3D принтер

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Сеа уште ми треба голем скенер и да ги „принтам“ пирамидиве од Гиза за у двор да ми седат.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....не е нова работа...постојат уште одамна ама се екстремно скапи......има неколку вида во зависност од кој матријал и на каков начин го создава објектот....а исто така постои и 3Д скенер....дури по нет има и упатства како во домашни услови да изработиш 3Д скенер (две веб камери, ласер, призма, ротациона подлога) и секако софтвер....
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
кинезите плачат за пронтеров хахаха:p
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
На Машински имаме 3д принтер, ама мислам дека тој не принта склоп туку само еден дел. Овој на видеото погоре е посовршен, инаку зафатнинат на принтерот на Машински е слична како и овој. Отприлика се со големина како обичните принтери во фотокопирница, можда малку се помали.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
На Машински имаме 3д принтер, ама мислам дека тој не принта склоп туку само еден дел. Овој на видеото погоре е посовршен, инаку зафатнинат на принтерот на Машински е слична како и овој. Отприлика се со големина како обичните принтери во фотокопирница, можда малку се помали.
Ме интересира материјалот од кој што се добива "принтаното" :D
Дали кај вас е ист материјалот како и кај овие од видеото..
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Ме интересира материјалот од кој што се добива "принтаното" :D
Дали кај вас е ист материјалот како и кај овие од видеото..
на машински има 3Д принтер и 3Д скенер

материјалот е истиот , нешто слично на гипс само многу многу помеко
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Имав отворено тема за 3Д принтери. Администраторите нека ги спојат.
Многу се добри. Порано сакав да правам еден од тие аматерските ама ништо не бидна од тоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Имав отворено тема за 3Д принтери. Администраторите нека ги спојат.
Многу се добри. Порано сакав да правам еден од тие аматерските ама ништо не бидна од тоа.
Да беше тука ќе ја споев веднаш. Вака треба да барам да ја префрлат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.711
Фасцинантно.
Уште да го приспособат (усовршат) материјалот од кој ќе се прават предметите.... (цврстина, растегливост итн)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
интересно и револуционерно можеби е почеток но понатаму можеби ќе биде телепортер;) нешто на пример за споредба порано за комуникации се користело фиксни(жични) телефони ,а сега безжични телефони така и ова ќе биде 3Д принтер и подоцна телепортер;):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom