Aдаптер за стари типови на објективи

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Пред некое време зедов за моите ДСЛР канони адаптер за М42 навој за да можам на нив да монтирам објективи за старите аналогни апарати. За сега имам еден 52 мм Хелиос 2-16 (од зенит) еден 24 мм Тамрон 2,8-16, еден 200мм 3,5-22 Тамрон и еден (не пиши големина) од пентакс нормалец со отвор 1,8-16.
Треба повторно привикнување на рачно фокусирање, и рачно подесување на останати параметри. Сликам на М мод пошто во тој мод имам информација за експозицијата. Предноста е што можат да се најдат одлични објективи за смешни пари (сите горенаведени ги добив бесплатно од луѓе на кои им останала аналогна опрема и седи по шкафови со години) а имам и најави за уште објективи.
Острината (посбно кај Хелиосот) е одлична. Важно си најдов занимација за овие зимски денови.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ah daj ako naleta nekoj vaka posirok od 50mm nesto 35 duri moze i posiroko kazi ako ima za prodavanje odamna baram nikako da naletam inace i jas koristam na m42 navoj so adapterce
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
ah daj ako naleta nekoj vaka posirok od 50mm nesto 35 duri moze i posiroko kazi ako ima za prodavanje odamna baram nikako da naletam inace i jas koristam na m42 navoj so adapterce
Тие барем не се проблем, има од Зенит 52 мм (стандард шо идеа со Зенит ХР) на секаде ај ќе се распрашам. Јас имам еден и е одличен квалитет.
Само да знаеш дека 50 мм на ДСЛР (завси ако е никон или канон) има кроп од 1,5 до 1,6 (освен на фул фрејм модели
Значи кај мене на 450Д 52 мм е всушност 83мм а тој 24 мм е 38 мм.
На 50Д не го ставам адаптерот кај него огледалото е поблиску то отворо а кај тие објективи знае да навлези малце во куѓиштето заднио дел и да го скрши огледалото имам слушнато за некои такви случаеви и не сакам да ризикувам.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Пред некое време зедов за моите ДСЛР канони адаптер за М42 навој за да можам на нив да монтирам објективи за старите аналогни апарати. За сега имам еден 52 мм Хелиос 2-16 (од зенит) еден 24 мм Тамрон 2,8-16, еден 200мм 3,5-22 Тамрон и еден (не пиши големина) од пентакс нормалец со отвор 1,8-16.
Треба повторно привикнување на рачно фокусирање, и рачно подесување на останати параметри. Сликам на М мод пошто во тој мод имам информација за експозицијата. Предноста е што можат да се најдат одлични објективи за смешни пари (сите горенаведени ги добив бесплатно од луѓе на кои им останала аналогна опрема и седи по шкафови со години) а имам и најави за уште објективи.
Острината (посбно кај Хелиосот) е одлична. Важно си најдов занимација за овие зимски денови.
Кај го најде адаптерот и по која цена?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Во Скопје во Пиксел, за канон е 999 денари а за никон мислам дека беа 1400
Па џабе е таа цена, имам таман неколку стари објективи дома и од еден другар таман ќе му го побарам fish eye има за Зенит. Само за Сони тешко дека ќе имаат на лагер, ќе треба да им порачам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
epa najubavo od ebay da si naracas ja taka naracav doagja duplo i povekje poevtino a istite adapteri se od metal nekoj pomek
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Мој пријател има PENTAX 135mm 2.8 објектив, па ме интересира каков адаптер ми треба и дали може да се најде, за да се вклопува на мојот Minolta SRT-101?

Читав на нет нешто за ова но не ми беше доволно јасно:
" Many old M42 lenses have a modern-day cult reputation, including the (Pentax) Asahi Takumar range. Some manufacturers, including Carl Zeiss AG, still make lenses in the M42 mount. Only K-mount cameras have the right flange focal distance (45.46mm) to accept old M42 lenses without any optical correction or loss of infinity focus/changed close focus distance. Other SLRs with smaller flange focal distance can also accept M42 lenses with dedicated adapters: Canon EOS (44mm), Olympus 4/3rd (38.67mm), Sony (same mount as Konica-Minolta/Minolta, 44.5mm), Sigma (44mm), and other companies, but significantly not Nikon (46.5mm)."

Случајно налетав на објективов, мислам дека е доста солиден.

Мислам дека објективот е нешто вакво http://global.ebay.com/135mm_f28_Lens_for_Pentax_K-Mount_Looks_Works_Great/110489993268/item

Видов на нет дека има доста различни 135-ки, али веројатно mountot би требало да е ист.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мој пријател има PENTAX 135mm 2.8 објектив, па ме интересира каков адаптер ми треба и дали може да се најде, за да се вклопува на мојот Minolta SRT-101?
Пентакс користеше М42 навој па после премина на К систем за монтирање на објективи.
Ако тој објектив е со М42 навој тогаш ова ти треба:

http://www.rugift.com/photocameras/minolta_md_lens_adapter.htm
Адаптер за М42 навој за Минолта МД систтем (каков што има СРТ101)

За К систем не знам дали има адаптер.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали ова би завршило работа?

http://global.ebay.com/M42_Lens_adapter_for_Minolta_MD_Cameras_XD5_XD7_X700/220473974678/item

А како би проверил дали објективот Пентакс е м42 или К?
Ако има навој е М42 а ако има како забци тогаш е К.


Ova e M42

ПС
Она на линкот БИ ТРЕБАЛО да ти сврши работа, немам јас Минолта, имав на времето али одамна али према она што пиши то е то што ти треба значи адаптер за минолта МД (таков е апарато што го имаш) за М42 навој.

Ако нема навој тогаш е К

 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Порачав од ebay М42 адаптер за на Минолта МC/MD mount-от. Во охрид наидов на Takumar 135mm 2.5 и еден широкоаголен на кој не пишува ниту марка ниту должина. Веројатно ќе ги земам двата за мали пари. За такумарот воглавно се шират не баш добри критики но зошто пак да не се има.

Денес е прекрасно да се слика на филм, имаш на располагање просто премногу опрема и објективи посебно, адаптираш, играш, пукаш..

LET3, инаку наидов и на helios 50mm f/2 (мислам 2ка беше) објектив, доста добри работи кажуваат кај нивниве 50ки, вреди да се проба покрај мојот 58мм f/1.4?

Helios-от веројатно е или 52мм или 58мм бидејки нема 50-ка со f/2 (барем на википедија така пишуваше).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Порачав од ebay М42 адаптер за на Минолта МC/MD mount-от. Во охрид наидов на Takumar 135mm 2.5 и еден широкоаголен на кој не пишува ниту марка ниту должина. Веројатно ќе ги земам двата за мали пари. За такумарот воглавно се шират не баш добри критики но зошто пак да не се има.

Денес е прекрасно да се слика на филм, имаш на располагање просто премногу опрема и објективи посебно, адаптираш, играш, пукаш..

LET3, инаку наидов и на helios 50mm f/2 (мислам 2ка беше) објектив, доста добри работи кажуваат кај нивниве 50ки, вреди да се проба покрај мојот 58мм f/1.4?

Helios-от веројатно е или 52мм или 58мм бидејки нема 50-ка со f/2 (барем на википедија така пишуваше).
Такумар 135 2,5 не ми е познат ... барем не во изведба за м42... има 3,5-22 да не е таков??

Хелиос e најчесто во 58 мм, има и 52 има и 50 али се ретки и не е 2.0 туку е 1,9
 

Kajgana Shop

На врв Bottom