7-дневна тура низ Македонија

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Почни ја турата од Скопје (стара чаршија, Матка...), па Куманово (Кокино), Крива Паланка (св.Јоаким Осоговски, Гиновци), Берово (Беровско езеро, манастир св.Архангел и Михаил), Струмица (Колешински водопади, Водочки манастир) , Дебар (св.Јован Бигорски), Маврово, Галичник, Крушево, Прилеп (Зрзе), Охрид.
Тоа би бил мојот предлог :smir:
не пишува дека се свештеници гостите :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
не пишува дека се свештеници гостите :)
Не мора гостите да се свештеници за да уживаат во убавините на нашите манастири/цркви или природа со која се опкружени.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Vaka ekipata ke bide pomegu 25-30 godini voglavnom Apsolventi i ke bide mala grupa.
Celta mi e da vidat sto poveke od Makedonija sekako vo toa spaga urbaniot zivot i zabava.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ја би ти рекол како знаеш и умееш да ги однесеш најмалце до Планинарскиот дом Чеплес..а ако имаш Време и можност и до Солунска глава,се кладам дека ќе останат вчудоневидени,успат изворите на бабуна можете...ама сета ваа експедиција 2-3 дена ке ви трае во 1 ден небива.....
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Vaka ekipata ke bide pomegu 25-30 godini voglavnom Apsolventi i ke bide mala grupa.
Celta mi e da vidat sto poveke od Makedonija sekako vo toa spaga urbaniot zivot i zabava.
Околу ноќниот живот и забавата прашај две недели пред да дојдеш, пошо не им цветаат ружи на дискачите и кафиќите.....па секојдневно се затвара по некој локал :smir:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Sto se odnesuva do nokniot zivot mislam deka tuka nema utka. Osobeno silna karta ni se restorantite, dobra hrana, tradicionalna muzika i ambient, rakija i vino..navistina nema sto da se zgresi...Sto se odnesuva do diskotekite , vo pravo si toa e promenliva rabota, no kako sto rekov diskotekite nema da mi bidat prioritet...poveke nesto vo stil Marakana so live band ili pak Jazz Club vo Ohrid...
No onaa sto poveke me interesira e da gi izberam vistinskite destinacii i kulturni znamenitosti koi ke gi posetime, so ogled na toa deka se rasfrlani po cela drzava a nekoj i tesko dostapni, vremeto od edna nedela e mnogu kratko.
Ona sto definitivno sakam da go napravam e poseta na Strumica i okolinata, Skopje i okolinata, Prilep i Bitola i okolinata i Ohrid...E sega koi znamenitosti tocno toa treba da se organizira...Edinstveno sum siguren deka sakam da odime vo Jovan Bigorski...
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
прошетај ги малце и низ западна, однеси ги на вруток, однеси ги во некое од мијачките села (Галичник, Лазарополе, Гари, Ростуше, Битуше...) има што да се види... патот од Маврово до Галичник е незаборавна глетка...старите куќи во галичник, црквата, можеш и до некое бачило да ги однесеш, сигурно не биле никогаш. Од Маврово накај Дебар на тој пат ти е и манастирот св Јован Бигорски, тука се и селата што погоре ти ги набројав освен Галичник до кој се оди од друг пат... после Бигорски.. по патот имаш дебарска бања :) после иде уште еден манастир... селото Јанче со нов и преубаво среден хотел со ресторан, после може до Вевчани, па од тука Струга и Охрид, тоа ти е една убава тура во западна Македонија
Препорачај ресторан во Вруток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom