A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Не си ми јасен. Се утепа плукајќи а си нивен корисник. Ако не ти одговараат смени ги не гледам поента фрустрации тука. Ако мислиш дека можеш да допринесеш за Вип можеби треба да аплицираш за работа таму, мислам дека би бил многу попродуктивен.
Да беше еднаш ваков испад да, и јас ќе го кажев истото. Но бидејќи знам дека со сигурност ништо не е подобрено треба да се критикуваат особено за интернет услугата.

И јас бев нивен корисник, уште од Кејбл Тел од 2009 до Јуни 2018. Да, имало проблеми одвреме навреме порано, во ред е, се случува. Но еве кај мене 2 месеци не можеа да средат во реон (Карпош) што имаше гушење на мрежата и аплоудот цело време беше до 0.2, 0.6 макс. Мораа да дојдат да работат после поднесен приговор, дотогаш изговорот им беше или се работи или толку било максимум за реонот. Покрај тоа чести проблеми со DNS, double NAT, проблеми со оптички приемници кај нив за реонот, чести проблеми со појачалата во реонот (варијации на аплоуд сигналот кој потоа прави проблеми итн итн.) и за сето ова привремено бараа решенија каде што после 2-3 недели пак нешто од горе наведеното ќе им пука.

И од пред 1 година ги откачив, Телеком и оптиката се друга приказна :).
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Не си ми јасен. Се утепа плукајќи а си нивен корисник. Ако не ти одговараат смени ги не гледам поента фрустрации тука. Ако мислиш дека можеш да допринесеш за Вип можеби треба да аплицираш за работа таму, мислам дека би бил многу попродуктивен.
2.000 nervozni postovi imas vo temata telekabel pred da stavat opticki :lolzz:

zaso lugeto zaboravaat od kaj doagjaat

chill daddy
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.268
2.000 nervozni postovi imas vo temata telekabel pred da stavat opticki :lolzz:

zaso lugeto zaboravaat od kaj doagjaat

chill daddy
Exactly hon, пораснав престанав. Ова е континуирано дрвење а неможам да не кажам дека тука има и платени луѓе да трујат. Сепак конкуренцијата е иновативна за вакви работи :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Exactly hon, пораснав престанав. Ова е континуирано дрвење а неможам да не кажам дека тука има и платени луѓе да трујат. Сепак конкуренцијата е иновативна за вакви работи :)
Сакаш да кажеш дека мене ме плаќаат за да дрвам против Вип? :)
Океј, ова не очекував дека ќе го доживеам, но океј, летигимно мислење, но без докази.
За разлика од тоа, јас кога „дрвам“ објавувам слики и тие што ме знаат, знаат дека навистина се соочувам со проблеми.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Cekajte do krajot na 2019 pokacuvajne na cenite na uslugite >> priblizno na cenite na Telekom ....
Па они тоа го започнаа и го прават... На суптилен начин, преку воведување на дополнителни доплати.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
40
Поени од реакции
12
А1 Телеком ке нуди оптика до дома.Доксис официално ке се гаси за неколку години.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
А1 Телеком ке нуди оптика до дома.Доксис официално ке се гаси за неколку години.
Тоа е малку глупаво од нивна страна со оглед на фактот дека DOCSIS 3.1 Full Duplex почна да се воведува низ светот од 2018 година па наваму, што секако е поисплатлива инвестиција во споредба со пуштањето на нови оптички кабли до крајните корисници.

Но секако е за поздрав нивниот најнов инвестициски зафат, во 2017 година копаа и пуштаа оптички кабли низ Влае, Карпош и Аеродром, сега копаат и пуштаат оптички кабли низ Центар, Автокоманда и Кисела Вода, а паралелно со оптичките кабли повторно пуштаат нови коаксијални кабли дури и низ улиците каде што веќе е достапна нивната кабелска мрежа.

Па ако се паметни од гледна точка на економска исплатливост, ќе инвестираат и во DOCSIS 3.1 Full Duplex, па ќе го задржат кабелскиот Интернет за поевтини пакети, слично како што Неотел нуди 4G Интернет за своите поевтини пакети, а оптичкиот Интернет ќе го нудат во своите поскапи пакети, исто како Неотел.

Битно кај стигнат ставаат по барем една нова шахта на секои 50 метри, некаде и на помало растојание, блазеси им на тие кои им ги проектираат новите траси, за секоја бандера која повеќе нема да биде потребна, ете нова шахта на нејзино место. :tapp:
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
40
Поени од реакции
12
Гледна точка нај исплатливо тие оптика.

Доксис: Нод од 18 илјади па нагоре,зависи од перфоманси троши 120w на 1 сат.Засилувач на сигнал на секој 4 бандери за да биде добар сигнал од 5 илјади па нагоре.Кабел RG11 10 илјади па нагоре (дали е бакар или мешан).RG6 6 илјади па нагоре.Елементи,конектори и останати работи.

За да се добие DOCSIS 3.1 FullDuplex треба сите елементи да се сменат за да подржува 3.1 исто и засилувачи и нод.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Гледна точка нај исплатливо тие оптика.

Доксис: Нод од 18 илјади па нагоре,зависи од перфоманси троши 120w на 1 сат.Засилувач на сигнал на секој 4 бандери за да биде добар сигнал од 5 илјади па нагоре.Кабел RG11 10 илјади па нагоре (дали е бакар или мешан).RG6 6 илјади па нагоре.Елементи,конектори и останати работи.

За да се добие DOCSIS 3.1 FullDuplex треба сите елементи да се сменат за да подржува 3.1 исто и засилувачи и нод.
Точно.

И од гледна точка на изводливост, поизводливо е да се донесе DOCSIS 3.1 Full Duplex во Скопска Црна Гора и слични оддалечени места, отколку оптичка телекомуникациска мрежа.

Македонски Телеком воопшто не брза за да донесе оптички Интернет до најоддалечените места, а тие инвестираат во својата оптичка телекомуникациска мрежа со години, а камо ли па А1 Телеком, на кои дури сега им текна да почнат да пуштаат оптички Интернет до крајни корисници - за физички лица се разбира, за правни лица од поодамна пуштаат оптички Интернет во некои места преку оптичката телекомуникациска мрежа на поранешен Он Нет/Оне. Физичката изводливост е на страната на DOCSIS 3.1 Full Duplex.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
уф леле сега ако почнат да прекопуваат за FTH, бидејки тој стариот систем "оптика ама не до дом", преку бандера, АЕК ќе каже nonono no no и после оди пак со местење и инсталација...
Работава не е на арно. Незнам што ќе се деси еден ден ако VIP останат без корисници.
Да ја затворат docsis мрежата (т.е. оптика, ама не до дом), па да местат јово на ново оптика (како што прават Телеком, Телекабел, Неотел) , нема шанси, па затоа ја мислам дека ќе си остане како што е, само што ќе се прекопува за оптика до дом, пошто нели надземно (на бандера), АЕК не даваат, освен ако не се договорат.
Ама гарант едно 4-5 години дур да понудат FTH.
За тоа време сигурно Неотел ќе им текне 50/50 за 400 денари.
Мене ако ме прашате, да би бил на нивно место, би ги тргнал сите коаксијални кабли (што се дел од системот оптика, ама не до дома) и би ги заменил со оптички кабел, макар и по бандера да е, барем да се среди ситуацијата. Вака ништо не бидува, али сепак останува на VIP да одлучат. Сега ваљда се потат у тоа канцелариите, се мислат што да направат.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Како корисник кој порано беше на Вип (ДОКСИС) а сега на Телеком (оптика), неможе да се прави никаква споредба особено за аплоуд сообраќајот. Мислам дека луѓето се повеќе и повеќе стануваат свесни за придобивките од оптиката и можностите кои ги нуди а особено квалитетот и бројот на технички проблеми кои се јавуваат. Единствен проблем кај нас е цената за оптиката, а таа се должи на слабата покриеност со оптика на другите оператори освен Телеком, дури сега Телекабел започнува со ширењето на истата. Се надевам корисникот има сигурна информација и се надевам дека е во право, бидејќи еве кај мене Вип цел Карпош го ископаа и пуштија по 2-3 пара црева секаде. Ама засега во едните имаат само пак коаксијални имаат пуштено. Секако Скопје ќе биде прво покриено со оптика но досега никаде немам видено оптичко влакно до објект поставено од нивна страна.

Телекабел на време си го фатија чекорот со времето, но за овие останува да видиме. Неотел секако се шлепа преку Телеком, така да каде имаш Телеком имаш и Неотел оптика, мада слушам и тие тргнале цело Скопје најпрво со своја оптичка мрежа да го покријат.

Вип единствени останаа без оптика.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2011
Мислења
217
Поени од реакции
66
Приметив разлика во квалитет на слика преку ресивег и ка модул. Преку ресивер е мн поубава сликата. На ист тв ставив ресивер, после неколу дена ка модул. Квалитетот е полош. Зборувам за Vip TV lite.
Дали приметил некој друг ова ???
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да прашам, само мене ми се случува интернетот сам од себе да се рестартира и тоа неколку пати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom