2070 година во светот ќе има повеќе муслимани отколку христијани?

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.440
Vo 2050 godina odnosot ke bide izednacen dodeka vo 2070 vagata ke nateznuva kon muslimanite. Toa za seznova na povisokiot natalitet 2,7 novorodencinja po zena kaj hristijanite i 3,1 novorodence kaj muslimanite. Osven toa hristijanstvoto ke zagubi 66 milioni vernici poradi preminuvanje vo druga religija ili poradi ateizam. Vo Evropa se procenuva deka do 2050 brojot na muslimani ke dostigne 10 %.
Eve go linkot na germanski: http://www.focus.de/politik/videos/studie-zeigt-religionsverschiebung-forscher-sicher-bis-2070-mehr-muslime-als-christen_id_4589769.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=facebook-focus-online-politik&fbc=facebook-focus-online-politik&ts=201504031205

I isecok kade e spomnata i Makedonija.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.592
Поени од реакции
2.710
Тоа , под услов луѓето од 14 век и понатаму да продолжат да живеат во 21 век.
И да христијанството е немоќно да му се спротивстави на злото наречено ислам бидејќи исламот функционира и употребува апсолутно други средства и има други цели.
Единствено нерелигиозните луѓе (чија цел е развојот на технологијата, а не повторување на некакви "магични" зборови) се способни да им ја предочат реалноста на муслиманските фанатици и да се спротивстават на обидите за втурнување на човештвото во новиот "среден век".
Се разбира ова нема да се случи доколку продолжи трендот на донесување закони за "религиозни слободи" како оној во Индијана.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Пред 2000 години имаше појќе пагани од христијани, па христијаните полека превзедоа прво место по бројност сега е на ред исламот за 1000-2000 години ќе биде нешто друго.... религија си е променлива категорија
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.312
Поени од реакции
56.998
Во студијава (поради несигурни податоци) не е земена в предвид Кина, со своите миљарда и кусур.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
1.479
Vo ova istrazuvanje dali se zemeni i milionite na Bliskiot Istok koi kako konvertiti vo hristijani poradi strav od ubistvo, vo javnosta se pretstavuvaat kako muslimani?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.006
Поени од реакции
7.608
2070та лол
богзнае шо ќе биде до тогаш како уопште може да се дискутира за ова уште од сега
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.546
Пред неколку години имаше еден куп вакви вирални видеа од конзервативни сектори кои се обидуваат да створат галама околу исламската имиграција во Европа, сите видеа беа преполни со статистички манипулирања, лаги и преувеличувања.

Всушност, баш анализата на Pew Forum, која е цитирана на видеово, покажува дека наталитетот на муслиманите значително се намалува и ќе продолжи да се намалува.

Falling birth rates will slow the world’s Muslim population growth over the next two decades, reducing it on average from 2.2 percent a year in 1990-2010 to 1.5 percent a year from now until 2030, a new study says.

Muslims will number 2.2 billion by 2030 compared to 1.6 billion in 2010, making up 26.4 percent of the world population compared to 23.4 percent now, according to estimates by the Pew Forum on Religion and Public Life…

“The declining growth rate is due primarily to falling fertility rates in many Muslim-majority countries,” it said, noting the birth rate is falling as more Muslim women are educated, living standards rise and rural people move to cities.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.592
Поени од реакции
2.710
Пред неколку години имаше еден куп вакви вирални видеа од конзервативни сектори кои се обидуваат да створат галама околу исламската имиграција во Европа, сите видеа беа преполни со статистички манипулирања, лаги и преувеличувања.

Всушност, баш анализата на Pew Forum, која е цитирана на видеово, покажува дека наталитетот на муслиманите значително се намалува и ќе продолжи да се намалува.

Falling birth rates will slow the world’s Muslim population growth over the next two decades, reducing it on average from 2.2 percent a year in 1990-2010 to 1.5 percent a year from now until 2030, a new study says.

Muslims will number 2.2 billion by 2030 compared to 1.6 billion in 2010, making up 26.4 percent of the world population compared to 23.4 percent now, according to estimates by the Pew Forum on Religion and Public Life…

“The declining growth rate is due primarily to falling fertility rates in many Muslim-majority countries,” it said, noting the birth rate is falling as more Muslim women are educated, living standards rise and rural people move to cities.
Ништо од ова не му противречи на заклучокот од насловот.
Христијаните ќе станат помалку од муслиманите пред се заради тоа што во исламските земји е многу потешко да се откажеш од религијата или да имаш антирелигиозни ставови, додека атеизмот и агностицизмот имаат најголем број (од своите јавни) поддржувачи во христијанските земји.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.546
Ништо од ова не му противречи на заклучокот од насловот.
Христијаните ќе станат помалку од муслиманите пред се заради тоа што во исламските земји е многу потешко да се откажеш од религијата или да имаш антирелигиозни ставови, додека атеизмот и агностицизмот имаат најголем број (од своите јавни) поддржувачи во христијанските земји.
Тоа е сосема нормално со оглед дека ‘христијанските‘ земји се далеку посекуларни од исламските, но тоа што овие предвидувања ретко или воопшто не земаат во предвид е намалување на наталитетот, или подобро речено, нормализирање на наталитетот кај исламските земји, а глобализацијата и вестернизацијата несомнено ќе доведат и до евентуално секуларизирање на исламските општества во иднина.
Второ, не знам колку се статистикиве точни затоа што има доста, пред се, европски земји кои не вршат попис по религија.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Уште една исламофобна најава, небаре сценарио за Зомби Ворс ни следува.

Во овој век конечно ќе се растовариме од повеќето религиозни убедувања, а како што некој веќе спомена, технологијата и напредниот начин на живот се најголемите непријатели на сите религии.
Заканите и политичките провокации за судир на религиите ќе воспостави нова глобална категорија на луѓе кои ќе се диференцираат од било каква религиозна припадност.
Таа глобална категорија веќе има свои зачетоци во форма на граѓански движења на отпор и анти-пропагандни самоиницијативи кои ќе им се протиставуваат на било кои систематизирани шеми.
 
Последно уредено:

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
981
Поени од реакции
536
Земена ли е во предвид 3 светска војна :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.356
А да направеа и една статистика колку ќе останеа луѓе , не ваква глупа поделба муслимани , атеисти , христијани ,будисти итн. според религиска определеност туку според морални и човечки особини .
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
Колку муслимани има загинато во втора светска војна?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.840
Поени од реакции
12.662
Колку муслимани има загинато во втора светска војна?


Sent from my iPhone using Tapatalk
13
5 биле југословенски партизани (асмир,сафет,јасмин,алмир и дино) и 8 биле по грешка утепани зашто се кажале евреи,а они торбеши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom