9.10 Коала проблеми

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Хух, еве багови кои ја ги забележав:

1. Коа стискам кат пејст, ми ги снемува иконите па морам да се одлогирам.
2. Кога бришам со дилит, наместо префрли во ѓубре, пак истото се случува.
3. Коа стискам ctrl + backspace не ме одлогира.
Нешто слично и мене ми се има дешавано.
Ако е истиот проблем ондак немора да се одлогираш, направи само Refresh и ќе се среди, а ако е нешто друго ондак... :)
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
SkyDriver i Dr. Kulen, i jas go imam istiot problem so copy cut i paste.

Kazi koja e komandata za Refresh stospomna vo predhodniot post?

Kaj mene desktopot skroz se isklucuva - ema ikoni i ne raboti desen klik.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Проблемот се дешава кога убунтуто е на македонски, стај го на англиски за да немаш проблеми.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Имам нов проблем, во врска со конетриање на мобилен бродбенд на Коала 9.10. Користам Huawei k-3565 USB стик за поврзување со т-мобиле мобилен интернет.

Во network connections ги уредив сите параметри:

APN: internet
username: internet
password: internet
бројот ваљда беше: #99* или нешто слично.

Успева да се поврзи и работи добро се додека не го рестартирам лаптопот. После рестарт vo network connections веќе не е мемориран password-от и иако успева да се поврзи, мозила не успева ништо да отвори.

Пробав во Seahorse менаџерот за лозинки и клучеви да го исклучам главниот passwd и го оставив празен но повторно му се случува да го избрише passwd-от за т-мобиле.
Исто така имам проблем кога сакам да сменам нешто во конекциите (за да го внесам passwd за т-мобиле повторно), ми бара административен passwd но иствремено дава и error дека немам привилегии да го модификувам тоа. Па морам прво да го исклучам прозорчето со error-от, па да почекам 10-20 секунди па после да го внесам административниот passwd за root за да ми дозволи пристап.

Дали и овие багови имаат некаква врска со Македонскиот превод или станува збор за нешто друго?
 
I

Intex

Гостин
Имам нов проблем, во врска со конетриање на мобилен бродбенд на Коала 9.10. Користам Huawei k-3565 USB стик за поврзување со т-мобиле мобилен интернет.

Во network connections ги уредив сите параметри:

APN: internet
username: internet
password: internet
бројот ваљда беше: #99* или нешто слично.

Успева да се поврзи и работи добро се додека не го рестартирам лаптопот. После рестарт vo network connections веќе не е мемориран password-от и иако успева да се поврзи, мозила не успева ништо да отвори.

Пробав во Seahorse менаџерот за лозинки и клучеви да го исклучам главниот passwd и го оставив празен но повторно му се случува да го избрише passwd-от за т-мобиле.
Исто така имам проблем кога сакам да сменам нешто во конекциите (за да го внесам passwd за т-мобиле повторно), ми бара административен passwd но иствремено дава и error дека немам привилегии да го модификувам тоа. Па морам прво да го исклучам прозорчето со error-от, па да почекам 10-20 секунди па после да го внесам административниот passwd за root за да ми дозволи пристап.

Дали и овие багови имаат некаква врска со Македонскиот превод или станува збор за нешто друго?
Во Network Connections направи connect automatically?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Налетав и јас на проблем со Коалата.
Нема теоретски шанси да се пврзеш на скриена безжична мрежа со Kubuntu :( .
Очигледно, причина за проблемот е KDE... поточно KNetworkManager. GNOME работи без проблеми.
Така... после не знам колку време, приморан сум да инсталирам Убунту... без К на почеток :(
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Во Network Connections направи connect automatically?
Го пробав и тоа и резултатот беше хистерично брзо кружење на кругчето за конектирање :vozbud: така воопшто не успева да се конектира.

А без autoconnect успева да воспостави врска (усб модемот свети плаво) но мозилата не успева ништо да отвори и passwd-от е избришан.

Мислам дека ќе пробам со некој од другите network менаџери како VCID (не го памтам точно името) или сл. зашто вака веќе скроз не функционира.:toe:

WCID se vikalrogramot ali nema poddrska za mobilen broadbend :toe: uste nemam resenie za problemov :jaj:

Eve konecno dojdov do nekoe polufunkcionalno resenie. Vo mozila treba da se ovozmozi avtomatsko otkrivanje na proxy settings vo preferences>advanced>networks>settings.

Vaka mozilata uspeva da vospostavi vrska. Stosot e sto toa funkcionira samo prviot pat, a ako napravam reconnect onda sve ide u p.m. Ali rabotava e daj sta das :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom