7-дневна тура низ Македонија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
се работи за гости- странци (во случајов тоа се украинци) кои една неполна недела ќе треба да ги рашетувам - освен Охрид каде самите ќе појдат- можете ли да ми предложите места на кои би ги однел - сепак да се воодушеват од природните убавини на земјава- храната, .... дали би ја одбрале Западна или Источна Македонија .
Ако можете предложете нешто интересно- нешто што ќе им остане долго во сеќавање, што ќе ги примами да дојдат во МК-повторно , а што во Украина го немаат.макар и село, или што ја знам-

:smir:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.577
Поени од реакции
11.402
Однеси ги во Кокино и продај им некаква мистерија со изванземаљци и атлантиѓани :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
....неколку предлози.....

Маркови кули Прилеп...само најди човек што добро ги познава...пошто има доста скриени знаменитости што многу луѓе не ги знаат
Трескавец - над Прилеп
Пешна - Македонски Брод
Алилица - Тресонче....тоа е над Лазарополе...а воедно и во Лазарополе има доста интересни работи за посета...по пат ти се Бигорски и мостот Елен Скок
Кањонот на Матка
Куклица
Кокино
Винарската визба Вила Марија во Демир Капија .... и нивните бочви за вино...кој се отпорни на куршуми
Шарената Џамија во Тетово ...единствена во свет
Теќето во Тетово
Зрзе...прилепско
Кратово
....има уште мал милион места низ нашата земја....но битно е што повеќе ги интересира твоите гости...цркви и манастири...природни убавини....историски споменици....храна

....дефинирај на какви места би сакал да ги шеташ....како си обезбеден со превоз.....па ќе ти дадеме конкретни предлози
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.662
Поени од реакции
12.054
Оние што ги знам некако се раштркани низ Македонијава. На пример Куќа на уметноста (кичевско-близу е манастирот Св. Ѓорѓија и црква со интересна сторија), не знам дали е завршена уметничката колонија за оваа година. Близу Мак. Брод е пештерата Пешна
The remains of the fortress in the cave are linked with the locality “Devini kuli”, which can be seen from the inside of the cave. According to local legends, the two sisters of the King Marko (“Krale Marko”) lived in the two fortresses. The legends say that at its entrance and on the inside the fortress of the second sister of King Marko was built.
Има најголем пештерски влез на балканот (но малку е лош пристапот до неа).
Не сум бил во Слатински Извор (пештера со подземна река, украси и езерца), но ми се гледа интересно...ако некој бил да ти објасни.
Близу имаш и една фарма на наши повратници од Данска - фарма МакВикинг (имаш на сајтот и мапа-објаснување) со кафеана и одгледувалиште на ноеви...одма до реката Треска. Се минува низ село за да се стигне до овој комплекс. Малку понатаму, вон селото по главниот пат има еден ресторан со свежа пастрмка и друга риба (мислам дека е градена врз/до извор), распослан е одма покрај самата река. Еве го Гостилница Извор

Близу ти е и Матка, еве го сајтот да знаеш што може да се најде интересно во овој дел.
Интересни места се и Вевчани, Пелистер, Берово (хотел Манастир, природа :) )...

Ова е кај што сум бил (освен Слатински Извор), мене ми се бендиса, а колку тие ќе се воодушевени...не знам.
Знам дека и Брајчино е мноогу добро ама таму немам одено...засега :)

Еве ти организирани тури (кои, ако ги знаеш местата и патиштата, моеш и сам да ги организираш), моеш да одбереш дел специфични знаменитости
западна
источна
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Не заборавај, Колешински водопади - Струмичко, црквата Св. Пантелејмон во Велес со специфична градба, Крушево, после намачкај ги со кал во Дојран, однеси ги во Брајцино да јадат од рибите што ги рекламираат...
Инаку за 7 дена, со добар план, имаш шанси да им покажеш добар дел од убавините.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
прошетај ги малце и низ западна, однеси ги на вруток, однеси ги во некое од мијачките села (Галичник, Лазарополе, Гари, Ростуше, Битуше...) има што да се види... патот од Маврово до Галичник е незаборавна глетка...старите куќи во галичник, црквата, можеш и до некое бачило да ги однесеш, сигурно не биле никогаш. Од Маврово накај Дебар на тој пат ти е и манастирот св Јован Бигорски, тука се и селата што погоре ти ги набројав освен Галичник до кој се оди од друг пат... после Бигорски.. по патот имаш дебарска бања :) после иде уште еден манастир... селото Јанче со нов и преубаво среден хотел со ресторан, после може до Вевчани, па од тука Струга и Охрид, тоа ти е една убава тура во западна Македонија
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
http://travel2macedonia.com.mk/tourist-attractions/macedonia еве овде има повеќе интересни места, па види кое ти изгледа најдобро. Јас бев на тура низ источна Македонија и си поминав преубаво. Бев на Колешинските и Смоларските водопади, ги видов термите во Струмица, Водоча и Вељуса, Баргала (античкиот град) кај Штип, Беровското езеро, Градче во Кочани, Куклици, Кратово, Лесновскиот манастир, Јоаким Осоговски... Сите места се преубави и интересни за гледање, сигурно нема да им биде досадно ако ги шеташ таму.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
А ќе има украинки? :pos:

Шала на страна... моја препорака ти е Вевчани.... стварно е убаво таму горе кај изворите... И така ќе идеш до Охрид може да поминеш таму :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.662
Поени од реакции
12.054
Можеби Македонија нема море и песок (освен оној песок на Лепенец), но кога ќе пробуричкаш ќе најдеш голем број места и предели погодни за сечија душа.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Можеби Македонија нема море и песок (освен оној песок на Лепенец), но кога ќе пробуричкаш ќе најдеш голем број места и предели погодни за сечија душа.
не заебаај, сме немале песок, види ја коце-кабана, песок како од малдиви :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
arakenx, Lurtz, Д_Лејди, KoNtEjNeR, AlternativeF, Дим4е,The Magus edno gooolemo Blagodaram do site VAS za iscrpnite predlozi .
Mi dadovte odlichni idei:smir:
Mi gi otvorivte ochite, ochigledno do sega sum nemal pojma za ubavinite na zemjava- :kesa:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Na prolet sakam da donesam gosti od Germanija i Portugalija vo Makedonija, cel mi e da im pokazam sto poveke od nasata istorija,kultura,tradicija,hrana i vino.
Bi sakal da slusnam vasi predlozi za 7 dneven turisticki programam vo Makedonija.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не знам какви гости ќе имаш односно каква категорија (студенти, пензионери, бекпакери) но набрзина ќе ти приложам еден план ако јас би имал гости како би организирал една тура. Ќе почнам од север на југ зошто не знам каде ќе ја поставиш базата за пречек и испраќање

1 Ден (Кокино)

Сместување во планинарскиот дом (капацитет 18 кревети) во село Малотино (Кумановско) и мала аклиматизација со појадок и прошетка наоколу. Трекинг до опсерваторијата Кокино попладнето и враќање назад

2. Ден (Водно и Матка)

Тргнување утрото до ПД Даре Џамбаз - Водно (капацитет 25 кревети), мала релаксација, ручек и попладнето мал трекинг до Матка и разгледување на кањонот.

3. Ден (Скопје)

Најверојатно ако е помлада екипа веќе ќе почнат да мислат на алхохоли и помалку се уморни до дводневниот трекинг затоа 3 ден би го го резервирал за посета на Скопје (Јаја Паша, Музеј на град Скопје, Стара чаршија, Стоби ако има некој мераклии по рушевини) и можно е вечерта во зависност од екипата да се одведе во некој од локаливе.

4. Ден (Берово)
Тргнување утрото и сместување во Чиплигова Колиба.
Прошетка до Беровско езеро, рибарење или пак само уживање во околината.

5.Ден (Смоларски Колешински водопади / Прилеп)

На одење од Берово кон Прилеп застанување на Колешенските и Смоларските водопади и пристигнување вечерта во Прилеп (сместување пансион Бреза)


6. Ден (Зрзе - Крушево - Прилеп)

Тргнување утрото до манастирот во село Зрзе и негова посета, после ручек малку одмор и посета на Крушево со спомениците, враќање вечерта во Прилеп

7. Ден (Пелистер Хераклеа)

Сместување во ПД Пелистер, трекинг до големо и мало езеро, Јоргов камен и црвени стени, на одење или враќање посета на Хераклеа и Битола градот


8. Ден Охрид

Ме мрзи да пишувам сам си знаеш (обавезно поминување по стариот пат преку Галичица и посета на видиковецот)

9. Ден Пешна и Брод

Пештерата Пешна со смештај во локалниот мотел и општо посета на Брод


10Ден ован Бигорски - Рајчица - Водопадите кај Ростуше - Маврово

Не знам дали е изводливо се ова да се посети во еден ден но ќе си одбериш сам што да посетиш. Јас би прошол на враќање од Охрид до Рајчица манастирот, за да застанам во Бигорски и потоа еден трекинг до водопадите.


Храна јас би се обидел да најдам во селата, бачилата или некој мали локални ресторани. Би ги однесол еднаш или два пати на некоја вечера останатото ќе биде конзерви или инстатнт супи

Ове не е интрнари за 7 или 9 дена за ова е потребни најмалку 2 седмици да го изведеш како што треба и сите да бидат здрави и живи. Ова се само некој типсови за твое планирање
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Почни ја турата од Скопје (стара чаршија, Матка...), па Куманово (Кокино), Крива Паланка (св.Јоаким Осоговски, Гиновци), Берово (Беровско езеро, манастир св.Архангел и Михаил), Струмица (Колешински водопади, Водочки манастир) , Дебар (св.Јован Бигорски), Маврово, Галичник, Крушево, Прилеп (Зрзе), Охрид.
Тоа би бил мојот предлог :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom