27 Февруари Протестен Марш за Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Супер е и протест и марш и се, ама исто е како и на секој протест што се организираше до сега. Ништо не се прави на овие протести. Нема ни лидер кој ќе ја води групата. Бетмен ли ќе ве води? :pos::pos::pos:

Направете нешто што ќе го привлечете Македонскиот народ. Па тогаш ќе излезам и јас, ќе излезат и други. А вака со песниве народни и шаторите ништо не правите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.605
... во контекс на предходната, втора ветерница !



...штом можат Украинците, Ленин со токмак да го толчат, се прашувам со што тоа ќе им го подобри животот и кое задоволство има во таа агресивност кон нивната историја која е минато и не може да се врати и смени !?



...тоа е споменикот на Ленин !



...па што не би било и со споменикот на Ќосето !



... дали на некој му се подобрил животниот стандард или можеби помирно спие со негово отстранување чисто се сомневам!
п.с.
упсссс погрешив, му се подобрил животниот стандард а богами и подобро спие, оти за рушење пари треба нели, пола пари ќе пријави за рушење, пола појела маца ! ама тоа не е народот !
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не европјанин и како кинез да се изјасниш повторно ќе имаш проблем со грци,бугари или албанци.Не е проблем твоето или моето национално чувство проблем е самото наше постоење.Им смета што сме тука а не кој сме и што сме.Има еден куп историски докази каде и самите они не ословуваат како македонци.
Кога сме кај Европа ако стварно сакала да не прими во семејството уште пред десет години ќе бевме во ЕУ.Плус имаме пресуда од Хаг каде што е потврдено дека Грција нема право да не блокира под референцата ФИРОМ.
Значи без добра воља од западните членки како Германија или Франција не само уставно име него и лично име и презиме на сите граѓани на Р.М да промениме нема влез во ЕУ.Што побрзо сфатиме подобро за нас.
Мене никаков проблем не ми е да се преименувам...нормално за пари. Туку не ја гледам поентата на ЕУ и НАТО не мислам дека ќе добиеме пари туку ќе изгубиме ако влеземе во тие организации. Така да целата политичка сцена во МК ми нема логика. СДСМ како сака да се штитне МК ДПМНЕ како да не дава...а ние што сме во принцип Анти ЕУ и Анти НАТО...за нас нема чаре. Ни сме за протест ни сме за ништо...гласам за ДПМНЕ ко божем се десничари а они 90/100 водеа комуњарски политики и се за ЕУ и НАТО. Додуше СДСМ ги множам со 0 не се сеќавам дали за еден потек биле во право и пост изборно и пред изборно. Џабе политика и протести целата сцена не ја бива.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Споменикот на револуционерот Андон Лазов Јанев.
Ако таквите споменици (или било кој споменик од СК14) се културно историски обележја тогаш подобро би било да не се занимаваш во историја.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Ако таквите споменици (или било кој споменик од СК14) се културно историски обележја тогаш подобро би било да не се занимаваш во историја.
Тато,
Одкога тоа спомен обележје на некој кој се борел и загинал за оваа земја стана иредентистичко дело и дивоградба во оваа земја?

Одкога дојде Заев на власт синко
Во замена за власт и фотеља почна да ја брише историјата како што тоа го правеа Грците во Егејска Македонија
Го преименува аеродромот и автопатот исто како што Грците избришаа од лицето на земјата над 800 македонски населени места во Егејот

Тато зошто Еу не го брани тоа што е човечко и граѓанско право а застанува зад фашизмот и нацизмот

Бидејќи сине во животот на Заев во Македонија не успеваат правото и срцето
туку парите и кој е посилен

Тато ако револуционерите се иредентисти и дивоградби тогаш кои се херои?

Проституките пред МРТ и терористите на УЧК сине

И така дојде европскиот живот во оваа земја на која на сопствените граѓани им е забрането да и го спомнат името
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Камо среќа нашава храбра дијаспора да организираше еден протест за економските неприлики во државава во изминативе 25 години постоење, еден протест за најлошото здравство у свет, за сите државни преќутени криминали. Затоа кур што ќе ви се појавам на вакви сељачки собири кај што ќе делите брља и ќе слушате народни песни. Со паметот сте останати уште у свирипичиното од кај што сте избегале. А и таму кај што сте киднале којзнае у кое предградие живеете и освен други Македонци и Срби, со нормален свет немате никаква комуникација.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Камо среќа нашава храбра дијаспора да организираше еден протест за економските неприлики во државава во изминативе 25 години постоење, еден протест за најлошото здравство у свет, за сите државни преќутени криминали. Затоа кур што ќе ви се појавам на вакви сељачки собири кај што ќе делите брља и ќе слушате народни песни. Со паметот сте останати уште у свирипичиното од кај што сте избегале. А и таму кај што сте киднале којзнае у кое предградие живеете и освен други Македонци и Срби, со нормален свет немате никаква комуникација.
Јас се вратив протестирав на 1 Март 2013
Ми земаа пасош кој незаконски го држеа две години и изгубив работно место на кое правев 3000 долари плата месечно.
Дур не ми го вратија пасошот потпишав договор на определено време во Археолошки како водич и едукатор
Но и од таму ме избркаа оти кревав џева за Нешковски и Тамара
Директорката ми кажа Мартине ова не е Шведска помири се со ситуацијата
Си земав пасош пак отидов надвор
Сега пак ќе протестирам бидејќи за криминалот и корупцијата само тоа му е лекот

Се прашувам што правеше ти сите овие години :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Јас се вратив протестирав на 1 Март 2013
Ми земаа пасош кој незаконски го држеа две години и изгубив работно место на кое правев 3000 долари плата месечно.
Дур не ми го вратија пасошот потпишав договор на определено време во Археолошки како водич и едукатор
Но и од таму ме избркаа оти кревав џева за Нешковски и Тамара
Директорката ми кажа Мартине ова не е Шведска помири се со ситуацијата
Си земав пасош пак отидов надвор
Сега пак ќе протестирам бидејќи за криминалот и корупцијата само тоа му е лекот

Се прашувам што правеше ти сите овие години :)
и сега на улица питаш за корка сува леб , ама ќе ја браниш антиката , море кого јебеш ти бре:tapp:
 
S

silmarillion

Гостин
Јас се вратив протестирав на 1 Март 2013
Ми земаа пасош кој незаконски го држеа две години и изгубив работно место на кое правев 3000 долари плата месечно.
Дур не ми го вратија пасошот потпишав договор на определено време во Археолошки како водич и едукатор
Но и од таму ме избркаа оти кревав џева за Нешковски и Тамара
Директорката ми кажа Мартине ова не е Шведска помири се со ситуацијата
Си земав пасош пак отидов надвор
Сега пак ќе протестирам бидејќи за криминалот и корупцијата само тоа му е лекот

Се прашувам што правеше ти сите овие години :)
Плаќав придонеси за Ивона Талевска да може да лапа кеш, сигурно многу многу повеќе од тебе. Ти како поединец може да учествуваш на кој сакаш протест, твоја работа си е. Мојот пост е за нешто сосема друго.

За лицемерието на умрената дијаспора која вика “шо кур ме боли како вие живеете таму ја си киднав на време, ама одеднаш ми дојде грижа на соведт и името неможе да го мењате.” Знаеш таквите селски и леснопровидни обиди за манипулација кај некој што прочитал две книги и прошетал од Суботица понатака, не проаѓаат. Убаво да си пројдете на “протест”.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
и сега на улица питаш за корка сува леб , ама ќе ја браниш антиката , море кого јебеш ти бре:tapp:
За корка леб не молам ниту пак некогаш сум молел
Ми дал господ две раце и памет во глава и работам
Така се заработуваат пари и така се прави иднина за себе и за своите најмили
Само со работа и со пот
А не со слепо слушање и одобрување на глупостите на партијата било таа да е сдс или дпмне.[DOUBLEPOST=1519550609][/DOUBLEPOST]
Плаќав придонеси за Ивона Талевска да може да лапа кеш, сигурно многу многу повеќе од тебе. Ти како поединец може да учествуваш на кој сакаш протест, твоја работа си е. Мојот пост е за нешто сосема друго.

За лицемерието на умрената дијаспора која вика “шо кур ме боли како вие живеете таму ја си киднав на време, ама одеднаш ми дојде грижа на соведт и името неможе да го мењате.” Знаеш таквите селски и леснопровидни обиди за манипулација кај некој што прочитал две книги и прошетал од Суботица понатака, не проаѓаат. Убаво да си пројдете на “протест”.
За тоа што народот не е способен 27 години да се одтргне од криминалот и корупцијата на две партии најмалку виновни се оние што се надвор од Македонија.
Уште помалку е виновно името на земјата.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Хах да бе, дијаспората нека се амнестира од причините за економската пропаст на државата КОЈА е директен фактор за летаргијата на мнозинството народ по прашања од типот името идентитетот и слично. И после очекуваш да имаш ефект било каков.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Хах да бе, дијаспората нека се амнестира од причините за економската пропаст на државата КОЈА е директен фактор за летаргијата на мнозинството народ по прашања од типот името идентитетот и слично. И после очекуваш да имаш ефект било каков.
Лицемерно е за сопствената неспособност да обвинуваш некој друг освен самиот себеси.

Гадно е на човек кој го прошетал цел свет да му кажуваш дека треба сопственото право да се каже Македонец да го поништи и да се помири со расизам и фашизам

А ЗОШТО?

БИДЕЈЌИ некој внатре во земјата 27 години гласа за криминални политичари кои 27 години работат за полнење на сопствените џебови и ништо повеќе.

Наместо да работат за тоа што се избрани и платени
27 години лажат дека влез во некоја си организација магично ќе ги решела проблемите во опшеството
Те споменикот на александар им бил крив
Те името им било криво
Те Грците те бугарите те албанците
Се му е виновно само тој не
Тој е најубавиот најпоштениот а нема ни вода во очите
И да ова ти е матрица на балкански граѓанин и балкански политичар кој не мрднал подалеку од Суботица

Извини што ќе те разочарам земјава и внатре и надвор од еу иста ќе е поради свеста на народот во неа

Право демократија и стандард на работникот не се купуваат со пари како пипер од пазарче
За нив се бори народ на улица со протести митинзи маршеви иницијативи отпор
Така се гради нормално опшество
А не со ќутење премолчување и препродавање камоли со рушење на споменици
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
некој што прочитал две книги и прошетал од Суботица понатака, не проаѓаат.
Od kaj pa ti znaesh koj kolku knigi prochital i dali bil do Subotica ili podaleku.
Ne se blamiraj, lechish sopstveni frustracii preku tie koi ja napushtile drzhavata (po tvoe dijaspora), a prichinata mozhebi si Ti i takvite kako tebe, voobrazenost do beskraj, treba da svatime deka ti si mnogu pameten i uspeshen a "umrenata dijaspora" e bez nikakvi kvaliteti. Toa li ti e porakata?

Ne zaboravaj, taa ista dijaspora Ti prakja sekoja godina pvekje od milijarda €, pari bez koi drzhavata/ekonomijata vekje odamna ke beshe umrena.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.236
Тато,
Одкога тоа спомен обележје на некој кој се борел и загинал за оваа земја стана иредентистичко дело и дивоградба во оваа земја?

Одкога дојде Заев на власт синко
Во замена за власт и фотеља почна да ја брише историјата како што тоа го правеа Грците во Егејска Македонија
Го преименува аеродромот и автопатот исто како што Грците избришаа од лицето на земјата над 800 македонски населени места во Егејот

Тато зошто Еу не го брани тоа што е човечко и граѓанско право а застанува зад фашизмот и нацизмот

Бидејќи сине во животот на Заев во Македонија не успеваат правото и срцето
туку парите и кој е посилен

Тато ако револуционерите се иредентисти и дивоградби тогаш кои се херои?

Проституките пред МРТ и терористите на УЧК сине

И така дојде европскиот живот во оваа земја на која на сопствените граѓани им е забрането да и го спомнат името
Се сеќавам на темата што ти лично ја отвори кога те избркаа од работа од државниот архив затоа што одеше на граѓански протести.

Го познавам многу добро твојот тип на луѓе. Ти си вечито обесправен од некого и нешто, некоја лоша сила. Ти си вечита жртва и вечито имаш некој што те угнетува. Супер е ова кога кога си дел од легитимни протести како за Тамара и за Мартин, ама кога нема за што да се буниш а сепак се буниш, тогаш изгледаш нетокму.

За да стигнеш до твоите донкихотски ветерници ти како надпросечно интелектуален тип ќе лапнеш доста горчливи -- тотално не интелектуални премиси.
Како на пример сега ти се правдаш дека си обесправен како граѓанин на БЈРМ пред светот а сепак одбираш да веруваш во низа шизофрени паранои со кои бараш од светот да те третира како нешто што не си.
Кои се овие паранои?

- дека етничките македонци денес се истите (грчки) македонци од антиката
- дека зборуваш ист јазик како античките македонци
- дека генетски си поврзан со античките македонци
- дека не зборуваш словенски јазик
- дека твојата генетска структура не е барем 35% идентична со секој од тука па до Сибир.

Меѓутоа имај на ум дека настрана сето ова погоре, твоите идеали се пролазна материја. Да бевме на пример признаени како антички македонци и да сакаше власта насила да не смени во словени ти пак ќе ја лапнеше шизофрената таблетка и пак ќе се чувствуваше обесправен, само сега од спротивните идеали.

Поента: престани при здрав памет да се правиш нетокму.

За другите читатели, еве неколку реченици за спорот:
- Споменици на атентатори без идеали не заслужуваат место во демократски цивилизирани општества.
- Споменици на ладнокрвни атентатори не заслужуваат место пред модерни правосудни институции
- Имиња на автопати и аеродроми не се назначуваат со единствена цел да нервираат соседи
- Поистоветување со туѓа историја е шизофрено однесување
- Одрекување на сопствената историја е шизофрено однесување
- ЕУ (и останатиот читав свет) не сакаат да удоволуваат на каприците на една мала група на шизофрени словени.
- ЕУ (и УСА) сака да ни помогне економски, финансиски и инфраструктурно и ова го докажала со влевањето на дузина економски и инфраструктурни проекти и милијарди евра хуманитарна помош. Се што треба НИЕ да направиме е да престанеме да се однесуваме како несреќни жртви на паранојна шизофренија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom