A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Што се палите ја незнам, ко ваш да е :tapp:

Не е сегде ист нетот, ако на некој не му чини си има право да се буни...
Не зборам да лажеме сите со отворени очи, напротив...Потполно секој си има право да си се жали, но треба и оние кај кого е добар нетот да кажат, зошто да не се каже и по некој добар збор...

Искрено, денес неколку пати ми паѓаше нетот, неколку кратки паѓања од по највеќе 15-20 минути...Да, бев нервозен...али си видов од друга страна па зошто да се нервирам, ми нуди премногу и онака за тие пари во однос на брзина и трансфер...Веруј ми, повеќе ќе се нервирав да кошташе 1000 и кусур денари, а да добивав големи ограничувања со него...
--- надополнето: Dec 8, 2011 9:11 PM ---
Aj meri na bugarskite serveri i stavi slika da vidime kolku ke pokaze.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Се лажиш.. Во Прилеп нема никакви проблеми еве јас имам година и пол интернет од ко се дојдени ..
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Знаев дека вака ќе биде, знаев. Секое чудо за три дена. Се надевам дека е некоја надградба на опрема/моментални проблеми, али ајде, ќе видиме..
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
И кај мене (како и кај неколкуте коментари пред мене) нема проблеми. Тоа значи дека проблемот не е глобален, туку локално кај вас (или во вашето маало). Најдобро е наместо да пишувате овде на форумов, да им пријавите за да си пратат екипи на терен.
Намерата не ми е да се пожалам.. туку да им ги отворам очите на другите и да знаат да не зимаат од овие ни интернет ни тв.. ете тоа ми е поентата.
--- надополнето: Dec 8, 2011 10:34 PM ---
Od sigurni informacii odnosno covek koj zivee i raboti vo Veles so internet provajderi vi kazuvam deka internetot na Blizoo vo Veles ima seriozni problemi. Dali e toa rezultat na losata infrastruktura od prethodnata kabelska televizija koja rabotela pred da bide kupena od strana na Blizoo kako sto e slucaj so gradot Prilep koj imase seriozni problemi ili nesto drugo e vo prasanje ne znam tocno da vi kazam no mozam da ve posovetuvam da se soberete kolku sto e mozno vo pogolem broj i da odite grupno vo AEK pa oni neka go resavaat toj problem zatoa sto sekade kade sto prvpat Blizoo staval nivna mreza nema takvi problemi kakvi sto imaat velesani.
И сега што сме ние криви што мора да го трпиме тоа?! нив не им е гајле нас дали ни доцнат плати, пензии.. дали сме заглавиле тој месец и дали можеме да платиме до 15ти... така?! Што ми е мене гајле дали они имаат проблеми .. ние им даваме пари а нивно е да си го решат тоа и да ни обезбедат квалитетна услуга. А со воа што го лажат народот си прават лошо себеси... јас како и да е за некој месец ќе ми помине договорот и ќе си заминам засекогаш од кај нив.. а не само што јас .. туку и многу други што ги знам се префрлија и никогаш веќе нема да помислат да се вратат. А не е лоша инфраструктурата затоа што со претходниот кабелски оператор односно Спринт немаше вакви проблеми како што сега ги има со blizoo .. што значи тој човек или не ти ја кажал вистината за да не испаднат они криви или пак сега има проблеми затоа што има повеќе корисници отколку порано што имало.. а како што викаш ја користат старата мрежа или кој знае што.
 
C

Crazy Diamond

Гостин


Еве тест и на странски сервер. Само не ми е јасно зошто секогаш за што и да е се пишуваат само лошите работи, а нема никој барем малку да ги пофали? Кај за 1000 даваат неограничен(овие први дадоа неограничен, да не дадеа овие уште ќе имаше 30 ГБ за 2000), па уште се правите паметни тука. Така и на фејсбук групата, претходната ја избришаа баш заради овие работи. На фејсбук групата има само коментари за СпортКлуб. Па ако не ви се свиѓа кај овие префрлете се кај други што ја има СпортКлуб. Што е толку комплицирано?
И само да додадам дека техничката поддршка им е катастрофа, другото се е океј.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Намерата не ми е да се пожалам.. туку да им ги отворам очите на другите и да знаат да не зимаат од овие ни интернет ни тв.. ете тоа ми е поентата.
--- надополнето: Dec 8, 2011 10:34 PM ---

И сега што сме ние криви што мора да го трпиме тоа?! нив не им е гајле нас дали ни доцнат плати, пензии.. дали сме заглавиле тој месец и дали можеме да платиме до 15ти... така?! Што ми е мене гајле дали они имаат проблеми .. ние им даваме пари а нивно е да си го решат тоа и да ни обезбедат квалитетна услуга. А со воа што го лажат народот си прават лошо себеси... јас како и да е за некој месец ќе ми помине договорот и ќе си заминам засекогаш од кај нив.. а не само што јас .. туку и многу други што ги знам се префрлија и никогаш веќе нема да помислат да се вратат. А не е лоша инфраструктурата затоа што со претходниот кабелски оператор односно Спринт немаше вакви проблеми како што сега ги има со blizoo .. што значи тој човек или не ти ја кажал вистината за да не испаднат они криви или пак сега има проблеми затоа што има повеќе корисници отколку порано што имало.. а како што викаш ја користат старата мрежа или кој знае што.
Druze ako ne ti cini begaj od tamu i odi ili kaj ONE ili TELEKOM.Dodeka vie samite masovno ne pocnete da gi otkacuvate da znaes deka nema da ima nivna reakcija za problemite so internetot.Drugo ne znam sto da ti kazam.
--- надополнето: Dec 8, 2011 11:28 PM ---
Намерата не ми е да се пожалам.. туку да им ги отворам очите на другите и да знаат да не зимаат од овие ни интернет ни тв.. ете тоа ми е поентата.
--- надополнето: Dec 8, 2011 10:34 PM ---

И сега што сме ние криви што мора да го трпиме тоа?! нив не им е гајле нас дали ни доцнат плати, пензии.. дали сме заглавиле тој месец и дали можеме да платиме до 15ти... така?! Што ми е мене гајле дали они имаат проблеми .. ние им даваме пари а нивно е да си го решат тоа и да ни обезбедат квалитетна услуга. А со воа што го лажат народот си прават лошо себеси... јас како и да е за некој месец ќе ми помине договорот и ќе си заминам засекогаш од кај нив.. а не само што јас .. туку и многу други што ги знам се префрлија и никогаш веќе нема да помислат да се вратат. А не е лоша инфраструктурата затоа што со претходниот кабелски оператор односно Спринт немаше вакви проблеми како што сега ги има со blizoo .. што значи тој човек или не ти ја кажал вистината за да не испаднат они криви или пак сега има проблеми затоа што има повеќе корисници отколку порано што имало.. а како што викаш ја користат старата мрежа или кој знае што.
Druze ako ne ti cini begaj od tamu i odi ili kaj ONE ili TELEKOM.Dodeka vie samite masovno ne pocnete da gi otkacuvate da znaes deka nema da ima nivna reakcija za problemite so internetot.Drugo ne znam sto da ti kazam.
--- надополнето: Dec 8, 2011 11:30 PM ---
Се лажиш.. Во Прилеп нема никакви проблеми еве јас имам година и пол интернет од ко се дојдени ..
Vo Prilep imase problemi dodeka bea prethodnite kabelski operatori a so doaganjeto na Blizoo se stavase nova mreza i zatoa sega nema problemi.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Druze ako ne ti cini begaj od tamu i odi ili kaj ONE ili TELEKOM.Dodeka vie samite masovno ne pocnete da gi otkacuvate da znaes deka nema da ima nivna reakcija za problemite so internetot.Drugo ne znam sto da ti kazam.
--- надополнето: Dec 8, 2011 11:28 PM ---
јасно ми е тоа.. ама мора да помине договорот.. не мислам да им плаќам плус пари нив
 
Член од
8 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што оперативен систем користиш? Провери на каков mode ти е наместен рутерот. b/g mode би требало да е нај компатибилно моментално, поради тоа што повеќето wireless картици се b/g. И не само тоа, ако имаш наместено b mode, тој е 4-5 пати поспор од g mode, и нема да го добиваш максимумот од модемот. За да влезеш во рутерот пиши горе во http барот: 192.168.0.1 или 192.168.1.1, тие се како default gateway за повеќето рутери, ако не е некој од овие ти пишува во info на мрежата "Default Gateway".
--- надополнето: Dec 8, 2011 3:25 PM ---
.
Здраво друже, фала на советите. Пробав све инаку ми беше ставен на mixed односно b/g па го ставив само на g и пак исто. Сега се мислам дека е до руторет односно дека самиот рутер неможе да ја подржи таа брзина. Инаку имам од старине створења од Циско Линксис со две антени. Сум на мисла да купам нов Н рутер од Асус или Белкин. Дали мислиш дека можеби тоа ке ми го реши проблемот? Инаку се јавив у техничка подршка и тој таму изгледа го зема правилникот и почна да ми цитира како они не гарантираат со рутери итн, па ја му викам друже ја ти се јавувам да ми помогнеш а не да те тужам. Ми кажа дека сликата немало шанси да ми сецка од опремата они што ја поставиле затоашто као биле две одвоени работи и као пак највероватно ќе да било до рутерот.
Ако има некој некаков совет нека помага! :)
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Здраво друже, фала на советите. Пробав све инаку ми беше ставен на mixed односно b/g па го ставив само на g и пак исто. Сега се мислам дека е до руторет односно дека самиот рутер неможе да ја подржи таа брзина. Инаку имам од старине створења од Циско Линксис со две антени. Сум на мисла да купам нов Н рутер од Асус или Белкин. Дали мислиш дека можеби тоа ке ми го реши проблемот? Инаку се јавив у техничка подршка и тој таму изгледа го зема правилникот и почна да ми цитира како они не гарантираат со рутери итн, па ја му викам друже ја ти се јавувам да ми помогнеш а не да те тужам. Ми кажа дека сликата немало шанси да ми сецка од опремата они што ја поставиле затоашто као биле две одвоени работи и као пак највероватно ќе да било до рутерот.
Ако има некој некаков совет нека помага! :)
Јас исто го имам пакетот од 50 мегабити. Интернетот си го делам на повеќе компјутери со домашно рутерче. Преку кабел, на десктоп компјутерот ја имам полната брзина, но безжично на лап-топот имам околу 20 мегабити. Мојот домашен рутер исто е доста стар и јас исто така размислувам да го заменам со некој понов.
 
Член од
8 декември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас исто го имам пакетот од 50 мегабити. Интернетот си го делам на повеќе компјутери со домашно рутерче. Преку кабел, на десктоп компјутерот ја имам полната брзина, но безжично на лап-топот имам околу 20 мегабити. Мојот домашен рутер исто е доста стар и јас исто така размислувам да го заменам со некој понов.
Па се утепав од читање на нет и можам да кажам дека Asus RT N56U е најдобар рутер, гледав неколку спидтеста и скоро даа не губи ништо од брзината. Инаку било кој од новите што подржува поголеми брзини би бил паметно решение. Барем така се надевам:) .
А Дали имаш проблеми со сликата кога си на интернет? После ќе пробам да го поместам рутерот пошто сега ми е одма до телевизорот и модемот и се надевам дека тоа ќе ми го реши и тој проблем:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom