A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Имам проблем со поврзување на рутер со модемот. MAC адресата е пријавена и веќе неколку пати проверена. Рутерот е исто така проверен на друга локација со интернет од КејбТел само со промена на mac адресата во таа “пријавена“ за тој модем. Но таму каде што треба да работи нејќе.

Кога се ресетира модемот 15тина секунди рутерот покажува дека е поврзан и ги има добиено сите потребни информации (ип адреса, ДНС и сл.) но по 15тина секунди конекцијата “паѓа“. Дргуа чудна работа е тоа што ако го поврзам модемот директно со компјутер преку лан кабел се случува истото но овојпат со пристапување на модемот. Првите 15тина секунди од ресетирање на модемот, може да се пристапи (преку ип адресата), потоа не може.

Некој да имал вакво слично искуство?! Веќе неколку пати сме јавени и отидени да се жалиме, но тетката на шалтер не убедува дека конекцијата била перфектна. ЛОЛ. Можно ли е да е до модемот и неговиет Eth. интерфејс? Пред да се земе рутерот се беше ок кога само еден компјутер беше поврзан преку УСБ.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
па дупат работа ... е ееее .... шо им стана последниве денови ...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Воопшто не се замараат кој дел од денот е, дали на некој работата му е поврзана со интернет и дали некој е должен да ги трпи овие туртури.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
110
Поени од реакции
14
Ауу многу срање од интернет цц мислев до мене било само ама очигледно не е. На кејблтел сум 4 дена и цело време е вака интернетот паѓа на 5мин страни никако да ти отвори не можеш дотица да изиграш. Едино што беше добар тоа беше вчера после 1.30, е тогаш интернетот си беше топ.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Facebook - от многу бавно ми се отвара. Другото, освен порталов воопшто не ми работи. Неколку пати сум пробал да ги исконтактирам, но никој не се јавува или пак ги менуваат броевите..
Пак истото. Добро, до кога вака..?
Ова е веќе претеризам.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Што е многу многу е стварно претераа :toe:
претераа 7ми е а уште не се опраи нетов...
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Денеска е тиња....паѓа многу често,и брзината е за никаде,само кајгана работи како со треба :mad: :mad: :mad:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ауу многу срање од интернет цц мислев до мене било само ама очигледно не е. На кејблтел сум 4 дена и цело време е вака интернетот паѓа на 5мин страни никако да ти отвори не можеш дотица да изиграш. Едино што беше добар тоа беше вчера после 1.30, е тогаш интернетот си беше топ.
ама си ги погодил баш овие 4дена е таков .. одамна не се десило да се заебе ...
почнувам да мислам дека до тебе е :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Facebook - от многу бавно ми се отвара. Другото, освен порталов воопшто не ми работи. Неколку пати сум пробал да ги исконтактирам, но никој не се јавува или пак ги менуваат броевите..

02 6133 613, ова им е последниот број барем на кој јас имам вртено. Откако ќе почекаш 15-20 минути ( секако имаш музика нема да ти е така досадно), ќе ти се јави накурчен батка и ќе ти каже дека работат на проблемот. После таа изјава немаш прилика друго да прашаш или искоментираш.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Фала CafeDelMar. Знам имаа и неколку мобилни броеви оставено, неколку пати се имам и пожалено, но секогаш велат дека само кај мене е проблемот. Бев и на Он.Нет порано, но ни таму не бев нешто посебно задоволен. Веќе не знам каде да се обратам.. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки не е проблемот до КТ, до една друга фирма е проблемот и не знае да си го реши :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom