47 дрва исечени во мугрите

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не е тек така да садиш дрва во близина на објекти, проблем со корења. Исто така, се усреќивме многу од дрвата, огромен број луѓе алергични на брези и други дрва од паркови. Трето, треба загадувањето да се намали, овие дрва кога ќе се наполнат со отрови нема многу корист... Ајде како Карпош е позагаден од Центар а Градски парк е таму, не ми иде во глава...
Не реков дека правдам урбанизација, но не мислите дека дрвата прават чуда. А алергијата е драстично зголемена, јас имав пред 4 години резултат +10 на бреза и слични дрва, во трудова медицина. Комшијата сакаше да ја исече липата, ќеркаму била алергична. Јас му кажувам а како кога одите во Охрид ?? Е таму не сметаат дрвата, работата е дека можеби од загадувањето се јавува алергија на дрва и треви. Ако не врне со недели, ( како сега ) растенијата се цели прашина и отрови. Исто така одамна дрвата немаат лисја, паднаа, покорисни против загадувањата се грмушките, имат лисја цела зима.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
точно, не бегам од тие постови, но зошто не цитираш колку ме нападнаа на форумот за тие 2 поста... А кај се тие сега ??
Јас и сега НЕ сум против сечење на стари тополи и брези, но се разбира да се надоместат со млади дрвца од друга врста, посебно зимзелени дрвца и врби
А во овој линк друга е работата, имаме масовна урбанизација на Аеродром, продолжува тоа што беше критикувано од граѓаните
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
@xope , алгоритам е тоа не е човечко суштество, џабе го цитираш
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Секој ден поминувам низ тоа место, одејќи накај школо... Срамота, цел Аеродром и Лисиче со згради го напунија и после се чудат од каде Лисиче најзагадена општина во Скопје. А и плус и Дрисла и Охис се тука блиску до Лисиче па уште дупло за загадувањето... Срамота. Нели Златко Марин некој фраер се праеше дека немало многу паркови во Аеродром, демек он кога ќе дошол на Власт ке напраел поише паркови, а еве сега дојде на власт и ништо од тоа што го ветуваше.
И by the way читав неколку постови, и мора комплетно да се сложам со @Ireal.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
na naslovot dodajte NULI po potreba...denes Vodno
Слика6222[1].jpg
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најубавото дрво во Ново Лисиче, а сега таму има еден куп згради. Го знам убаво пред 15 години, таму се чекавме со една женска.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Фотографија на Министерство за безживотна средина.
Фотографија на Министерство за безживотна средина.
Министерство за безживотна средина gogledas li ti ova
gore- sajmiste vo eden grad vo Jugoslavija
dole- pustina vo metropolata severdjanska.
470 drva gi snema...e sega kade otidova...koj se ofajdi...pari lapna li nekoj...
isto kako porano koga ja snema sumata vo Hipodrom i stotici kubni metri drva..lap-lap, nisto ne se cu za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom