6 начини да спречите дијабетес пред тој да се појави

Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Ги правев овие работи и пак се активираше... ген си е ген.
Да бидам искрена, веќе во науката се отфрла тезата дека било која болест е генетска. Да, постојат генетски предиспозиции и така гледано постојат мноооогу разни генетски предиспозиции во нас. Се повеќе и повеќе се прифаќа директната каузалност на психолошките и социјалните фактори во развојот на болестите (а тоа што не се практикува е друга работа).


Препорачувам да се изгледа по некое видео од Dr. Gabor Mate, одлично ја објаснува поврзаноста.

Изгледа многу се нервираш ти брат. Пробај малку позитивно размишљај, храни се во склад со некои морални норми како погоре свештеничката што опиша и вежбај редовно, движи се у природа.
Само што пишував за психички фактори, се синхронизиравме :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да бидам искрена, веќе во науката се отфрла тезата дека било која болест е генетска. Да, постојат генетски предиспозиции и така гледано постојат мноооогу разни генетски предиспозиции во нас. Се повеќе и повеќе се прифаќа директната каузалност на психолошките и социјалните фактори во развојот на болестите (а тоа што не се практикува е друга работа).


Препорачувам да се изгледа по некое видео од Dr. Gabor Mate, одлично ја објаснува поврзаноста.



Само што пишував за психички фактори, се синхронизиравме :D
Самиот факт дека е толку распространето отфрла можност за генетика од проста причина што такви утки така масивно во природата не сум сигурен дека се можни.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да бидам искрена, веќе во науката се отфрла тезата дека било која болест е генетска.
хаха
хахаха
хахахаха
хахахахаха
хахахахахаха
хахахахахахаха

хахахахахахахаха
хахахахахахахахаха

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
хаха
хахаха
хахахаха
хахахахаха
хахахахахаха
хахахахахахаха

хахахахахахахаха
хахахахахахахахаха
Како оди ова?
Му додаваш по едно ха и зголемуваш фонт за 3 на секое наредно?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
хаха
хахаха
хахахаха
хахахахаха
хахахахахаха
хахахахахахаха

хахахахахахахаха
хахахахахахахахаха
Види, негирање е легитимен одбранбен механизам и те разбирам зошто би се чувствувал така. Во ред е. Сепак, дали на тебе кога ќе бидеш спремен или на некој друг што ќе налета на ова, ресурсот што го оставив може да му заврши многу голема работа, дополнително да му го спаси и здравјето :) Остани ми со здравје
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Види, негирање е легитимен одбранбен механизам и те разбирам зошто би се чувствувал така.
Прво, немам шеќер, лажев.
Друго,
Имам контакт од едно семејство со 2 деца, мајка и татко скроз нормални, просечни финансии, здрава средина за живеење. Едното дете тумор на мозок на 12 години, другото дете лекумија на 8 години. Би сакал да ти го дадам контактот да им зборуваш за психолошките и социјалните фактори?
Имам 5 други семејства со деца со аутизам дијагностициран на 3-4 години секако, сакаш да ти дадам контакт да им зборуваш за психолошките и социјалните фактори?
Имам контакт од дете со Даунов синдром и брат сосема нормален, сакаш да ти дадам контакт од родителите да им зборуваш за социјалните и психолошките фактори?
Имам стотици контакти од деца кои живееле во нездрави средини со семејно насилство, разведени родители, дури и убиства, а испаднаа океј. Сакаш да ти дадам контакт да им кажеш дека поради соцјалните и психолошките фактори они треба да се болни, да им дадеш дијагноза?

Едноставно не можам да верувам дека до толку ви ги испра мозоците веганската секта.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Имам контакт од едно семејство со 2 деца, мајка и татко скроз нормални, просечни финансии, здрава средина за живеење. Едното дете тумор на мозок на 12 години, другото дете лекумија на 8 годин. Би сакал да ти го дадам контактот да им зборуваш за психолошките и социјалните фактори?
Имам 5 други семејства со деца со аутизам дијагностициран на 3-4 години секако, сакаш да ти дадам контакт да зборуваш за психолошките и социјалните фактори?
Имам контакт од дете со Даунов синдром и брат сосема нормален, сакаш да ти дадам контакт од родителите да им зборуваш за социјалните и психолошките фактори?
Не сум доктор ниту медицински експерт. Не ми е ниту цел ниту желба да убедувам никој. И нема да помогне јас или било кој друг да им зборува на луѓе ако сами не тргнат да го најдат тоа знаење. За тебе се погоди да налеташ на мене и да ти се начне некое размислување на темава, ама не секој е спремен да се справи со стресот од помислата, а камо ли да прифати дека можеби личните психички фактори му влијаеле на создавањето на болеста. Уживам да го кажувам она што го имам осознаено бидејќи имам верба дека барем на еден човек што ќе прочита, можеби ќе му помогне во животот. Take care.
ПС. Мислам дека не се ни разбираме за што правиме муабет и веројатно подразбираме мноооогу различни нешта под „психолошко и социјално здравје“. Во постот не елаборирав како и зошто сето тоа се случува, споделив објаснување од доктор кој има децении искуство и добро ги објаснува механизмите, а толку брзо одговори на пораките што мала е веројатноста дека го изгледа тоа едно часовно видео што го пратив.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
ама не секој е спремен да се справи со стресот од помислата, а камо ли да прифати дека можеби личните психички фактори му влијаеле на создавањето на болеста.
Погрешно ме разбираш. Секако дека верувам дека влијаат. Проблемот кај мене настанува кога читам испрани мозоци како тебе што веруваат во веганската машинерија, попрецизно секта, која ве убедува дека нема ништо генско и дека се е риврсбл и дека се е од храната, стресот, околината.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Погрешно ме разбираш. Секако дека верувам дека влијаат. Проблемот кај мене настанува кога читам испрани мозоци како тебе што веруваат во веганската машинерија, попрецизно секта, која ве убедува дека нема ништо генско и дека се е риврсбл и дека се е од храната.
Висока поларизација доведува до извртени проценки. Не те обвинувам, додадов ПС на постот, едноставно правиме муабет за многу различни работи моментално :D Нема да се објаснувам, ако се обидеш да разбереш ќе разбереш.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Висока поларизација доведува до извртени проценки. Не те обвинувам, додадов ПС на постот, едноставно правиме муабет за многу различни работи моментално :D Нема да се објаснувам, ако се обидеш да разбереш ќе разбереш.
Ај, ќе ми објасниш поубаво еден ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom