7ца или Ројал (сендвичари)

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.271
Мислев на тоа пред тебе да ти сомелат свинска плешка на пример. Ќе ја видиш одма каква е и ти ја мелат еднаш/двапати не знам колку сакаш... После тоа замрзуваш и готово, да нема потреба да купуваш од која била локална продавница кога ќе ти затреба. :D
На сите ние е јасно дека тоа е најквалитетното месо, исто така на сите ни е јасно дека во секоја кафана има многу подобра скара и месо од локалниве сендвичари, али не секогаш имаме време за тоа. Кога идам на пауза од работа ја немам време да идам до месара да си купам мелено месо да отидам до дома да си го спремам, направам и изедам. Исто така на пауза од работа немам време да отидам во кафана да јадам зашто кога идам во кафана идам да уживам во истата, да си ја мезам саат време салатата со ракија па тек после да земам да јадам скара. Затоа, во вакви ситуации приморани сме да отидеме во некои од сендвичарите да јадеме, а од тоа што е понудено Седмица и лесковачка Лесковац во Аеродром кај основното школо Пулевски се најдобрите сендвичари во Скопје.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Треба малку да си го тренирате желудникот. Сфаќам дека сме различни сите, ама аман бе, да ти се гади,повраќа од јадење што не е расипано? Не може на еден да му е супер, друг да умира од истото јадење. Кари-мајонез* е многу добра ствар @Ilumious , тоа може да било расипано или да ти е ептен слаб желудникот. Сендвичите им се поплава у Ројал , пред некоја година беа супер, сега се ужас. Јадам од време на време у Тетекс, седмица не ми е нешто нај ко шо го праат сите :D
Иако јадам ко стока, избегавам сендвичи и глупости, ако сум надвор поубаво ми е пекара, него тоа :D

Ако веќе бирам помеѓу двете зла, Ројал.

*Кари-кечап е уште боље ствар, кој пробал знае :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Треба малку да си го тренирате желудникот. Сфаќам дека сме различни сите, ама аман бе, да ти се гади,повраќа од јадење што не е расипано? Не може на еден да му е супер, друг да умира од истото јадење. Кари-мајонез* е многу добра ствар @Ilumious , тоа може да било расипано или да ти е ептен слаб желудникот. Сендвичите им се поплава у Ројал , пред некоја година беа супер, сега се ужас. Јадам од време на време у Тетекс, седмица не ми е нешто нај ко шо го праат сите :D
Иако јадам ко стока, избегавам сендвичи и глупости, ако сум надвор поубаво ми е пекара, него тоа :D

Ако веќе бирам помеѓу двете зла, Ројал.

*Кари-кечап е уште боље ствар, кој пробал знае :D
Гастритис имам, исто како голем дел од населението и тоа нема врска со тренирање желудник. Едноставно изиритирана е слузокожата и реагира на се што е нападно, од лута и презачинета храна до напукано со соја. Во Ројал океј беше месото, не сјајно ама ќе те спаси како што кажа Оби, туку мајонезот беше тежок многу. Ако јадам од плескавицата од 7 имам проблеми, со пилешкото немам :))))
 
E

Epsilon

Гостин
vcera bev vo rojal za prvpat, sednvicot mi se bendisa, ama od 5 musterii vo to vreme, da ti zgresat naracka i zaboravat, malce cudno mi padna kolku e nesposoben toj na kasa. :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Гастритис имам, исто како голем дел од населението и тоа нема врска со тренирање желудник. Едноставно изиритирана е слузокожата и реагира на се што е нападно, од лута и презачинета храна до напукано со соја. Во Ројал океј беше месото, не сјајно ама ќе те спаси како што кажа Оби, туку мајонезот беше тежок многу. Ако јадам од плескавицата од 7 имам проблеми, со пилешкото немам :))))
Извини, моја грешка :) Сепак ете, не сите имаат проблеми, ама различно реагираат на такви ствари, што малце ми е нелогично. Инаку пекара е многу подобар избор него сендвичара, освен ако не ви е мерак толку :D Секој јаде тоа што му е најблиску, али ако може да се избегне, седвичара секако :)[DOUBLEPOST=1521415336][/DOUBLEPOST]
vcera bev vo rojal za prvpat, sednvicot mi se bendisa, ama od 5 musterii vo to vreme, da ti zgresat naracka i zaboravat, malce cudno mi padna kolku e nesposoben toj na kasa. :D
Јас мислам дека вработените у ројал се онака ради реда, како да го бојкотираат газдата, ама и со право, ако им дава мали плати а лоши услови. Ич не се замараат со ништо, кога ќе се јавиш на телефон си зборат со други. Нарачки каснат по 10-20 минути (од кажаното време), некад пилешкото ти го дава ладно, ако не ти е тазе бар стопли го некако да му ебам мајката :D Сепак ми е поубаво од седмица, а и поблиску.
 
E

Epsilon

Гостин
Јас мислам дека вработените у ројал се онака ради реда, како да го бојкотираат газдата, ама и со право, ако им дава мали плати а лоши услови. Ич не се замараат со ништо, кога ќе се јавиш на телефон си зборат со други. Нарачки каснат по 10-20 минути (од кажаното време), некад пилешкото ти го дава ладно, ако не ти е тазе бар стопли го некако да му ебам мајката :D Сепак ми е поубаво од седмица, а и поблиску.
Jas ne sum od sk, a i ne idam cesto ama koga idam jadam normalno junk food (ama i sakam takva hrana) pa sekosh me nosat ili 7mica ili rojal, pa mi se dopajga i vo dvete mesta.

Sea ushte vo vili nemam probano, pa da kazam mislenje.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.271
Вработените во Ројал се тешки џаначишта, надувани се 200% од времето поготово во Ројалот што е во Ново Лисиче, така да нека не ве чудат утнати нарачки и такви работи.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Вработените во Ројал се тешки џаначишта, надувани се 200% од времето поготово во Ројалот што е во Ново Лисиче, така да нека не ве чудат утнати нарачки и такви работи.
Тоа е кога се собира било кој да работи. Знае некој колку плата зимаат за тоа дремење таму?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Извини, моја грешка :) Сепак ете, не сите имаат проблеми, ама различно реагираат на такви ствари, што малце ми е нелогично. Инаку пекара е многу подобар избор него сендвичара, освен ако не ви е мерак толку :D Секој јаде тоа што му е најблиску, али ако може да се избегне, седвичара секако :)[DOUBLEPOST=1521415336][/DOUBLEPOST]
Јас мислам дека вработените у ројал се онака ради реда, како да го бојкотираат газдата, ама и со право, ако им дава мали плати а лоши услови. Ич не се замараат со ништо, кога ќе се јавиш на телефон си зборат со други. Нарачки каснат по 10-20 минути (од кажаното време), некад пилешкото ти го дава ладно, ако не ти е тазе бар стопли го некако да му ебам мајката :D Сепак ми е поубаво од седмица, а и поблиску.
Ни едното ни другото, во последниве 4 години преку 80% од времето на работа си носам во пластика оброци подготвени од дома. Најчесто вечерта си печам стек/риба/говедско/свинско, варени јајца и во зависност од потребата плус ориз и салата или само салата, ако не стигнам да печам месо си отворам туна/сардина или грав готов во конзерва, многу подобар избор за храна кога си во брзање од било која сендвичара/пекара.
Немањето на време е само изговор поради мрза, за да приготвиш 2 оброци за следниот ден се потребни не повеќе од 30 минути.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
90 посто оф топик и солење памет на темава.

Јадам најмалце што можам во џанковиве. 7ца ја бирам зашто стално сендвичот е тазе најчесто месото е штотуку свртено на скара а и помфритот штотуку направен, ладен и тапа помфрит во 7ца не начекуваш, мислам дека помфритот е и целата поента на 7ца. Во Ројал се дешава помфритот да е камен ладен и да мириса лошо, претеруваат со сосот, после оброк треба да идеш под туш кабина. Тоа што е подобро во Ројал, тоа е стекот т.е. криспито, добар им е рецептот, од 7ца стекот е најлошото нешто што можеш да го нарачаш, стално им е тапа. Сепак, my pick е 7ца.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.226
Поени од реакции
6.707
У принцип избегавам хамбургери,4 години живеев кај Беко,2(со зборови-ДВА) пати јадев хамбургер од таму се на се и ми остави такви трауми шо у Скопје веќе страв ми е да јадам хамбургер. 7-ца некогаш кога цимерите порачуваат поминувам и јадам(најчесто 1 во месец-два),а сеа од јануар сум у близина у близина на Ројал,јадев неколку пати чикен,како за мој вкус е океј,е сеа после тоа цел ден издригнувам и ме нервира..друго шо ме нервира,сендвичот е многу неплански правен,цел е нареден со се и сешто,стекот е 2 пати поголем од лепчето,па при секое јадење сендвичот ми се распаѓа буквално и не е баш згодно за јадење у јавност пред луѓе,обично кога земам дома го јадам..нвм,ќе треба веќе скрос да баталувам фаст фуд у Скопје
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Од Ројал сум јадел пар пати, ништо посебно. Седмица си јадам со години, ама послениве години многу поретко. Иако знам дека плескавицата е пуна со соја, си има некој специфичен вкус и од време на време сакам да се потсетам на вкусот. Кога станува збор за бургер, последниве неколку месеци Киоск ми е број еден. Плескавицата е со чисто говедско месо. Чикенот исто им е врв. А кога ми се јаде само плескавица, Скара Лесковац во Аеродром е мојот избор години наназад.

Мојот одговор на темата би бил 7ца, иако е на трето место во мојот личен избор. Не знам зашто се прави споредба баш меѓу 7ца и Ројал, како да се единствени две сендвичари во градот.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
за да приготвиш 2 оброци за следниот ден се потребни не повеќе од 30 минути.
Немој да лажеш. Додека да ја изрендам зелката, да ги излупам и изрендам морковите и да го исчистам нередот (што се простира од Триглав од Солун) после тоа ме фаќа 130 минути :icon_lol:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ни едната,ни другата.Фала,нејќам да се трујам. :pov::pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Немој да лажеш. Додека да ја изрендам зелката, да ги излупам и изрендам морковите и да го исчистам нередот (што се простира од Триглав од Солун) после тоа ме фаќа 130 минути :icon_lol:
Нема лага и превара, уште не си го извежбал добро процесот, има интересна поговорка во контекстов.
„The bridge between knowledge and skill is practice. The bridge between skill and Mastery is Time“.
За да се испечи ориз со копани/стек/месо треба можеби саат време, но наеднаш правиш за 4 оброци, па на пола таман 2 оброци за 30мин :P Додека се печат, ти си правиш салатичка.
Исто и со пржење и варење, таму ти е побрз целиот процес, само што мора да стоиш до нив.
Најдосадниот дел од готвењето дома, барем за мене е миењето на садовите, инаку ниту е тешко, ниту толку захтевно за време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom