A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
За телевизијава искрено не ми е гајле, очекувам оптика и симетрични брзини.
Џабе очекуваш... Како тргнале, бетер се од што беа во поглед на интернетот.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Од кога ги ставија SK 1 2 3 во HD и плус 4 5 6 го тргнаа SK HD а на АВМУ е регистриран или не е точно таму. Што е финтава сега?


Untitled22.jpg
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Од кога ги ставија SK 1 2 3 во HD и плус 4 5 6 го тргнаа SK HD а на АВМУ е регистриран или не е точно таму. Што е финтава сега?


Прегледај го приврзокот 216169
Тој си е регистриран, ама не се приморани да го емитуваат... Исто и други оператори, си имаат регистрирано канали и канали, но ги немаат во понудите. Најдобар пример е да видиш листата за Неотел и ќе сфатиш дека пола канали од таму не ги нудат.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.389
Поени од реакции
2.708
Се јавив сега да видам и они колку се запознаени со ова, и за среќа знаеа за што зборувам. Кога прашав како се со покриеност во Скопје ми рече дека воглавно голем дел е покриено но за точно требало екипа да провери. Како што знам они немаат оптичко влакно до ниеден објект што значи се шлепаат и овие на оптичката од Телеком.

Како тргна веќе 3 оператори делат иста оптичка линија низ цела држава. Среќа Телеком асално ја има изработено па техничките проблеми се навистина ретки. :)

Ги мрзи да пуштаат оптички влакна дефинитивно.

Не би ме чудело да го пуштат ова како изненадување за ребрендирањето.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Се јавив сега да видам и они колку се запознаени со ова, и за среќа знаеа за што зборувам. Кога прашав како се со покриеност во Скопје ми рече дека воглавно голем дел е покриено но за точно требало екипа да провери. Како што знам они немаат оптичко влакно до ниеден објект што значи се шлепаат и овие на оптичката од Телеком.

Како тргна веќе 3 оператори делат иста оптичка линија низ цела држава. Среќа Телеком асално ја има изработено па техничките проблеми се навистина ретки. :)

Ги мрзи да пуштаат оптички влакна дефинитивно.

Не би ме чудело да го пуштат ова како изненадување за ребрендирањето.
Шириш дезинформации како и секогаш. Ако незнаеш, не плукај без потреба. Ова е еден од неколкуте пакети што ќе се објават. И да ребрендингот ќе биде многу поскоро од 14ти.
Ќе има и промо пакети што ќе се нудат за тие што се eligible за оптика
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
1567173366514.png
Само кај рамковниве и во Штип има оптички. Другите јок, го нудат тој Лајт пакетот што е 40/40 и бумот.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.389
Поени од реакции
2.708
Шириш дезинформации како и секогаш. Ако незнаеш, не плукај без потреба. Ова е еден од неколкуте пакети што ќе се објават. И да ребрендингот ќе биде многу поскоро од 14ти.
Ќе има и промо пакети што ќе се нудат за тие што се eligible за оптика
Која дезинформација? Слободно кажи што е изнесено како дезинформација. Еве се извинувам однапред ако нешто сум пренел што не е точно. :)
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Арени ќе има?
Еуроспорт ќе има?
Дискавери ќе има?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
1. Се создава CableTel од 13 помали оператори.

2. 14.11.2011 CableTel се преименува во Blizoo.

3. Со доаѓањето на ВИП Blizoo се преименува во VIP TV.

4. Кога го купија Cosmofone се ребрендираа во OneVIP.

5. Сега повторно го менуваат името во А1.

Пола од парите фрлени во изминативе 10 год. за промена на рекламниот материјал, почнувајки од пенкалца и фактури па се до нови фолии и паноа по продавниците и возилата да ги потрошеа за нови и квалитетни програми Телеком немаше ни за малото прсте да им се фати. Ама не. Гледачите се овци. Они се тика само за шишање. Епа затоа затоа се помалце имаат претплатници....

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
1. Се создава CableTel од 13 помали оператори.

2. 14.11.2011 CableTel се преименува во Blizoo.

3. Со доаѓањето на ВИП Blizoo се преименува во VIP TV.

4. Кога го купија Cosmofone се ребрендираа во OneVIP.

5. Сега повторно го менуваат името во А1.

Пола од парите фрлени во изминативе 10 год. за промена на рекламниот материјал, почнувајки од пенкалца и фактури па се до нови фолии и паноа по продавниците и возилата да ги потрошеа за нови и квалитетни програми Телеком немаше ни за малото прсте да им се фати. Ама не. Гледачите се овци. Они се тика само за шишање. Епа затоа затоа се помалце имаат претплатници....

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Е па мора некој и да испере воа де, оправда парите со овие ребрендирања...
Мене не ми е јасно, што не почнаа фино лепо под брендот А1 кога се споија пред 3-4 години Вип, Близу и Уан. Можеа одма да почнат под ново име, а не рекламта како им беше, заедно е подобро, под Вип, бла бла.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Е па мора некој и да испере воа де, оправда парите со овие ребрендирања...
Мене не ми е јасно, што не почнаа фино лепо под брендот А1 кога се споија пред 3-4 години Вип, Близу и Уан. Можеа одма да почнат под ново име, а не рекламта како им беше, заедно е подобро, под Вип, бла бла.
Сигурно не било едноставно одма да се преименувале како А1.

Во Србија уште се Vip и нема сеуште никакви најави дека ќе се преименуваат во А1 иако доле на сајтот си пишува дека се под капата на Тelekom Austria Group
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Сигурно не било едноставно одма да се преименувале како А1.

Во Србија уште се Vip и нема сеуште никакви најави дека ќе се преименуваат во А1 иако доле на сајтот си пишува дека се под капата на Тelekom Austria Group
До крајот на годинава, сите 6 компании ќе се ребрендираат. Останавме ние и србиве.
Истиот овој ребренд требаше да биде завршен до декември лани, но не знам зашто беше одложен, а беше најавен мислам пред 2 години од прилика.
Ме мрзи да гуглам и да се замарам со вакви информации, ама имаше некаде пишувано за ова, дал на македонски, дал на српско-хрватско-словенечки сајт или на некој австриски, не ме држи за збор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom