3 МФЛ-Региони и Општински Лиги

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.473
Поени од реакции
16.082
Мене ми е чудно што и другите силни екипи од минатото не се реактивираат. Милано и Башкими веќе неколку сезони се без никакви амбиции во четвртата лига. Куманово мислам дека играше лани во некоја од лигите. Знам дека тука има и паралелни лиги, лига поддржана од ФФМ и лига која не беше поддржана од ФФМ.
паралелна имаше пред години, нема сега. а Куманово играше последен пат 2006/17 во четвртата лига. заврши претпоследен ама мислам дека при крај се откажа. наредната сезона не играше ни во петта, а ни оваа сезона не игра никаде.
Ај ке те замарам малку со историјатот. Раскол имаше како што кажа Хари многу одамна пред 5-6 години. Се сеќавам тогаш уште играв во еден тим и си формираа свои лиги и свои судии некои тимови, сакаа да го сменат тогашното раководство. За Башкими и Милано знаеме се растурија кога го уапсија Бајруш. На Башкими некои навивачи сакаа веднаш да го реактивираат тимот, но тој се угаси и формираа нов. За Милано знам дека има добри младински категории. За Куманово имам муабет од близок негов човек дека Циц бил спремен да вложи околу пола милион евра (што од спонзори, што од буџетот на општината), арно ама скокнаа главешините во ФК Куманово (каде што немаат ни 1% право на сопственост или било што) потплатени од опозицијата да го избушат овој проект. Наводно сакале и тие да учествуваат во управа, т. е. да лапаат пари, ама овој ги одјебал и пропадна проектот. Штета за најголемата општина што нема фудбалски клуб. Затоа и ме погаѓаат приказни зошто навиваме за Партизан, звезда, странски клубови...И да стадионите ги претворија во руини бидејќи се дадени на разноразни газди. Единствен добар во околината на градот е оној на Студена Вода и Јуниор. Секоја чест на сопственикот и искрено му посакувам да влезе во повисок ранг. Се извинувам на долгиов пост. Спортски поздрав[DOUBLEPOST=1545605939][/DOUBLEPOST]Инаку клубот го водеше најодвратната личност во спортскиот живот што постои...затоа и му се случи да се угаси. Се надевам дека говедово од градоначалникот ке проба да го заживее пак или некој спортски вљубеник...
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Осогово како тераат маркетинг и промоција, не ме чуди да привлечат голем кеш во клубот :) Камо сите прволигаши таква кампања и маркетинг стратегија да имаат :)

Него #ФудбалНаПрва ако се деси ќе биде јако, ќе зголеми интерес, интересот носи полни трибини, полни трибини носат спонзори итн :)
Али испод част им е на телевизиите не се писмени да направат шоу
 
Член од
8 септември 2014
Мислења
123
Поени од реакции
71
паралелна имаше пред години, нема сега. а Куманово играше последен пат 2006/17 во четвртата лига. заврши претпоследен ама мислам дека при крај се откажа. наредната сезона не играше ни во петта, а ни оваа сезона не игра никаде.

иначе и четвртите лиги со табели од полусезона ќе ги објавивиме, само да ги дособереме сите. не можеме да најдеме табели од Кисела Вода, Охрид и Пробиштип. за првите две знам сигурно дека се играа, за последната немам инфо ама беше најавена.
Za Probistip tesko deka ke najdes zatoa sto t.n OFS Probistip e pozatvoren od Albanija vo vremeto na Enver Hodza.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.432
Поени од реакции
68.564
паралелна имаше пред години, нема сега. а Куманово играше последен пат 2006/17 во четвртата лига. заврши претпоследен ама мислам дека при крај се откажа. наредната сезона не играше ни во петта, а ни оваа сезона не игра никаде.

иначе и четвртите лиги со табели од полусезона ќе ги објавивиме, само да ги дособереме сите. не можеме да најдеме табели од Кисела Вода, Охрид и Пробиштип. за првите две знам сигурно дека се играа, за последната немам инфо ама беше најавена.
Нема шанси да најдеш од Кисела Вода табела.
Славија е прва ао само еден пораз. Аеродром има 2 порази, откако во последно коло загубија од Цементарница. Цементара има 2 порази и е на делба на второ место. Другите небитни :D
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Осогово како тераат маркетинг и промоција, не ме чуди да привлечат голем кеш во клубот :) Камо сите прволигаши таква кампања и маркетинг стратегија да имаат :)

Него #ФудбалНаПрва ако се деси ќе биде јако, ќе зголеми интерес, интересот носи полни трибини, полни трибини носат спонзори итн :)
Али испод част им е на телевизиите не се писмени да направат шоу
i porano ja imase 1. MFL na TV, cabe koga nema interes, nema toa da pomogne. realno FFM ima edna od najdobrite uslogi vo regionot, pa i vo evropa vo pogolemite ligi. vrsat prenos od site natprevari, imas i snimki, sto ti treba povise ako navistina go sakas nasiot fudbal? vo denesno vreme skoro sekoj ima internet i jas pre sum za prenos na site natprevari na sajt odkolku da vrsat prenos od eden natprevar na TV.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
i porano ja imase 1. MFL na TV, cabe koga nema interes, nema toa da pomogne. realno FFM ima edna od najdobrite uslogi vo regionot, pa i vo evropa vo pogolemite ligi. vrsat prenos od site natprevari, imas i snimki, sto ti treba povise ako navistina go sakas nasiot fudbal? vo denesno vreme skoro sekoj ima internet i jas pre sum za prenos na site natprevari na sajt odkolku da vrsat prenos od eden natprevar na TV.
Тв си е Тв. Мултипренос, преглед на колото и анализа у студио. На Мтв 1. И ќе има интерес. Треба шоу да се направи, редовно известување да има
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Тв си е Тв. Мултипренос, преглед на колото и анализа у студио. На Мтв 1. И ќе има интерес. Треба шоу да се направи, редовно известување да има
od prilika toa go imase porano, imaa i pregled pokraj prenosot, sepak nemase interes. kako kaj site pomali drzavi taka i kaj nas pre im se gleda PL, primera itn.

i kakvo show koga golem del od natprevarite se na nivi so poluamateri, toa e realnosta.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
На која телевизија било тоа и која сезона?
Ако збориш за Сител 3 и Собраниски, не знам накој канал се на даљинското не па фудбал да глеам таму :))
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
На која телевизија било тоа и која сезона?
Ако збориш за Сител 3 и Собраниски, не знам накој канал се на даљинското не па фудбал да глеам таму :))
abe uste vo osum saat navecer da gi pustaat, prime time^^ ne znam koj kanal bese, davaa natprevar vikendot i den pokasno navecer imase pregled. bas OK bese, ama kako i sekogas se otkazaa posle nekolku meseci bidejki nemase interes. tie koi navistina sakaat da gledaat ke gledaat i na sajt, a tie koi ne se interesiraat ne mozes so nisto da gi nateras da gledaat. naivno e da se misli deka nepostoenjeto na interes za 1. MFL e do slab marketing. pogolemiot del ne gleda deka ne saka da gleda slab fudbal, pa i messi i ronaldo da pravat reklama za 1. MFL sepak nema da ima gledaci.

IMO edino moze da pomogne da se sredat terenite i stadionite. da se napravat mali funkcionalni stadioni, vestacka treva (bidejki ne gi biva da odrzuvaat prirodna), pa mozda so taka nasminkan fudbal bi bilo pozanimlivo za del od tie koi se otkazale. no realno ni toa nema da donesi na golemo publika. slovenija kako za primer e drzava so slicen broj na ziteli, pokvalitetna liga so daleku posredena infrastruktura i so godini vrsat TV prenosi, sepak i kaj niv prosekot na gledaci e slicen kako kaj nas, mizeren. i tamu tie sto gledaat fudbal vremeto pre go koristat za da gi gledaat vrvnite ligi.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
abe uste vo osum saat navecer da gi pustaat, prime time^^ ne znam koj kanal bese, davaa natprevar vikendot i den pokasno navecer imase pregled. bas OK bese, ama kako i sekogas se otkazaa posle nekolku meseci bidejki nemase interes. tie koi navistina sakaat da gledaat ke gledaat i na sajt, a tie koi ne se interesiraat ne mozes so nisto da gi nateras da gledaat. naivno e da se misli deka nepostoenjeto na interes za 1. MFL e do slab marketing. pogolemiot del ne gleda deka ne saka da gleda slab fudbal, pa i messi i ronaldo da pravat reklama za 1. MFL sepak nema da ima gledaci.

IMO edino moze da pomogne da se sredat terenite i stadionite. da se napravat mali funkcionalni stadioni, vestacka treva (bidejki ne gi biva da odrzuvaat prirodna), pa mozda so taka nasminkan fudbal bi bilo pozanimlivo za del od tie koi se otkazale. no realno ni toa nema da donesi na golemo publika. slovenija kako za primer e drzava so slicen broj na ziteli, pokvalitetna liga so daleku posredena infrastruktura i so godini vrsat TV prenosi, sepak i kaj niv prosekot na gledaci e slicen kako kaj nas, mizeren. i tamu tie sto gledaat fudbal vremeto pre go koristat za da gi gledaat vrvnite ligi.
Na Tv Nova lani davaa po eden natprevar i vo ponedelnikot imaa pregled, analizi na sudiski odluki..
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Na Tv Nova lani davaa po eden natprevar i vo ponedelnikot imaa pregled, analizi na sudiski odluki..
ТВ Нова изглеа е затворена сеа.
Решението на проблемот е воа тоа "нашминкан фудбал".
Професионална продукција, 2 камери HD 1080p, квалотетна графика на екран, среден терен и напален коментатор кој знае да направи шоу. Па 2 крави да пасат на терен ќе глеам барем јас :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom