2018та инфо за оддржавка за Ауди А6, А4, Пасат

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Danco1986, 31 март 2018.

 1. Danco1986

  Danco1986

  Член од:
  31 март 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да купам кола на старо - или ќе биде Ауди А6, или ќе биде А4 или Пасат. Цените ги гледам се 6-10.000Еур (изненадувачки нема некоја драстична разлика).

  Почнав да се едуцирам и читам по форумите, и има огромно знаење, статистики за различни модели, мотори, димензии, потрошувачка - нешто на странски сајтови нешто во Македонија.

  Што не успеав да најдам е факти/информации од лица што веќе ги имаат овие возила, да дадат мислење/знаење околу годишните трошоци за оддржавка на овие модели. Никаде нема цени за сервиси, уље, каиши, или останати оперативни трошоци - информација што е потребна за да се донеси подобра одлука.

  Барам информација за:
  1. Ауди А6 (Ц6 верзија 2004-2011)
  2. Ауди А4 (Б7 2004-2008)
  3. Пасат (Б6 и Б7 2005-2015)

  За овие 3 модели конкретно гледам Дизел ТДИ 2.0 и 3.0
  Знам дека различни модели, различен квалитет, за различни вкусови - мене ме интересира конкретно цени за редовен сервис или цени за делови или цени за типичен проблем.
   
 2. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.510
  Допаѓања:
  2.470
  Нешто зборуваа на форумов овие што препродаваат коли дека TDI 2.0 од VW е ќофте до 2007, а после тоа бил среден.

  Разгледај ја темата https://forum.kajgana.com/threads/Увоз-на-половни-возила.40176/unread
  и
  https://forum.kajgana.com/threads/Совети-прашања-и-oстанато-во-врска-со-автомобили.5035/
  и
  https://forum.kajgana.com/threads/v-o-l-k-s-w-a-g-e-n.9216/
   

Сподели преку: