Aдаптер за стари типови на објективи

Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Овој Такумар е баш 135мм 2.5, но како што реков нема баш добра репутација, читав доста се жалеа за lens flare и слични ствари..
Од друга страна пак доста го фалеа Pentacon 135mm 2.8 како Bokeh Monster, и стварно има лудница бокех објективов, и на еbay околу 100тина долари се движи а веројатно и поефтин би бил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Овој Такумар е баш 135мм 2.5, но како што реков нема баш добра репутација, читав доста се жалеа за lens flare и слични ствари..
Од друга страна пак доста го фалеа Pentacon 135mm 2.8 како Bokeh Monster, и стварно има лудница бокех објективов, и на еbay околу 100тина долари се движи а веројатно и поефтин би бил.
Зависи која верзија е на објективот.
Првите верзии имаат такви перформанси затоа што имаат 15 сечила на дијафрагмата за разлика од подоцнежните верзии кои имаат 5 или 6
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Да, токму тоа и го забележав, Пентакон-от има 15 сечила, додека за Такумар-от (имало 3 верзии), па овој веројатно има 5-6 сечила.

Јас всушност барам објектив од кај 100мм, воглавно за портрети, 135 ми е некако предолг.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200


се повеќе и повеќе се берат
ми ветија уште неколку објективи, не можам ни да стигнам да ги испробам убаво сите
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Еден мал апдејт за искуствата со објективите. Некни имав врем па штракав со нив за да тестирам, сликав две слики, едната (преку отворен прозор) бандера на далечина од некои 15-20 метри (врвна бандера со сплет на жици керамички изолатори и покриви оџаци и балкуни околу и во позадина) и една слика од некои метар растојание (тело на зенитот) Сликано од ист агол исти подесувања (далечина, светло и отвори на блендата 2,8 и 8 во двата случаеви) Сликано со Канон 450Д и адаптер за М42 во М мод за да можам да пратам експозицијата

1. Хелиос 44 50 мм Зенитов објектив ф2-16. Фантазија!! остра слика јасни боји. Не ми се веруваше кога ги видов сликите и кога ги зумирав. Јасни остри детали и при кроп. Мек со 2,8 али на 8 - без здив остава. Редовно го носам со мене од сега за сликање на статични сцени

2. Карл зајс јена 50мм, ф2,8-22 одличен остар малце боите како да ми беа побледи од хелиосот и општо острината не беше баш како на зенитот

3. Токина 24 мм ф2,8-16 широк агол но послаб во острина од горенаведените

4. Вивитар 28-70мм Макро. Слаб, бледа слика и матен фокус. Можно е да е оштетен пошто на него има трага од некој добар удар.

5. Тамрон 200 мм ф 3,5-22 Одличен, малце тежок за сликање од рака (старите објективи немаат стабилизација на слика) со него посебно ќе пробам од сталак

6. Пентакс 50мм ф1,8. Штета ми се заглави блендата па не можев да го пробам али еден стар фотограф рече дека ќе го отвори да види што му е.

Наскоро очекувам уште некој објектив а и трагам за уште други.
Неколку години немам работено со мануелен фокус и сега ми треба време и нерви да се привикнам и се чудам како порано сум сликал па и подвижни сцени со вакви објективи?!
Се уште не можам да му се надивам на зенитовиот хелиос и ќе искористам некоја прилика да сликам сцена и постирам овде со кроп.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
ехх се погоди темава.. Имам дома еден Minolta AF Maxxum 28-135mm f/4-4.5 Zoom Lens ( http://www.amazon.com/Minolta-Maxxum-28-135mm-4-4-5-Zoom/dp/B000XSLDZ0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1271970765&sr=1-1-spell ) и уште еден Тамрон AF 70-300мм f/4-5.6 па сега незнам каков адаптер ми треба за Canon (EOS серии) а и двата одговараат на Minlota 7000?? ии каде можам да го набавам во МКД ?? фала однапред :)))

1. Хелиос 44 50 мм Зенитов објектив ф2-16. Фантазија!! остра слика јасни боји. Не ми се веруваше кога ги видов сликите и кога ги зумирав. Јасни остри детали и при кроп. Мек со 2,8 али на 8 - без здив остава. Редовно го носам со мене од сега за сликање на статични сцени
имав еден ваков ко бев дете (3то-4то одд) .. ама шо разбирав тогаш зедов парче го напрајв мислев кузнајт каква лупа ке истам од него :lud: а од Зенитот, до шо беше штраф му истадов xD :tapp:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.657
Поени од реакции
211
Objektivite od minoltata 7000 nemozes da gi koristis zatoa sto imaat elektronski komanduvana blenda. Tie let 3 sto gi nabroja site se komanduvani racno odnosno se se mesti racno
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Objektivite od minoltata 7000 nemozes da gi koristis zatoa sto imaat elektronski komanduvana blenda. Tie let 3 sto gi nabroja site se komanduvani racno odnosno se se mesti racno
Nemozam da gi koristam ni za manual ??? :S:S togash za sho e adapter M42 ili adapter MD ?? :S:S znam deka bi trebalo da e nekoj od ovie 2 samo sho neznam koj tocno ... a i na pixplus go imat samo FD adapter ( t.e. za objektivi od nikon da gi koristish na aparat canon ) i zato prashav kaj mozit da se nabavit ? :)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Nemozam da gi koristam ni za manual ??? :S:S togash za sho e adapter M42 ili adapter MD ?? :S:S znam deka bi trebalo da e nekoj od ovie 2 samo sho neznam koj tocno ... a i na pixplus go imat samo FD adapter ( t.e. za objektivi od nikon da gi koristish na aparat canon ) i zato prashav kaj mozit da se nabavit ? :)
Не едниот ни другиот адаптер не е бидејки овие објективи ти се A навој. М42 и MD/MC се навои за постари мануелни објективи без автофокус. Така да нема да можеш да ги користиш на Canon апарат тие објективи кои ги имаш пишано.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Не едниот ни другиот адаптер не е бидејки овие објективи ти се A навој. М42 и MD/MC се навои за постари мануелни објективи без автофокус. Така да нема да можеш да ги користиш на Canon апарат тие објективи кои ги имаш пишано.
a na nikon ili sony ? :/
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
На Сони без адаптер ке ги користиш, бидејки Сони ги купи Минолта и поради тоа го користи истиот навој.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
Кај да најдам м42 адаптер за канон со потврда за фокус во државава? на ибеј се 30тина евра ако не и помалку, ама неам како да го нарачам тука :(
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
205
Поени од реакции
41
Кај да најдам м42 адаптер за канон со потврда за фокус во државава? на ибеј се 30тина евра ако не и помалку, ама неам како да го нарачам тука :(
можеш со финти да си направиш paypal и шибаш,за помали работи така не е проблем јас го користам со дебитна од тутунска.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35
Денес средував по дома и налетав на зенитот 122 со срча 52мм хелиос ф2-16, го исчистив и си реков ај да го пробам на канонон 7д без адапер, од рука... резултатите беа феноменални и ме попалија ептен, ако има некој да шитка уште вакви објективи ( особено со бленда од ф2 или помала ) или адаптер за какон може кај нене во пп
 
На врв Bottom