93 американски филмски награди (Оскари 2020/21)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2020


  • Вкупно гласачи
    18
  • Гласањето е завршено на .
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Леле бранење за утепаниот, мртов Кејси. Арно вика Корвус, тотално не можам да го сварам зашто сегде е ист, јас не знам како се трпи тој самиот. Боја како се суши не е толку досадна колку таа фацата негова и тој самиот. Мислам дека нема лик што повеќе ме тера да сменам канал кога ќе го видам него. Тотално безначаен.
Рами исто почнува да ми игра по нерви. После Фреди улогата, го гледав во неколку филма, и не ми остава некој впечаток дека не го бива само за невротични ликови ко тој самиот.

Од она што сум гледала, Расел и Даниел ми се топ. Овие двајца се посебна актерска група, во 10 филма да ги гледаш, гледаш 10 различни фаци. Леонардо не сметам дека не го заслужил и дека била лесна улога, се акал по снег аха, а Ревенант добива можда хејт, али мене ми е интересен и го гледав пред некоја недела пак на тв.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Леле бранење за утепаниот, мртов Кејси. Арно вика Корвус, тотално не можам да го сварам зашто сегде е ист, јас не знам како се трпи тој самиот. Боја како се суши не е толку досадна колку таа фацата негова и тој самиот. Мислам дека нема лик што повеќе ме тера да сменам канал кога ќе го видам него. Тотално безначаен.
Бранење на улогата на Кејси Афлек каде доби Оскар за главна машка во Манчестер покрај морето.
Го имаш гледано филмот и ако да, повели објасни ми што му фалеше на дечкото?
Не зборам и не ја бранам неговата глумачка појава и кариера пошто не е ни некој фактор и нема баш добри филмови, освен 2-3.
Леонардо не сметам дека не го заслужил и дека била лесна улога, се акал по снег аха, а Ревенант добива можда хејт, али мене ми е интересен и го гледав пред некоја недела пак на тв.
А да, заборавив да напоменам покрај акањето по снег, јадел жив џигер од бафало иако е вегетаријанец. Шокантно нешто за кое дефинитивно вреди Оскар во пребогатата кариера каде едно 3-4 пати сигурно е оштетен за Оскар. И каде од 10 настапи, Ревенант може му е на последно место.

Леонардо си постави стандарди и си ја крена летвичката и нормално дека ќе му се смета Ревенант за незаслужен Оскар, во споредба со другите негови појавувања.
Истото важи и за Мартин Скорсезе кој зема Оскар за Департед а има едно 5 боље филмови.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Бранење на улогата на Кејси Афлек каде доби Оскар за главна машка во Манчестер покрај морето.
Го имаш гледано филмот и ако да, повели објасни ми што му фалеше на дечкото?
Не зборам и не ја бранам неговата глумачка појава и кариера пошто не е ни некој фактор и нема баш добри филмови, освен 2-3.

А да, заборавив да напоменам покрај акањето по снег, јадел жив џигер од бафало иако е вегетаријанец. Шокантно нешто за кое дефинитивно вреди Оскар во пребогатата кариера каде едно 3-4 пати сигурно е оштетен за Оскар. И каде од 10 настапи, Ревенант може му е на последно место.

Леонардо си постави стандарди и си ја крена летвичката и нормално дека ќе му се смета Ревенант за незаслужен Оскар, во споредба со другите негови појавувања.
Истото важи и за Мартин Скорсезе кој зема Оскар за Департед а има едно 5 боље филмови.
Ништо не му фалеше реално, зашто ко што пишав више, тој самиот е безначаен. Глумеше полумртов човек, што не гледам како му било него предизвикувачки. И не сметам дека е добар актер за било каква награда да му дадат. Му опалило еднаш, се надевам никад више, освен ако не најде пак некоја утепана улога.

Што се однесува за Лео, не знам зашто му го берите толку гајлето кога му дале Оскар, искрено тој самиот може толку не се замара колку вие. Зошто му ги споредувате улогите ко прво, и ко второ, ако оваа му била демек послаба, дали истата не заслужува Оскар само затоа што глумел во некој појак филм пред три години или пред 10? Тотално небитно според мене. Мене лично, ете според тебе или другите може не, Ревенант е сосема солиден филм и мене ми се допадна неговата улога и ми задржа внимание цело тоа негово акање по снег. Може не би го ставила ни во најзаслужени, ама пак, не би го плукала неговиот Оскар.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Ништо не му фалеше реално, зашто ко што пишав више, тој самиот е безначаен. Глумеше полумртов човек, што не гледам како му било него предизвикувачки. И не сметам дека е добар актер за било каква награда да му дадат. Му опалило еднаш, се надевам никад више, освен ако не најде пак некоја утепана улога.

Што се однесува за Лео, не знам зашто му го берите толку гајлето кога му дале Оскар, искрено тој самиот може толку не се замара колку вие. Зошто му ги споредувате улогите ко прво, и ко второ, ако оваа му била демек послаба, дали истата не заслужува Оскар само затоа што глумел во некој појак филм пред три години или пред 10? Тотално небитно според мене. Мене лично, ете според тебе или другите може не, Ревенант е сосема солиден филм и мене ми се допадна неговата улога и ми задржа внимание цело тоа негово акање по снег. Може не би го ставила ни во најзаслужени, ама пак, не би го плукала неговиот Оскар.
Па не му се оспорува Оскарот поради претходните филмови, туку поради тоа што таа година имаше глумци што поцеќе го заслужија. Еди Редмејн во The Danish Girl повеќе заслужи Оскар таа година од Леонардо, факт си е тоа. Сите знаеме дека Оскарот на Лео беше даден на стара слава што се вика.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Ништо не му фалеше реално, зашто ко што пишав више, тој самиот е безначаен. Глумеше полумртов човек, што не гледам како му било него предизвикувачки. И не сметам дека е добар актер за било каква награда да му дадат. Му опалило еднаш, се надевам никад више, освен ако не најде пак некоја утепана улога.
Безнајачно е се ова што си го пишала после првата запирка. Толку.
Тоа беше муабетот за неговиот Оскар. Дали му фалело нешто и зошто сметате дека добил незаслужен Оскар. Немате забелешки и не му фалело ништо.
Фала.
Што се однесува за Лео, не знам зашто му го берите толку гајлето кога му дале Оскар, искрено тој самиот може толку не се замара колку вие. Зошто му ги споредувате улогите ко прво, и ко второ, ако оваа му била демек послаба, дали истата не заслужува Оскар само затоа што глумел во некој појак филм пред три години или пред 10? Тотално небитно според мене. Мене лично, ете според тебе или другите може не, Ревенант е сосема солиден филм и мене ми се допадна неговата улога и ми задржа внимание цело тоа негово акање по снег. Може не би го ставила ни во најзаслужени, ама пак, не би го плукала неговиот Оскар.
Се замара. Одвај чекаше да му го изгравираат името. :D
Па му ги споредуваме од аспект на тоа што за какви улоги бил игнориран за Оскар а доби за една лесна и ништо посебна улога, би рекол и на стара слава. Срамота ќе беше и тука да испаднеше. Јавноста веќе почна да досаѓа, истиот муабет ко за Скорсезе.
Актер ко Лео сигурно заслужува и повеќе од 1 Оскар, тука нема муабет.

Мене Том Харди ми беше повпечатлив у Ревенант отколку самиот Лео. Филмот е просек, ништо поише.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Па не му се оспорува Оскарот поради претходните филмови, туку поради тоа што таа година имаше глумци што поцеќе го заслужија. Еди Редмејн во The Danish Girl повеќе заслужи Оскар таа година од Леонардо, факт си е тоа. Сите знаеме дека Оскарот на Лео беше даден на стара слава што се вика.
Па еве Џонтра пиша дека незаслужен му е Оскарот, имал подобри улоги. Ми се допадна и Еди таа година, али ете, Лео го одбрале.


Безнајачно е се ова што си го пишала после првата запирка. Толку.
Тоа беше муабетот за неговиот Оскар. Дали му фалело нешто и зошто сметате дека добил незаслужен Оскар. Немате забелешки и не му фалело ништо.
Фала.

Се замара. Одвај чекаше да му го изгравираат името. :D
Па му ги споредуваме од аспект на тоа што за какви улоги бил игнориран за Оскар а доби за една лесна и ништо посебна улога, би рекол и на стара слава. Срамота ќе беше и тука да испаднеше. Јавноста веќе почна да досаѓа, истиот муабет ко за Скорсезе.
Актер ко Лео сигурно заслужува и повеќе од 1 Оскар, тука нема муабет.

Мене Том Харди ми беше повпечатлив у Ревенант отколку самиот Лео. Филмот е просек, ништо поише.
Па да се даваа Оскари базирани само на улогите на еден актер и да немаше други фактори, ко други филмови и други улоги, разноразни политики што си ги тераат и останато, тогаш сигурно Лео ќе добиел и порано неколку Оскари.
И Лео и Том беа одлични. А не знаев дека едвај чекал името да му го пишат, не го пратам дотолку.

Фала ти и на тебе, Џонтра. Во наредниве две недели дур да се случат Оскариве, да те фати еуфоријата, пробај репризирај си го Манчестер неколку пати, чим ти немаш никакви забелешки. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ти **** модераторот го скара пола форум

„само дискутираме бе важно е да живнеме хехе“
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Во недела се Оскарите, конечно, дечки. Слабо хајп годинава, а?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Бар за мене ептен непривлечни филмови во категорија Најдобар филм. Планирам да им дадам шанса само на The Father и Promising Young Woman, ради коментариве овде.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Изгледав се' што ме интересираше. Во главната категорија погледнав 5 од 8 филма. Се мислев за Nomadland ама со ништо не ме привлече да го гледам па може ќе го ѕирнам отпосле ако победи. Minari апсолутно не планирам да го гледам а за Judas... искрено сум изморен од БЛМ филмови.

Генерално слаба година е ова. Може зашто 2019 беше една од најдобрите. Кога ќе ја видам листата на ланските номинации ме фаќа носталгија, колку јака конкуренција имаше.

Сепак имам изразен фаворит. The Trial of the Chicago 7 за мене се издвојува. Пак ќе повторам, во друга година веројатно немаше да биде така, не ми е и тој Best picture материјал. Но најмногу уживав кога го гледав. PYW е исто добар ама за мене недоволно за победа.

Финчер би сакал конечно да добие Оскар иако Mank ми е прилично досаден. Кај актериве Риз Ахмед или Ентони Хопкинс. Кај актерките Кери Малиген. Споредна машка Саша Барон Коен без конкуренција. Споредна женска немам фаворит.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Годинава скроз не ни знам кој филмови се. Само знам за тој босанскиот Аида.
Други години не сум ги гледал сите оскаровски филмови ама барем сум знаел кој се филмовите. Дури до пред некој ден не ни знаев дека ќе има Оскари априлов 25-26.

На Телма и годинава има пренос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom