A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
о прашање. Какво искуство имате со интернетот на А1, поконкретно A1 Net М понуда. Моментално сум на Телекабел со варијанта 30/1 Mbits, но ретко кога е 25 мбит, најчесто е помалку. Живеам во Аеродром, близ
интернетот им е многу стабилен со низок пинг. Освен кога ебаваат нешто, али тоа се дешава еднаш у неколку месеци и обично стигнува порака дека немаат нет у тој регион. Oва ти е на вифи основниот пакет
Screenshot_40.png
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
Internetot na A1 e dobar i brza i eftini paketi imaat
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Не им се обраќајте со тој аплоуд.
Ќе дојде време и за оптика и ќе биде таман и тоа чудо :)
Иако не знам цени колку одат сега...

П.С. Ајде барем мобилниот е подобар од ова :)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Некој друг има проблем со интернетот? Веќе пола саат немам нет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Све ми е на А1. Фирма, статичен, интернет... све.

Но, во последниве две години услугата им е отидена низ брдо, по многу стрмна патека. Брзо тркалање надолу.
Решив да ги сменам со фирмата која најмногу ја мразам, ама тоа е, не е реално колку им станала лоша услугата.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.270
Поени од реакции
22.522
Дали интернетот на А1 секаде низ мкд и сите пакети се оптички или има и сеуште кабловски ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Дали некој има играчка конзола и со неа да игра он-лајн на А1 интернетот?

Ја не сум сретнал до сега таков, пошто е невозможно со тој NAT type, што го има А1 да се игра онлајн на конзоли.

Но, повеќето конзоли тука се хакирани и не користат он-лајн, па нема многу поплаки.

Сепак смешно е тоа што се рекламираат со гејминг ивенти, а на нивниот интернет да не можеш да играш он-лајн на играчка конзола.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
703
Поени од реакции
722
Дали некој има играчка конзола и со неа да игра он-лајн на А1 интернетот?

Ја не сум сретнал до сега таков, пошто е невозможно со тој NAT type, што го има А1 да се игра онлајн на конзоли.

Но, повеќето конзоли тука се хакирани и не користат он-лајн, па нема многу поплаки.

Сепак смешно е тоа што се рекламираат со гејминг ивенти, а на нивниот интернет да не можеш да играш он-лајн на играчка конзола.
Јас играм нормално world of warships и си тера таман. Пинг достигнувa до 70-80 ms, ама во повеќе време е 34~40. Незнам кај другите кај е и на каква технологија сте, ама кај мене е на 4G интернетот домашен и добро е барем засега.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Дали некој има играчка конзола и со неа да игра он-лајн на А1 интернетот?

Ја не сум сретнал до сега таков, пошто е невозможно со тој NAT type, што го има А1 да се игра онлајн на конзоли.

Но, повеќето конзоли тука се хакирани и не користат он-лајн, па нема многу поплаки.

Сепак смешно е тоа што се рекламираат со гејминг ивенти, а на нивниот интернет да не можеш да играш он-лајн на играчка конзола.
A1 апла користат Double NAT кај секој корисник. Ако успееш да си добиеш јавна ИП среќно. Барај жали се во контакт центар.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
A1 апла користат Double NAT кај секој корисник. Ако успееш да си добиеш јавна ИП среќно. Барај жали се во контакт центар.
Mи кажаа ќе ми направат NAT type-от да биде А или B, али ќе требало да плаќам 300 денари месечно, плус.

Не контам како може на Телеком да биде NAT type-от А/B, a кај овие не може.

Тоа значи дека конзоли он-лајн не може да се игра на нивниот интернет. Би требало секој тоа да го знае.

Јас кога го купив Switch-от пред неколку години, им се јавив и без проблем ми го сменија NAT typе-от (за да можам да ја играм конзолата онлајн). После неколку години, сам падна NAT type-от на D,E,F и кога се јавив ми рекоа сега веќе не може тоа.

Смешно е да пропагираат гејминг у нивни кампањи, а конзоли не можеш на нивниот интернет да играш (за разлика од конкуренцијата).
Јас играм нормално world of warships и си тера таман. Пинг достигнувa до 70-80 ms, ама во повеќе време е 34~40. Незнам кај другите кај е и на каква технологија сте, ама кај мене е на 4G интернетот домашен и добро е барем засега.
Кај Nintendo е вака:
NAT type-от мора да ти биде А или B, ако сакаш да играш онлајн игри кои се плаќаат. Ако сакаш да играш бесплатни игри, он-лајн - можеш без да ти биде Nat type-от А или Б. Јас играм Warface, World of Tanks и др. Но, не можам да играм Fifa, Splatoon, Mario Kart и др.


Мене ме интересира како тоа на Телеком и Телекабел Nat typе-от им е аутоматски А или B, a кај овие не е и не ни може да се направи.
Како тоа ја треба да им доплаќам по 300 денари месечно за да можам да играм конзола он-лајн?
 
Последно уредено:

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.674
Поени од реакции
4.779
И јас се јавив пред 3 години да ми сменат NAT за да можам да играм Монопол онлајн и други такви онлајн мали игри како Уно шо се лиценцирани преку убисофт.

Не се здрави,тоа менаџментот матер си ебал да извади од некаде некој денар плус за доплаќање...па ајде NAT :tapp: метод кој по дифолт мислиш дека е бесплатен и не треба да им се јавуваш на идиотите да го уклучат.А сега 300 ден. :tapp:

Шо е следно? Наплаќање 30 денари за ресет на рутер...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom