A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
А бе има некој проблеми со близу денеска....Особено сајтот на јутуб заебава и не сака да мери спидтест.Зборам за околината на Топанско-Чаир??
Кај мене така заебава од пред некој саат време, ко успорен е малце, пробувам да измерам брзина но неуспешно, ќе го средат чим за цел реон така...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Беше бавен до пред пола саат сега е ок.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
А бе има некој проблеми со близу денеска....Особено сајтот на јутуб заебава и не сака да мери спидтест.Зборам за околината на Топанско-Чаир??
Ја сум од Топанско..И кај мене беше бавен, ма да од торенти со макс брзина симнував...Се среди пред 2-3 саати...
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Некој им ги плати тие 83.9 денари за Супер пакетот? Утре бев у план да појдам да ја платам сметката, два пати ми се јавија до сега и тоа уште на 06 и 07 Јуни со опомена за да ја платам. Сега баш собирав пари и ја заглеав сметката, овие не се нормални :tapp:
Прашувам за да знам дали воопшто има резон да се бунам или веќе некој пробал али му кажале нешто у стил на ко те јебе?

Во договорот што го имам јас јасно стои дека:
НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ
Член 5
Износот на услугата за користење телефонија, направен надвор од гратис минутите, согласно избраниот пакет, Претплатникот е должен да го доплати, согласно актуелниот ценовник на Операторот за што ќе му биде доставена сметка наредниот месец. Доколку Претплатникот дополнително одбере поинаква услуга надвор од услугите во пакетот, должен е да ја доплати разликата во цената, за што ќе му биде доставена сметка.
Јас, не сум одбрал вакво нешто. Редовно си доплаќам по 10-20 денари за телефон само.

ПРАВА НА ОПЕРАТОРОТ
Член 8
Операторот го задржува правото да ги менува условите утврдени со овој договор по претходно известување на Претплатникот, во рок не пократок од 20 дена пред воведувањето на измените, со писмено известување до Претплатникот, електронска пошта, преку инфо каналот или веб страната на Операторот.
Јас најдов само едно известување кое датира од 31.05.2012 година. Ни 2 дена нема, а не пак 20.

Другово гласи:
Телекомуникацискиот оператор „Близу“ минатиот месец постигна согласност со каналите „Спорт Kлуб“ и „Спорт Kлуб +“. Овие канали ќе бидат вклучени во сите дигитални пакети на „Близу“ каде сите претплатници ќе имаат можност да ги следат каналите бесплатно до 31 мај 2012 година.

ПРАВА НА ПРЕТПЛАТНИКОТ
Член 9
Претплатникот има право да го раскине договорот по претходно добиеното известување за промена на условите, доколку не се согласува со предлоените измени.
Значи, можам уште утре да си го раскинам договорот? Не сакам да им платам 83.9 денари за ништо работа и точка. А и онака не сум нешто задоволен периодов. Плус, не ми го прифатија приговорот од 3 страни каде детално им беше објаснето зошто јас немав интернет ебани 3 недели.

Член 9
Претплатникот има право на достапност до службата за грижа на корисници за било каков проблем којшто се однесува на користењето на услугите.
Имам проблем. Не сакам да им ги полнам џебовите. Само што им свртев, кога ОП! Одеднаш техничката поддршка не работела веќе 24 часа. Сега си имале дури и работно време дотичните. Кај не си ја вршеа работата како што треба (познатото, пријавуваш проблем и одма ти кажува да го изгасиш модемот од струја и пак да го приклучиш), туку веќе работеле само од 07:00 до 23:00. Види мајката! А ја ако имам проблем со нетот во 3 сабајле шо праиме?


За крај:
Опис на пакетот:
бла бла бла...
ДИГИТАЛНА ТЕЛЕВИЗИЈА:
Содржи основен пакет на канали.
Каде тука видоа дека сакам некојси супер пакет?


Ќе си се тужам, и онака немам попаметна работа периодов.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
@Tranquility
Најпаметно ова или у АЕК, или кај нив...Подобро у АЕК...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Проблеми некој со нетот вечерва - Топанско - Чаир??
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Сега сум преку вајрлесот на комшиката.Не знам што се дешава со нетот минута има минута нема а што е најлошо и телефонот ми е преку нив не можам да им се јавам?
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Сега сум преку вајрлесот на комшиката.Не знам што се дешава со нетот минута има минута нема а што е најлошо и телефонот ми е преку нив не можам да им се јавам?
Лее не ме плаши да не дојде бранот од кај тебе накај мене :D Сеа засеа е супер нетот и денеска си беше послушен :D
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
@Tranquility
Најпаметно ова или у АЕК, или кај нив...Подобро у АЕК...
Не бе пиле, средив ја тоа денес кај нив. Нареден прекршок или отстапување од договорот иде директив на суд, немаш потреба да се замараш со АЕК.

Значи, сите што не сакате да платите, немора да платите. Одете, дерете се по шалтери или какви се принципи користите и ќе ви ги минусираат тие пари за Супер пакетот. Ви даваат 2 сметки, едната со целосната сума заедно со тој пакетот, а другата со -83.9 денари, као демек они треба да ти исплатат. А пошто денес ми се споија малку жичките и урлав на шалтер половина час за сите тие точки набројани погоре си добив и гратис 3 месеци интернет и телевизија. Ќе плаќам само за телефонот во наредните 3 месеци. Фина компензација според мене.
Каналите требаше да ми ги прекинат, но еве гледам сеуште си работат.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Не бе пиле, средив ја тоа денес кај нив. Нареден прекршок или отстапување од договорот иде директив на суд, немаш потреба да се замараш со АЕК.

Значи, сите што не сакате да платите, немора да платите. Одете, дерете се по шалтери или какви се принципи користите и ќе ви ги минусираат тие пари за Супер пакетот. Ви даваат 2 сметки, едната со целосната сума заедно со тој пакетот, а другата со -83.9 денари, као демек они треба да ти исплатат. А пошто денес ми се споија малку жичките и урлав на шалтер половина час за сите тие точки набројани погоре си добив и гратис 3 месеци интернет и телевизија. Ќе плаќам само за телефонот во наредните 3 месеци. Фина компензација според мене.
Каналите требаше да ми ги прекинат, но еве гледам сеуште си работат.
сеа си го јадел :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Која неписмена раја се овие, братучед ми беше во странство службено и не можеше да им плати на време, закасни 5 дена, му ја исклучиле телевизијата. Ама ја исклучиле само таа во дневна, во спална и кујна си имаше :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom