320 гигапикселна панорама од Лондон

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.639
Поени од реакции
9.251
UK telecoms provider British Telecom has just published the biggest ever photo of London. The photo was taken just after London hosted the 2012 Summer Olympic Games by photography firm 360Cities, which specializes in panoramic photos. It's made up of 48,640 individual frames which were collated into a single panorama using a supercomputer. The end product is a 320 gigapixel image.

The pictures were taken using Canon EOS 7D cameras with EF 400mm f/2.8 IS II USM lenses and Extender EF 2x III teleconverters driven by special Rodeon VR Head ST robotic panorama heads from the German-based Clauss. According to British Telecom, if the completed image were printed at normal photographic resolution, it would be almost as tall and as wide as Buckingham Palace.
http://btlondon2012.co.uk/panorama/
 

.Sky.

♫ Модератор ♫
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.671
Поени од реакции
7.133
Лондон скоро колку пола Македонија :icon_mrgr:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.639
Поени од реакции
9.251
Ова ли е тој стадионот што го јадеше 1-3 од Баерн :icon_lol:
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.936

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.639
Поени од реакции
9.251
Овие се ставани накнадно, 100%! И контрастот на лицето му е различен од оној на човекот
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.608
Поени од реакции
931
Овие се ставани накнадно, 100%! И контрастот на лицето му е различен од оној на човекот
Да и мене така ми изгледа, на верзијата со послаб квалитет особено се познава.
Лондон е сенки не може да се проверат. :)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Интересно :) Инаку на сајтот 360cities.net на кој што веројатно е ставена и панорамава од Лондон, има педесетина панорамски фотографии направени во Македонија. КЛИК

Немаат ни приближно 320 гигапиксели како онаа од Лондон, ама сепак.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.788
Поени од реакции
4.976
the shard.JPG The Shard

battersea powerstation.JPG Battersea Powerstation, Тука сакаа Челси да го прават новиот стадион, ама не добија на наддавањето.

copter.JPG Во овај кранов се удри хеликоптерот, и падна позади зградава.
 
На врв Bottom