A1 Combo Box

Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Се работи за интернет преку рутер кој прима сигнал преку ЛТЕ 4Г. Уредот е ZTE MF283+.
Цената е 499 денари за 50 ГБ интернет, потоа се намалува брзината, и телефонска линија без вклучени минути. Брзината е до 20 MBps.

Колку што можев да најдам во Хрватска имаат слична услуга, таму ограничувањето е 100 ГБ и брзината е до 112 Мбпс за некаде 1000 денари.
Во Србија исто 100 ГБ со брзина до 40 Мб/с е околу 1000 денари.

Дали се исплаќа ваква услуга во куќа каде што нема поставено кабловски приклучок? Дали има некој користено слична услуга со стикчиња или слични рутери и каква е стабилноста на интернетот?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Се работи за интернет преку рутер кој прима сигнал преку ЛТЕ 4Г. Уредот е ZTE MF283+.
Цената е 499 денари за 50 ГБ интернет, потоа се намалува брзината, и телефонска линија без вклучени минути. Брзината е до 20 MBps.

Колку што можев да најдам во Хрватска имаат слична услуга, таму ограничувањето е 100 ГБ и брзината е до 112 Мбпс за некаде 1000 денари.
Во Србија исто 100 ГБ со брзина до 40 Мб/с е околу 1000 денари.

Дали се исплаќа ваква услуга во куќа каде што нема поставено кабловски приклучок? Дали има некој користено слична услуга со стикчиња или слични рутери и каква е стабилноста на интернетот?
Ова јас мислам е највише за луѓето во селата, каде немаат оптика поставено или Досцис, па ова е како алтернатива на АДСЛ, сам што мислам дека 20МБ/с е многу мала брзина, споредено со нз на пример во Хрватска каде Теле2 нуди неограничен интернет со ФУЛЛ 4Г брзина (150Мб/с). https://www.tele2.hr/neogranicen-pokucni/
Идејата на Вип е добра, но со лоша реализација како и секогаш.
Vikaat dobro bilo http://www.hcl.hr/forum/lan-wlan-internet/tele2-pokucni-internet-za-gejmanje/
ama so Vip se e mozno.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Ова јас мислам е највише за луѓето во селата, каде немаат оптика поставено или Досцис, па ова е како алтернатива на АДСЛ, сам што мислам дека 20МБ/с е многу мала брзина, споредено со нз на пример во Хрватска каде Теле2 нуди неограничен интернет со ФУЛЛ 4Г брзина (150Мб/с). https://www.tele2.hr/neogranicen-pokucni/
Идејата на Вип е добра, но со лоша реализација како и секогаш.
Vikaat dobro bilo http://www.hcl.hr/forum/lan-wlan-internet/tele2-pokucni-internet-za-gejmanje/
ama so Vip se e mozno.
Па и во град, на пример, кај мене, нема ни оптика, ни кабелска, АДСЛ е стандард. Ако е стабилно ова на Вип е привлечно, само 50 ГБ се малку, а 20 мбс се подобри од достапниот АДСЛ.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Па и во град, на пример, кај мене, нема ни оптика, ни кабелска, АДСЛ е стандард. Ако е стабилно ова на Вип е привлечно, само 50 ГБ се малку, а 20 мбс се подобри од достапниот АДСЛ.
Се зависи од корисникот на пример мене ми се малку 50ГБ, подобра е Лајт опцијата со 10/1 неограничен, иако за истите пари имаш 3 пати поголема брзина на кабелска, или со доплата 100Мб/с, така да оваа понуда нема ништо корисно. Да беше како понудата на Теле2 во ХР, неограничен со брзина од 150/50 е тогаш ќе беше нешто, посебно со многу бавното ширење на оптиката на Телеком. Не им го разбирам есапот на Вип.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Се зависи од корисникот на пример мене ми се малку 50ГБ, подобра е Лајт опцијата со 10/1 неограничен, иако за истите пари имаш 3 пати поголема брзина на кабелска, или со доплата 100Мб/с, така да оваа понуда нема ништо корисно. Да беше како понудата на Теле2 во ХР, неограничен со брзина од 150/50 е тогаш ќе беше нешто, посебно со многу бавното ширење на оптиката на Телеком. Не им го разбирам есапот на Вип.
Kakva e taa lajt opcija?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.434
Поени од реакции
3.790
Се работи за интернет преку рутер кој прима сигнал преку ЛТЕ 4Г. Уредот е ZTE MF283+.
Цената е 499 денари за 50 ГБ интернет, потоа се намалува брзината, и телефонска линија без вклучени минути. Брзината е до 20 MBps.

Колку што можев да најдам во Хрватска имаат слична услуга, таму ограничувањето е 100 ГБ и брзината е до 112 Мбпс за некаде 1000 денари.
Во Србија исто 100 ГБ со брзина до 40 Мб/с е околу 1000 денари.

Дали се исплаќа ваква услуга во куќа каде што нема поставено кабловски приклучок? Дали има некој користено слична услуга со стикчиња или слични рутери и каква е стабилноста на интернетот?
//ova dopolnitelno ke ja optereti novata one.vip mreza koja sto e 5 pati polosa od prethodno od pred spojuvajne.... i + lycamobile ja koristi so mnogu soobrajkaj =GB, i bob ke ja koristi istata mreza ako vlze na pazarot toa sevkupno = na kolaps na one.vip -toa i sega popladne i docna na vecer se osejka,apak tek togas...
od druga srtana paketot e so malce soobrajkaj 50 gb e malce, ova za na selo moze da bide ok, no prasalnik dali ke ima 3g tamu, bidejki po selata nema izbor a skapata magenta na telekom ne ja saka nikoj a ovde e na pola cena ,no bomtv e uzas samo se isklucuvaat od dvbT i sevkupno veke zabegaV rabotava sakam kazam/ne znam recam.....moja otcenka od 1>do5 =2
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Pa Adsl preku telefonskite kabli na Telekom, kade sto nema pokrienost so kabelski priklucok, porano sto bese na ONE.
Fala na odgovorot pozz[DOUBLEPOST=1495388572][/DOUBLEPOST]I jas go delam istoto mislenje deka 50Gb e malku vo denesno vreme treba internetot da e neogranicen a ne so politika na fer koristenje i so ogranicuvanja
 
G

garthok

Гостин
Вика брзината се намалува на 756 kbps, во лајт теоретски е 10 мб но реално крева 8 (ретко повеќе), така што нели исто би му дошло после потрошените 50 гига и нели е поисплатливо севкупно пошто лајт е 999 а боксов 799 или грешка сум?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Вика брзината се намалува на 756 kbps, во лајт теоретски е 10 мб но реално крева 8 (ретко повеќе), така што нели исто би му дошло после потрошените 50 гига и нели е поисплатливо севкупно пошто лајт е 999 а боксов 799 или грешка сум?
Зависи од пакетот, на 8Мб/с достига брзината 1,12МБ реални, ова е во времето на ОНЕ со пакет БООМ ТВ + телефон за 999ден. А само интернет е 600 (порано ми се чини беше 500) со 10Мб/с. Секако големи цени кога ќе се спореди со кабелските оператори или оптика.
 
G

garthok

Гостин
Зависи од пакетот, на 8Мб/с достига брзината 1,12МБ реални, ова е во времето на ОНЕ со пакет БООМ ТВ + телефон за 999ден. А само интернет е 600 (порано ми се чини беше 500) со 10Мб/с. Секако големи цени кога ќе се спореди со кабелските оператори или оптика.
За комбо лајт со 10мбпс (реални 8.5 пошто преку адсл не може повеќе, од искуство) vs комбо бокс 3 мислев.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
За комбо лајт со 10мбпс (реални 8.5 пошто преку адсл не може повеќе, од искуство) vs комбо бокс 3 мислев.
Секако дека може Телеком има пакет со 12Мб/с, ама зависи дали имаш МаксТв, растојание и се тоа. И сега видов паќетот од 8Мб/с што им беше за 999 со БоомТв+тел го намалиле на +Мб/с.
 
G

garthok

Гостин
Пресметав, после надминување на тие 50 гб брзината на данлодирање филм би била 94.5 kbps. Очајна понуда
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Гледам слабо дискусија на темава...има некој што користи ваков пакет? Јас земав на тест период од 10 дена и засега е супер, ама да не праат некоја финта после тие 10 дена да биде за никаде...па ако има некој подолго шо користи нека сподели искуство.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.434
Поени од реакции
3.790
Пресметав, после надминување на тие 50 гб брзината на данлодирање филм би била 94.5 kbps. Очајна понуда
duplirani se sega ima 100 GB za 599den, so fiksna bez vkluceni minuti nee loso posle 100 gb 756/756-neograniceno, kade sto nema nikakva ponuda osvem telekom bakar, moze kako alternativa, od prijatel mi potvrdi deka brzinata nee limitirana na 20 mbps, na poveke speedtestovi bila okolu 40.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom