5G мобилна мрежа

Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.202
Поени од реакции
13.947
5џи е првата фаза, да не спремат за чипирањето осносно да ни го исперат умот, чипирањето пак ќе почне со вакцината на Гејтс, кога ќе ни вбризгаат милион мали микро роботи во нас. Сето ова се случува зошто ние го имаме совршениот антички ген до кој сака да се докопа дип стејтот. Но Путин и братот Си не верувам да го дозволат тоа. Што велиш @Таксист ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.202
Поени од реакции
190.233
Добро имаше пишано некој по интернетов, за 250 евра плата се продаваат, веат знамиња на партија, па за 100 евра чипирање. Абе цела фамилија ќе земат, ќе ја товарат да се исчипира.
Автоматски споено мислење:

Но Путин и братот Си не верувам да го дозволат тоа
Колку што ги пратам во последно време, нешто накурчени му се на Путин, сега Лукашенко is their best friend.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.202
Поени од реакции
13.947
Добро имаше пишано некој по интернетов, за 250 евра плата се продаваат, веат знамиња на партија, па за 100 евра чипирање. Абе цела фамилија ќе земат, ќе ја товарат да се исчипира.
Автоматски споено мислење:


Колку што ги пратам во последно време, нешто накурчени му се на Путин, сега Лукашенко is their best friend.
сеа се на страната на Кина односно братот Си, Путин им е уште омилен али не како порано.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
штета не можам да ја најдам темата за штетноста на мобилните, кога се дигна страшна галама.
Ама денес скоро секој форумџија (освестен, меѓу кои не сум јас за жал) си има дома лабораторија со која ги побива истражувањата за штетноста од вакви зрачења како и зрачењата од домашните електрични кабли. Оти све знае.

Robert-Gallo-Video-Banner.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.802
Поени од реакции
2.655
Да се вратиме во камено доба ако не? Живеење во пештери, ловење со дрвени алатки и слично?

Имаше убав приказ зрачењето од сонцето многу многу многу појако него што 5г мрежата некогаш ке достигне максимално.

Ако стоиш предолго на онце гориш, ако прпдплжиш можеш и до рак на кожа да дотераш па пак ги сончате сончате стомаците по Халкидики

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.530
Поени од реакции
2.632
А бе на времето кога прв пат воведе електрична мрежа и тогашниот народ се противеа оти било штетно по здравјето ама ете сме живи истото и ова и за 5Г ,а ако мислевте антената е штетно ни влијае тогаш се мислело ХААРП системотSent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.404
Поени од реакции
10.120
Словенскиот парламент го замрзна 5Г поради процедура за воведување нови работи, а пак во Хрватска, исто ЕУ, полиција апси анти 5Г демонстранти...мислам за МИРНИ демонстранти, не на такви како во Бибиње што ја уништиле скапата ВиФи мрежа, си мислеле тоа е 5Г :icon_mrgr: ... а тие и не се откриени и фатени :cool:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.553
Поени од реакции
2.108
Шо народ сме, и да не чипираат чип да ни стават ние по цел ден ќе го чепкаме за да го расипиме.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.705
Поени од реакции
12.924
штета не можам да ја најдам темата за штетноста на мобилните, кога се дигна страшна галама.
Ама денес скоро секој форумџија (освестен, меѓу кои не сум јас за жал) си има дома лабораторија со која ги побива истражувањата за штетноста од вакви зрачења како и зрачењата од домашните електрични кабли. Оти све знае.

Прегледај го приврзокот 247480

На кратко.......во недостаток на научни студии со никакво познавење од ЕМ бранови да тврдиш нешто па и да се заебаваш со некого е идиотизам :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Скептик сум веќе кон секоја ваква нова технологија за која никој со сигурност не знае што е и како ќе влијае врз човекот и околината, ниту е испитана, ниту е докажана дека е ок.
Се што е ново не значи дека е добро. Многупати сме се увериле дека е обратно.
Конкретно најдов за радиумот каде се се користел (пасти за заби, пудри, го ставале во во вино дури, буквално во се), веројатно и тогаш ако некој земал со резерва неговото користење или се плашел од истото, го исмевале. Веројатно (читам во економските теми за енергија) и нуклеарките биле врв на енергетското производство со т.н. чиста енергија, а се изненадив колку инциденти се пријавени низ сите земји каде се користи таа енергија. И тоа сигурно не безопасни.
Веројатно истото било и со користење на благодетите од кокаинот, а и со шмркање бурмут. Не, ти ништо не знаеш, овие новини се лековити, здрави и полезни за луѓето. И шпрц.
На 6:50 координаторката за нејонизирачко зрачење објаснува дека еден од првите принципи на нејонизирачко зрачење во Законот е излагање на најмало можно зрачење. На 13:15, дали ќе бидат потребни многу повеќе, милиони антени, одговорот на шефот на катедра за телекомуникации на Електрофакултет е -да. Онкологот е највоздржан со тоа што индиректно објаснува дека од мобилните има веќе експерименти за одредени штетни поседици, а за 5г сеуште нема така да не знам од каде форумџиите убедени дека се е под контрола.
Знам дека ние, нашите процеси, клетки, атоми, делови од атоми...имаат и работат на одредена фреквенција. Е сега, како тоа форумџиите се убедени (знаат) дека нема да му е ништо на човек, не знам. Стотици научници и доктори се против. Можеби форумџиите знаат нешто што тие не знаат


На 6:10, човекот е прво за испитување, потоа за евентуално воведување. Ама тој ништо не знае :)

 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
56
Поени од реакции
54
Во викторијанско време во Англија многу биле модерни тапетите со разни дезени со шарки, но наеднаш почнале во Англија многу луѓе да умираат од мистериозни причини, никој не знаел зошто. На крај се испоставило дека шарките ги правеле од арсен. До пред 30-тина години сите коли користеле оловен бензин, многу научници тврделе дека оловото е сосема безбедно. Многу доктори тврделе дека и цигарите се безбедни и Марија Кири да знаела каква штета прави зрачењето немало да умре од апластична анемија. Многу нови технологии се испоставиле штетни поради незнаење или нечиј интерес. Од друга страна сите луѓе што тврделе дека овие технологии се штетни биле дискредитирани, уценувани, подмитувани, апсени, а некои и убивани, тоа биле теоритичарите на заговори во нивното време. Околу 5Г да ги тргнеме сите теории на заговори настрана, факт е дека при користење на 5Г мрежа самиот уред премногу се загрева и батеријата екстремно брзо ја троши, ај тоа можда ќе се надмине со посовремени чипови, околу покриеноста, факт е дека ако стоиш директно под базната станица имаш супер прием и брз интернет, ако се одалечиш само на неколку метри сигналот паѓа, ако застанеш зад дрвце сигналот паѓа, а ако застанеш зад зид воопшто нема сигнал. Значи ај ќе постават антени на секој 20-тина метри, ќе ги исечат сите дрва, ама како ќе го решат проблемот со сигналот кога ќе сме дома во станови од армиран бетон? Најверојатно ќе треба некој 5Г репитери да инсталираме по дома. Јас лично не сум спремен на такви компромиси и мислам дека 5Г е недовршена технологија и непотребна и нема потреба да се брза.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.579
Изгледете го видеото 14 минути е ама би требало да ви разјасни многу работи. (Ова е најмногу наменето за тие што мислат дека 5Г е штетно) На кој не му се гледа еве што е најглавното поштетни се уличните ламби отколку 5Г. Па не гледам никој да протестира против уличните ламби?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.640
Поени од реакции
6.534
Во викторијанско време во Англија многу биле модерни тапетите со разни дезени со шарки, но наеднаш почнале во Англија многу луѓе да умираат од мистериозни причини, никој не знаел зошто. На крај се испоставило дека шарките ги правеле од арсен. До пред 30-тина години сите коли користеле оловен бензин, многу научници тврделе дека оловото е сосема безбедно. Многу доктори тврделе дека и цигарите се безбедни и Марија Кири да знаела каква штета прави зрачењето немало да умре од апластична анемија. Многу нови технологии се испоставиле штетни поради незнаење или нечиј интерес. Од друга страна сите луѓе што тврделе дека овие технологии се штетни биле дискредитирани, уценувани, подмитувани, апсени, а некои и убивани, тоа биле теоритичарите на заговори во нивното време. Околу 5Г да ги тргнеме сите теории на заговори настрана, факт е дека при користење на 5Г мрежа самиот уред премногу се загрева и батеријата екстремно брзо ја троши, ај тоа можда ќе се надмине со посовремени чипови, околу покриеноста, факт е дека ако стоиш директно под базната станица имаш супер прием и брз интернет, ако се одалечиш само на неколку метри сигналот паѓа, ако застанеш зад дрвце сигналот паѓа, а ако застанеш зад зид воопшто нема сигнал. Значи ај ќе постават антени на секој 20-тина метри, ќе ги исечат сите дрва, ама како ќе го решат проблемот со сигналот кога ќе сме дома во станови од армиран бетон? Најверојатно ќе треба некој 5Г репитери да инсталираме по дома. Јас лично не сум спремен на такви компромиси и мислам дека 5Г е недовршена технологија и непотребна и нема потреба да се брза.
Веројатно се направени сериозни истражувања пред да се презентира нова технологија. И тие што правеле истражувања имаат семејства и деца и сигурно не би ги изложувале свесно на било каков ризик.
Да не зборуваме за пари кои требаат како инвестиција за да се промовира „непроверена“ технологија.
Мене ме иритира се што прочитав за оваа тема и искрено секогаш одново се фасцинирам со „креативноста“ на човечкиот ум.
Историски гледано еден куп пронајдоци биле оспорувани пред да имаат огромна популарност тоа и не е некој показател.
Никој не тврди дека можеби нема да излезе некоја студија која ќе покаже дека влијае на раст на коса или не знам што ама исто така нема ниту докажана студија дека е штетно. Ова е како 25 лека за Корона што можеби имаат ефект ама после едем месец уствари немаа ефект.
 
На врв Bottom