90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

Кој е вашиот фаворит? Се надевам не Dunkirk.


  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Стај у филмот геј, црнец, жена и disabled, напрај ги херои и нати Оскар.
Дури можеш ова и во договор да го побараш :facepalm:

That night, Frances McDormand won the award for best actress for her performance in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. At the end of her acceptance speech (shown below), she asked every female nominated in every category to stand up. She then said, “I have two words to leave with you tonight: inclusion rider.” An inclusion rider is a stipulation in ones contract requiring a minimum percentage of people of color, women and other under represented peoples to ensure gender and racial equity.

И ПАЗИ ГО ОВА!

Comedian Whitney Cummings tweeted,[13] “an inclusion rider is something actors put into their contracts to ensure gender and racial equality in hiring on movie sets. We should support this for a billion reasons, but if you can’t find a reason to, here’s one: it will make movies better.” The post (shown below, right) received more than 6,200 retweets and 23,000 likes in 24 hours.
IT WILL MAKE MOVIES BETTER! HOW THE FLYING FUCK WILL IT MAKE MOVIES BETTER YOU DENSE MOTHERFUCKERS


Kако не успеа некој македонец во Холивуд па да побара 90% од кастот да биде со балканци све им ебам 200м долари буџет на алкохол ќе им помине само..
 
D

Daedalus

Гостин
Дури можеш ова и во договор да го побараш :facepalm:



IT WILL MAKE MOVIES BETTER! HOW THE FLYING FUCK WILL IT MAKE MOVIES BETTER YOU DENSE MOTHERFUCKERS


Kако не успеа некој македонец во Холивуд па да побара 90% од кастот да биде со балканци све им ебам 200м долари буџет на алкохол ќе им помине само..
Си кидна Манчевски на време од таму, кога виде колку е саатот. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
On a lighter note, this!
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Црнкињава прв пат ја слушам нити знам кој филм референцира.
Литерали ху?

Убеден сум дека 90% од американциве истава реакција имале за Лејдибрд на пример како јас со оваа.

Али одговорот на прашањето од песната е: Пошто инаку нема членовите на академијата да се фалат дека се попаметни од обичните маси. Тоа е целата поента на Оскарите уствари, снобизам и оставање на масите да им течат лиги на тоа колку овие се прекул и преарт и преубави и пре-све :D
Си кидна Манчевски на време од таму, кога виде колку е саатот. :D
Па не дека кидна колку што не беше огормен успех Прашина..филм што мене ми беше топ..ама кој кур фактор сум ја :D

И кога сме кај Милчо....што битна со новиот негов филм?? Нели требаше лани да излезе? Буквално ништо неам чуено... срање да не бил па затоа некако е заташкана работата или сепак оваа година ќе излезе за да биде демек во широка листа за оскар како македонски претставник? Или нешто сосема трето?
 
S

staycalm

Гостин
Со оглед на тоа што од сите оскаровски ја имаш гледано само досадната летна геј авантура, тебе треба да ти се забрани секаков вид на дискусија поврзана со политичка коректност, барем во темава.
:pos:
 
D

Daedalus

Гостин
И кога сме кај Милчо....што битна со новиот негов филм?? Нели требаше лани да излезе? Буквално ништо неам чуено... срање да не бил па затоа некако е заташкана работата или сепак оваа година ќе излезе за да биде демек во широка листа за оскар како македонски претставник? Или нешто сосема трето?
Ја колку што знам, му понудиле да снима за Холивуд и овој одбил пошто му ја кочеле уметничката креативност.
Иначе, „Бикини Мун“ помина добро, идеше премиера пред неколку дена и доби добри критики. Сеа проверив, кај нас ќе иде на 22-ри март, у Милениум.

Иначе, имаш едно многу добро книгиче од него (Слики, зборови и лаги), у Магор го има. Комбинација од фотографии и текст е. Ѕирни го.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
И кога сме кај Милчо....што битна со новиот негов филм?? Нели требаше лани да излезе? Буквално ништо неам чуено... срање да не бил па затоа некако е заташкана работата или сепак оваа година ќе излезе за да биде демек во широка листа за оскар како македонски претставник? Или нешто сосема трето?
Излезен е филмот, Бикини Мун. Имаше уште лани фестивалска премиера во Сао Паоло, Бразил (21 октомври), па одеше и на некои други фестивали, еве, пред некој ден беше прикажан и на FEST во Белград. Мислам дека прочитав некаде дека до крајот на месецов ќе има премиера и кај нас. Е сега, да биде наш претставник не може, од 2 едноставни причини:

1. Филмот не е наш, туку американски. Македонија нема дадено ни денарче за него, плус целиот cast и crew (освен Милчо) се Американци.
2. За да биде кандидат за Оскар на некоја држава, еден филм мора да е поголем дел на јазик кој не е англиски. Бикини Мун е 100% на англиски јазик.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Море џабе јадеме гомна, вака така солидни филмови имаше на оскариве годинава, некако ептен ќе им дојде две години по ред да се со добри филмови, што би се рекло догодина потапа филмови ќе има...Логика :D :D
Излезен е филмот, Бикини Мун. Имаше уште лани фестивалска премиера во Сао Паоло, Бразил (21 октомври), па одеше и на некои други фестивали, еве, пред некој ден беше прикажан и на FEST во Белград. Мислам дека прочитав некаде дека до крајот на месецов ќе има премиера и кај нас. Е сега, да биде наш претставник не може, од 2 едноставни причини:

1. Филмот не е наш, туку американски. Македонија нема дадено ни денарче за него, плус целиот cast и crew (освен Милчо) се Американци.
2. За да биде кандидат за Оскар на некоја држава, еден филм мора да е поголем дел на јазик кој не е англиски. Бикини Мун е 100% на англиски јазик.
Не го осмислив ова до крај :D
А не ми ни текна дека држава не е инволвирана уопште.
Фала за одговорот (y)

Штом не гледам никакви најави значи ни месецов нема да има премиера изгледа :D

Иначе чисто хипотетички муабет, исто како лани за Колосал што те замарав.....овој на Милчо технички би бил eligible за 2019 оскарите или беше за 2018 оскарите?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Иначе чисто хипотетички муабет, исто како лани за Колосал што те замарав.....овој на Милчо технички би бил eligible за 2019 оскарите или беше за 2018 оскарите?
Не се сметаат фестивалските премиери за тоа, значи технички, филмов уште немал кино премиера во Лос Анџелес и проекции во 7 последователни денови. Ако ги исполни тие услови во 2018, ќе биде кандидат за Оскарите 2019.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Гилермо е најдобриот sidekick на бил кој late night host. Ретардиран е целиот :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253

Kajgana Shop

На врв Bottom