори една ваква налик таа на Фотошоп. Слободно прашувајте што не е јасно за било која верзија ќе се обидам да помогнам, сега излагам уште малце па немам време али до вечер ќе постирам повеќе совети и туториали сега за сега само еден кој е лесен и се работи за едноставно анимирано топче.
Па да почнеме.

Често пати, оваа анимација е прва за сите оние кои почнуваат со некој софтвер за анимирање. Во овој туторијал, ќе покажеме како да анимирате топче, на кое рачно ќе му додадеме својство на еластичност. Најпрво, ги цртаме соодветните елементи (топче и под), како на подолната слика:

Следен чекор е анимирањето. Правиме 3 леери, каде што соодветно ги распоредуваме: Во леерот pozadina се наоѓа подот, во леерот topce_classic се наоѓа топчето конвертирано во симбол (MovieClip) и во леерот topce_shape се наоѓа копија од топчето кое ќе ни помогне да го направиме ефектот на еластичност. Целосната распореденот на леерите и елементите е дадена на подолната слика:

Од сликата, може да видиме дека сината анимација е Classic Tween, додека пак зелената е Shape Tween.
Изворниот фајл (.fla) од туторијалот, преземете го тука.
Извршниот фајл (.swf) од туторијалот, преземете го тука.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Кој сака нека пишува да ја збогатиме темава :) Еве јас пак продолжувам, сега се работи за копче...
Веројатно, некогаш сте посакале да направите напредно копче во Flash, односно, копче кое „полека“ ќе го менува својот изглед/боја. Во следниот туторијал, ќе го покажеме тоа.
Најпрво, го „цртаме“ почетниот изглед на копчето. Во мојот пример кој можете да го видите на подолната слика, тоа е правоаголник, со син градиент. После тоа, одиме на десен клик врз селектираниот правоаголник и избираме Convert to Symbol..Така, ќе ни се отвори прозорецот како на сликата и тука задаваме име на симболот и избираме да е од тип Movie Clip, а не Button.

prvokopce.jpg
[FONT=&quot]Откако симболот е готов, притискаме двоен клик врз него или десен клик па Edit. Истата постапка ја повторуваме и со правоаголникот што се наоѓа „внатре“ во симболот. Значи, го селектирам, десен клик и повторно Convert to Symbol..., задаваме ново име и притискаме OK. Анимацијата која ќе започнува со држење на глушецот врз копчето ќе ни трае 10 фрејма, како на сликата:
[/FONT]

vtora1296148735.jpg
Симболот на 10-тиот фрејм го изменуваме, на пример му додаваме Tint за да ја менува бојата (30% бела боја). После тоа, секако ги анимираме тие 10 фрејма, односно на било кој од фрејмовите меѓу 1 и 10,десен клик и Create Classic Tween. Останува уште кодирањето. Во првиот фрејм го внесуваме кодот:

stop(); this.onEnterFrame = function() { if (rewind == true) { prevFrame(); } }; this.onRollOver = function() { rewind = false; play(); }; this.onRollOut = function() { rewind = true; } this.onPress = function() { rewind = true; } this.onRelease = function() { //внесуваме акција која ја сакаме при клик на копчето }

додека пак во 10-тиот фрејм пишуваме само: stop();

Изворниот фајл (.fla) од туторијалот, можете да го преземете
[FONT=&quot][FONT=&quot]тука[/FONT][/FONT][FONT=&quot].[/FONT].
Извршниот фајл (.swf) од туторијалот, можете да го преземете
[FONT=&quot][FONT=&quot]тука[/FONT][/FONT].
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Еве нешто одлично земјата во флеш значи земаш слика од звезди ја симнуваш од нет има мн интересни и правиш на фотошоп еден круг во средина кој ке биде транспарентен без позадина значи рупа у сликата ја зачувуваш во .png.Потоа отвараш флеш без разлика кој кликнуваш на првиот фрејм од линиата притискате цтрл+R на тастатура ја одбирате и внесувате ја местите на средина од работната површина потоа зимате еден обрач како на сликата и му правите convert to simbol го местите над отворот од сликата и му додавате od efekti Glow i toa ke bide atmosverata hhhn neka trajat do 100 то фрејмче од временската линија значи сите треба да бидат до 100


потоа земате следниве мапи од земјата
http://textures.forrest.cz/index.php?spgmGal=maps&spgmPic=2#spgmPicture
Правите ново леерче кое ке биде зад сликата со звезди и внесувате сликата од земјата мапа што е внесувате две како на сликава подоле и ги ствата една до друга потоа convert to simbol па на тоа леерче за да го анимирате му паравите на временската линија на 100фрејм десен клик па insert keyfreme потоа на линијата десен клик па motion tween откако го напрвивте тоа треба да наприме почетна и крајна точка за да ја анимираме сликата тоа ке биде на америка значи сликата да биде под сликата со звезди значи во отворот на таа слика ке ја поствите и центрирате земјата да започнува со америка и исто да завршува со америка од втората слика која е залепена на првата па притиснете цтрл +ентер да видите што испаднало и да доцентрирате да почнува и завршува анимираната слика од земјата во исти дел да не се приметува изобличувањето поззззз





откако ги центриравте сликите тогаш пуштате да видите што сте направиле и како се одвива анимацијата за да доцентрирате и ве замолувам да ги движите сликите со стрелките од тастатура за да бидете по прецизни позз

--- надополнето ---
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Се е кул шо почнавте да пишувате туториали, али муабетчињава на профил нека се :)
Да не ја трупаме темава со приватни безмислени информации.
едит: мислев да ви ги оставам мислењава али не иде, не изгледа на ништо
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
проблем со активација на флеш

ај помош...користам Flash Cs3, но имам проблем со активацијата, еве во следниве слики што ми се случува
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

едит: вторава слика сум забораил да ја кропнам, битно се гледа лоадингот
 

eLemenTiX

//b00riS//
Член од
12 мај 2008
Мислења
313
Поени од реакции
8
Се е океј, супер што отворивте ваква тема, пошто сакам да научам флеш. Но, да ја збогатиме темата со лекции, да не биде само на почетокот 2-3 лекции и да ја оставиме. :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ми треба малку помош значи правам копчина кои се линкувани до одредени линкови во флеш па има повеке копчинња сега секое посебно за да не го работам правам копи пасте али проблемот е на тие што сум ги направил копи и пасте на едно од копчињата кога менувам нешто на сите се менува хахаха незнам зошто неможе да се независни и ако може како да го решам тоа и друго за да го линкувам секое копче со посебен линк фала однапрет поззз
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ми треба малку помош значи правам копчина кои се линкувани до одредени линкови во флеш па има повеке копчинња сега секое посебно за да не го работам правам копи пасте али проблемот е на тие што сум ги направил копи и пасте на едно од копчињата кога менувам нешто на сите се менува хахаха незнам зошто неможе да се независни и ако може како да го решам тоа и друго за да го линкувам секое копче со посебен линк фала однапрет поззз
Ист Instance name имаат сите?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
101
Поени од реакции
8
Мене ми треба едно добри туторијали за Флеш и ActionScript.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
To create the text animation:

Launch Flash Designer and choose "Blank document".
Choose "Frame" > "Frame Size" to set movie dimensions, for example 400 x 200.
Choose "Text" tool and click on the frame. Type the text (for example "Text Animation") and click OK.
Choose "Edit" > "Align" > "Center on Page" to center the text on the frame.
Choose "Intro" > "Intro Animation", check "Enable Animation" and choose "Zoom" effect.
Click "Text Animation", check "Enable Glyph Animation" option and click OK twice.
Press F9 to preview the animation. Hit "Alt+F4" to close preview.
Choose "Intro" > "Intro Animation"
Check "Fade" option. Click OK.
Press F9 to preview.
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Дали некој знае туториал за FlipBook ? :cuc:
 
Член од
14 април 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Zdravo, dali ima nekoj sto ima solidni poznavanja vo Flesh, mi treba za zadaci da mi se objasnat, ili dava privatni casovi ( za na fakultet).Sto treba za cena ke si platam. Fala odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom