30 Day Book Challenge

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.800
Поени од реакции
31.956
Day 08 - A favorite book cover

Ovaa ja imam u screenshots, sakam nekogas da ja poseduvam. Glows in dark, vo tema e.

IMG_20220430_090709.jpg

Doma od posledni zemeni mnogu mi se dopaga hard cover collectors eddition na Shadow and Bone. Magicna kniga za u raka. Nazalost nitu serijata nitu knigata ja biva. :icon_mrgr:

IMG_20220430_094054.jpg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.022
Поени од реакции
29.684
Day 07 - A Favorite Book Title

The remains of the day - Kazuo Ishiguro

Day 08 - A favorite book cover

Имам повеќе омилени ама тие од Темплум некако ми се врв. Ќе ја одберам оваа.

1A5BF841-3CD7-4EE6-958B-AEDD332813E2.jpeg
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
352
Со двете раце потпишувам дека никогаш не сум видела поубава корица од онаа за „Мајсторот и Маргарита“ во издание на Табернакул. За жал, ја немам, а не ја наоѓам ни со гуглање, па одам со вториот избор.

Day 08 / A favorite book cover: „Штефица Цвек во челустите на животот“ - Дубравка Угрешиќ
steficacvek.jpg
Корицата ја пресликува внатрешноста на страниците - шиен, кроен, patchwork роман. Најфотогеничната книга која ми се врти по дома.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.926
Поени од реакции
4.874
Day #8 - Favorite book cover

Se znae be :D

95B136BF-F8BA-4D1F-8A8D-4AE25362E70E.jpeg

Bas deka dobar del od prikaznata e vrzana so brodovi, cover-ot si e na mesto skros.

Aj da ne bide deka samo edna kniga znam samo :D

FDA03037-EE3D-4CFA-ACE9-0AD67F06C5D3.jpeg

I ovaa e dosta dobra. Mi se svigja stilot na bukvite i slikata. Knigata e dosta dobra isto.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
3.470
Поени од реакции
13.787
Day 04 - the book you've reread most often


1651338386013.png


Ah, yes. Книгата којашто ме претвори во вистински библиофил, пред тоа само лектири читав. Прв пат ја прочитав во јануари 2002ра, за следните 2 години да ја препрочитувам одново и одново, имаше моменти кога едвај чекав да ја завршам за да пак од ново да ја почнам. Не памтам друга книга толку компулсивно да имам читано, па дури ни мојата омилена книга ја немам толку пати прелистано колку Каменот на Мудроста. Не ми е дури ни омилена книга од серијалот, но е единствена што сум ја препорочитувала и по 2 пати месечно. Зошто? Не знам, веројатно не ми беше реалноста толку интересна колку паралелниот живот што го имав во Хогвортс.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.324
Поени од реакции
12.428
Ден бр.8 убава книга со убава корица (сунѓерот боб approved)
Би кажал дека Темплум и или-или кај нас ги вадат најубавите корици, може и бегемот тука да се стават у игра, и со мали исклучоци, Три.
Но за мене поепска корица од онаа на Пеколниот портокал издание на Penguin нема.
40484002742_97909a60b8_o_d.jpeg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
11.074
Поени од реакции
23.307
Ден #9 A book you've been meaning to read

Секако дека има многу, ама се бара само една!

Англиското издание има 800+ стр, фондот е преситен, но скоро го земав на македонски првиот дел, сакам да го прочитам и ќе ја дочитам на англиски. :noze:

IMG_20220501_151444.jpg
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.926
Поени од реакции
4.874
Ден #9 A book you've been meaning to read

Smee li da se cita Ruski klasici periodov :ROFLMAO:

8920E24B-C861-4569-9381-98164B79E75A.png

Odamna mi e na lista. Ja imam ovaa angliska verzija, i makedonskata vo 4 toma, so zelenite korici.
Mozebi naredno zimo, bi mozel da i se probam. Zasega samo zelba.
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
65
Поени од реакции
352
Day 09 / A book you've been meaning to read: „Седумтемина луди“ - Роберто Арлт
sedumteminaludi.jpg
Ќе почека подобри времиња. Засега ми стои на полица од страв дека ќе ја дели истата судбина и ќе заврши неславно како „Раковиот напоредник“ :unsure:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.836
Поени од реакции
3.821
Ден #9 A book you've been meaning to read
Серијалот „Песна за мраз и оган“, попознати по првата книга и серијата со име „Game of thrones“. Ги симнав книгите во пдф, ама почна серијата и не ги прочитав. :)
1651413080822.png
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.404
Поени од реакции
5.661
Day 9 - A book you've been meaning to read

Откако згасна Табернакул никаде не успеав да ја најдам. Имам pdf на српски, па може ќе биде еден ден.

560086_363211473723107_58954083_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom