A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
...

Но треба и Телекабел внимателно да ги набљудуваме, бидејќи неодамна го отстранија каналот Minimax од својата дигитална ТВ понуда и го заменија со Алсат М.

Нешто слично направија и Ти-Хоум пред неколку месеци кога го отстранија каналот OBN и го заменија со RTV21 или некоја друга рамковнистичка телевизија. Не дека OBN е нешто посебен канал, јас лично многу ретко ќе најдев нешто интересно на OBN, но сепак поприфатливо е за мене да го имам OBN во дигиталниот пакет кој го користам, наместо некој рамковнистички канал.
Мала поправка:

Не беше OBN каналот кој Ти-Хоум го заменија со рамковнистички канал кон крајот на декември 2014, туку тоа беа каналите Universal и SciFi, кои Ти-Хоум ги заменија со каналите Tring Max и Tring Fantasy.

А бидејќи и Телекабел неодамна го заменија Minimax каналот до Алсат М, повеќе од јасно е дека треба да бидеме внимателни и со нив доколку почнат да отстрануваат можеби не баш висококвалитетни ТВ канали, но сепак милијарда и кусур пати поасални ТВ канали во споредба со рамковнистичките глупости со кои ги заменуваат.

А за Близо па да не правиме муабет.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Мала поправка:

Не беше OBN каналот кој Ти-Хоум го заменија со рамковнистички канал кон крајот на декември 2014, туку тоа беа каналите Universal и SciFi, кои Ти-Хоум ги заменија со каналите Tring Max и Tring Fantasy.

А бидејќи и Телекабел неодамна го заменија Minimax каналот до Алсат М, повеќе од јасно е дека треба да бидеме внимателни и со нив доколку почнат да отстрануваат можеби не баш висококвалитетни ТВ канали, но сепак милијарда и кусур пати поасални ТВ канали во споредба со рамковнистичките глупости со кои ги заменуваат.

А за Близо па да не правиме муабет.
И јас се согласувам дека не треба да правиме муабет за нив :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Инаку, дечки ако нешто сметате дека ви смета и дека чекате нешто премногу, имате проблеми кои не ви ги решаваат, жалете се првин на контакт центарот, потоа чекајте екипи, па одете во салони и на крајот ви препорачувам да поднесувате приговори, затоа што јас на 28 март потпишав за нов пакет, меѓу последните денови од претходната понуда. Каналите и телефонијата си функционираа, но интернетот кој требаше да го зголемат на 30 мб не можеше, зашто требаа да го сменат модемот и да постават нов. Така, јас по една недела им се јавив на контакт-центарот, па отидов во салон на два пати да прашам зашто уште нема ништо и на крајот им поднесов приговор во кој барав намалување на цената за април, затоа што не ја добивам услугата која сум ја платил. На крајот приговорот беше прифатен од нивна страна со 30% попуст на сметката. Да не се ангажирав немаше да имам ништо од едно извинување. Во вакви ситуации не ми е до парите, туку повеќе до принципот.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Вчера отидов во салонот на Близоо, со намера да го откупам СА модулот што го користам, со цел да неплаќам 200 денари месечно плус и ми рекоа дека ти можеш да си го купиш СА модулот, но картичката ќе треба да им ја вратам, што значи нема да може да ги гледам каналите на мојот телевизор. Ако сакам да ги гледам, каналите на тв, ќе мора пак да си плаќам 200 ден месечно.
Ова ми нема никаква логика, тогаш зошто ги продаваат СА модулите, ако на нив не може после тоа да се гледа телевизија, без месечан доплата?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Кој е кодот за кога се оди на Инсталирање? Сакам да направам фарбички ресет но незнам кој е кодот
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Дечки ми се појавува Parental Lock на свите канали освен на македонски и на свако мењавање канал морам ЦА Пин да стискам, а парентал лок ми е исклучено !
Има чаре некое или да го носим. Имам два ресивера на едниот го немам тој проблем
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Дечки ми се појавува Parental Lock на свите канали освен на македонски и на свако мењавање канал морам ЦА Пин да стискам, а парентал лок ми е исклучено !
Има чаре некое или да го носим. Имам два ресивера на едниот го немам тој проблем
На кој рисивер ти бара(модел)? ADB, Topfield, Powerbox, Homecast...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Вчера отидов во салонот на Близоо, со намера да го откупам СА модулот што го користам, со цел да неплаќам 200 денари месечно плус и ми рекоа дека ти можеш да си го купиш СА модулот, но картичката ќе треба да им ја вратам, што значи нема да може да ги гледам каналите на мојот телевизор. Ако сакам да ги гледам, каналите на тв, ќе мора пак да си плаќам 200 ден месечно.
Ова ми нема никаква логика, тогаш зошто ги продаваат СА модулите, ако на нив не може после тоа да се гледа телевизија, без месечан доплата?
Да, за ова и јас пишував. Зошто би купувал СА модул, кога сеедно плаќаш месечна доплата и кога сеедно (бесплатно) ќе ти дадат СА модул (или ресивер) ако се решиш да доплаќаш за уште еден телевизор.
Што „ќар„ имаш, каков мотив имаш, да поседуваш во своја сопственост СА модул (или ресивер). Секако истата сума се плаќа за доплата по одделен телевизор.
Кога сме кај тоа, логиката е секако да има некаков попуст ако користиш СА модул - затоа што не им држиш цел ресивер кој секако им е многу пати поскап од СА модулите.

Многу конфузни им се објаснувањата на веб-сајтот за СА модулите, и лошо наведуваат погрешно да се разберат некои работи. Реагирав за ова и во салонот и на кол центарот ама ништо немаат сменето во дезинформациите што стојат на нивниот сајт.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Да, за ова и јас пишував. Зошто би купувал СА модул, кога сеедно плаќаш месечна доплата и кога сеедно (бесплатно) ќе ти дадат СА модул (или ресивер) ако се решиш да доплаќаш за уште еден телевизор.
Што „ќар„ имаш, каков мотив имаш, да поседуваш во своја сопственост СА модул (или ресивер). Секако истата сума се плаќа за доплата по одделен телевизор.
Кога сме кај тоа, логиката е секако да има некаков попуст ако користиш СА модул - затоа што не им држиш цел ресивер кој секако им е многу пати поскап од СА модулите.

Многу конфузни им се објаснувањата на веб-сајтот за СА модулите, и лошо наведуваат погрешно да се разберат некои работи. Реагирав за ова и во салонот и на кол центарот ама ништо немаат сменето во дезинформациите што стојат на нивниот сајт.
Мислам нема никакви поволности. Поевтино е да земеш втор дигитален ресивер, него ли СА модул.
За СА модул се плаќа 200 месечно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Нели исто се доплаќа и ако гледаш на ресивер (за додаден телевизор)? Ако не грешам, +200ден месечно е доплатата, сеедно дали СА модул или ресивер...
@Cannon
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Мислам нема никакви поволности. Поевтино е да земеш втор дигитален ресивер, него ли СА модул.
За СА модул се плаќа 200 месечно.
Сеедно е дали САили ресивер се доплаќа 200 ден. Барем така беше во декември кога земав. Те прашуваат само што сакаш.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
150 e za sd resiver (ja go imam toj) 200 za CA modul i 250 za HD resiver. Ova bea cenite pred 2 meseci koga zedov 2 resiver...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom