3D анимации!

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
673
Си газеш. ако имаш доста работа, фрли навака нешто :D
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
697
Си газеш. ако имаш доста работа, фрли навака нешто :D
Во која програма работиш? Имаш ли портфолио?[DOUBLEPOST=1471384464][/DOUBLEPOST]
Си газеш. ако имаш доста работа, фрли навака нешто :D
Во која програма работиш? Имаш ли портфолио?
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
673
Во која програма работиш? Имаш ли портфолио?[DOUBLEPOST=1471384464][/DOUBLEPOST]
Во која програма работиш? Имаш ли портфолио?
моделирање во maya текстури во фотошоп и V-ray за рендер. Немам портфолио сеуште.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво , ми треба совет за што да променам во подесувањата кај рендеров за да изгледа пореалистично.

Работам во 3ds max и vray.
Компјутерот ми е просечен , за рендеров требаше скоро 4 саати така што ограничена сум со тоа колку можам да зголемувам вредности во settings.
Користев dome light & 3 Vray plane light.

Во Photoshop едитирав некои работи како лустерите , светлината на каучот , позади кауч затемнив малку и контраст зголемив.

Не барам критика за стил и ентериер туку чисто од технички аспект.
Стварно ќе ценам ако некој што се разбира повеќе од мене одвои време да ми помогне.
 

Attachments

Член од
24 ноември 2017
Мислења
24
Поени од реакции
29
Јас користам mental Vray од јутуб го најдов и убаво излегува.
Инаку Грин супер ти е сликата испадната :)
Кажи ми како направи да има рефлекс на ламинатот, кај мене кога рендирам ако наместам да е со рефлекс, кога е готова сликата ламинатот или подот воопшто не се појавува :( А ако е без ефект сака, ама не ми изгледа убаво, исто и со плочките.Совет?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
697
Јас користам mental Vray од јутуб го најдов и убаво излегува.
Инаку Грин супер ти е сликата испадната :)
Кажи ми како направи да има рефлекс на ламинатот, кај мене кога рендирам ако наместам да е со рефлекс, кога е готова сликата ламинатот или подот воопшто не се појавува :( А ако е без ефект сака, ама не ми изгледа убаво, исто и со плочките.Совет?
Во која програма работиш?
mental ray или vray, menatl vray не постои :LOL:
За рефлексиите, прочитај си за fresnel и како се користи.

ПС
Ставај слики кога прашуваш нешто за да можеме да видиме што точно ти се случува во сцената:D
 
Член од
24 ноември 2017
Мислења
24
Поени од реакции
29
Леле сега ве читам, вие и фотошоп користите, инаку нашиов професор не знам зашто ама има фобија од фотошоп, постојано негативно и цинично го спомнува, така да кажувајте што правите на фотошоп за крај, ние прво цртаме на а3 формат план за тоа што ќе се прави, после на аутокад ги правиме зидовите и на крај визуализација на 3д..
 
Последно уредено:

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
697
Батали го ментал реј. Ако работиш во макс смешно е да не користиш vray за ентериери. Јас се префлрив од Maya во Cinema 4D баш поради mental ray и колку е pain in the ass за напредно користење, плус никој не го користи, за архитектура Max + Vray е стандард.
Незнам кој ти е професор, ама очигледно е тежок идиот ако не знае колку голема разлика има помеѓу само рендер, и рендер со добар пост. Генерално правило е дека сликата диреткно од рендер е само 80-90 посто готова, останатото се дотерува во пост. Ама тоа ти е, луѓето што ги бива го работат тоа, тие што не ги бива предаваат по нашите факултети.
Еве ти пример колкава разлика прави пост и тоа само со levels и vibrance подесувања во пост. A.jpg B.jpg

Бонус :D, еден постар рендер, и колку разлика прави една година работење. Рендерот најдоле е една година пред сликата најгоре. Само фотошоп е разликата, рендерот е исти.
https://www.behance.net/gallery/6808657/Piano-Library-Room
 
Член од
24 ноември 2017
Мислења
24
Поени од реакции
29
Ептен е убава, е вакви ги сакам и јас, инаку ќе пробам да направам без ментал реј, јас заради што вадеше сенки го ставав, и што не знаев како да направам да ми излегуваат вакви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom