92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Еве една кратка рецензија за The Edge of Democracy за нас интересен бидејќи е во категоријата каде имаме најголеми шанси за Оскар, а и веќе се имаме соочено на Санденс. Ова е документарец на Петра Коста (Елена, Олмо...) која е испраксирана во овие води. Докуметарецот е доста поинаков од сите долументарци што сум ги гледал, со тоа што се вклучени кадри и снимки од личниот живот на режисерката и нејзиното семејство, се прикажува нејзината растргнатост помеѓу хипи-комуњарските родители кои се бореле против режимот и го дале својот живот, нејзиниот дедо кој директно учествувал во режимот и директно помогнал да се изгради, до нејзиниот чичко кој е пратеник/сенатор во про националистичка партија и претставува нешто против кое таа се бори и најмногу мрази. Бидејќи целиот филм е претставен од разни снимки во период од неколку години, квалитетот не е секогаш најдобар, снимано е со мали преносни камери, телефони и слично, како што дозволувал моментот, доста ми се свиѓа кога се работи со години на некој проект. Значи Петра не крие дека зазема страна, од следењето на партијата ПТ до нејзиниот пат, дали е со снимка кога им упаѓа на вмроњите националистите на протест со црвена маичка да им објасни дека грешно протестираат, при што е изнесена со полиција, до следењето на претседателите Вилма и Лула и моментот на нивниот пад. Се оди во чекори на објаснување на правниот систем на Бразил (кадија те тужи, кадија те суди), и објаснување за затворската казна за Лула од 12 години за мерцедесот луксузниот стан кој тој го посетил само еднаш во 2012та и немало никакви докази дека тој е сопственик или дека некој му го подарил. Се на се интересен филм со кој можат да се повлечат паралели со политичката ситуација во С.Македонија и секој ќе си доживее на различен начин, според својата партиска припадност и кај нас и во Бразил.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.754
The Edge of Democracy, филм за бразилските СДС и ВМРО, многу слаб документарец. Единствена причина што го изгледав е Bus 174, кој беше фантастичен бразилски документарец, па мислев дека бразилците ги бива за документарци штом стигнале до номинација. Се излажав, многу слабо, а капак на се беше нарацијата на режисерката со тоа гласчето како да нема јадено 3 дена. Ова само од политички причини би можело да добие оскар.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.754
Малку IMDB статистика, ако е некаков показател:


For Sama, 8.6 IMDB, 45 први места & 37 номинации
Honeyland, 8.1 IMDB, 31 први места & 38 номинации
American Factory, 7.5 IMDB, 15 први места & 39 номинации
The Cave, 8.2 IMDB, 11 први места & 15 номинации
The Edge of Democracy, 7.2 IMDB, 0 први места & 11 номинации

Веројатно не значи многу, ако земеме во предвид дека:
Apollo 11, 8.2 IMDB, 46 први места & 34 номинации

а не доби номинација за оскар.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Овој скромниов... ги испофали сите и на крај рече фејворит глумец му бил оној шо умре од предозирање/лоша комбинација на лекови, го забораив како се викаше, изигра солиден Џокер.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Оваа година дефинитивно има подобри филмови од лани. Лани имав само еден фаворит, другото не ми се ни допадна нешто посебно.
Од 9 филмови, сега засега имам само 5 изгледано. Го планирам Little women деновиве, може ќе ги ѕирнам Parasite и 1917, единствено Ford vs Ferrari не ме интересира и не ми е во план да го гледам.

The Irishman и Marriage story ми беа само ок, не ни сакам да добијат Оскар.
Jojo rabbit немам против да земе награда, иако ќе ми биде ептен изненадување и затоа го ставам на трето место. Од Џокерот и Once upon a time in Hollywood не можам да изберам, зашто и двата филма ми беа интересни и ми задржаа внимание на свој начин, па засега тие ми се врвот.
Ги изгледав сите номинирани, нешто што никогаш не ми се случило. И пак немам фаворит, ова е дефинитивно најдобрата година можеби откога сум се замарала за оскаровски филмови, бар мене така ми изгледа. Само The Irishman и Marriage story ми остануваат некако позади другиве филмови, не дека беа лоши филмови, туку не ми се допаднаа толку колку другиве.
Одличен беше Ford v Ferrari, Бејл беше толку допадлив ко лик, а обично ме нервира Дејмон и ич не го можам, али овде беше поднослив баш ради Бејл и врската што ја имаа ликовите.
И адаптацијата на Little women солидна. Паразитот ми почна споро, за после да го мислам два дена филмот. И денес го изгледав 1917, јасно ми е зашто зеде Глобус, а можеби и Оскарот ќе го добие.

Ми се допаѓа разновидноста годинава, што има од секој жанр по нешто, што секој од филмовите е некако човечен и има душа, не изгледа ниеден филм исфорсирано и ко да е збутан ради некоја политичка коректност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.280
„Кога гласам за некое остварување како член на Академјата, половата и расната разноликост воопшто не ги земам предвид во поглед на уметноста. Само квалитетот. Сметам дека секој друг начин е погрешен.“
Стивен Кинг



амин
Автоматски споено мислење:

„Аман, Стивен, аман. Сметав дека си подобар од ова. Би требало да е очигледно дека разноликоста и квалитетот не се две одвоени особини, ниту пак се исклучуваат една со друга. Освен, можеби, во главата на еден фанатик“, искоментира писателката Нора К. Џемисин, која е Афроамериканка.



Благо ретардирана глупача, што поима нема од уметност.

Разноликоста и квалитетот не биле две одвоени особини ... :lolzz:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Чекај сега, не разбрав. Според оваа, ако е нешто од црнец, педер или жена, по дифолт е добро? :tapp:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.280
Чекај сега, не разбрав. Според оваа, ако е нешто од црнец, педер или жена, по дифолт е добро? :tapp:
Не, него ако во нештото има црнец, педер и жена, по дифолт е добро.
А ако случајно е од црнец, педер или жена, тоа само го дополнува квалитетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom