2013 FIFA Confederations Cup |15 - 30 June| Brasil

Кој ќе биде шампион

 • Бразил

  Гласови: 48 18,5%
 • Шпанија

  Гласови: 46 17,7%
 • Јапонија

  Гласови: 8 3,1%
 • Мексико

  Гласови: 10 3,8%
 • Уругвај

  Гласови: 12 4,6%
 • Тахити

  Гласови: 61 23,5%
 • Италија

  Гласови: 69 26,5%
 • Нигерија

  Гласови: 6 2,3%

 • Вкупно гласачи
  260

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.459
Поени од реакции
2.002
:facepalm:
Нели гледаш дека се заебаваа сите
--- надополнето: 17 јуни 2013 во 21:57 ---


Австралија не е веќе под покровителство на Океанија, туку под Азија, иначе Нова Каледонија го тепаа Нов Зеланд а Тахити ги тепаа Нова Каледонија
да да секако се избрукавте сега сте се заебавале (y)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.662
Поени од реакции
9.300
Great finish from Jonathan Tehau to give Nigeria a 4 - 1 lead.

Na flashscore live komentaro:pos:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Си пукате вие сеир тука Тахити 136ти на Фифа, Македонија едно време беше 104. ;)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.768
Поени од реакции
21.596
Џ

Џонтра Волта

Гостин
17.06.2013 државен празник во Тахити.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
А зашто опстојува оваа конфедерација Океанија тоа само ФИФА си знае... Чим Австралија игра во Азија (поради квалитетот) нема никаква логика и овие да не играат во таа зона. На првенства зафаќаат места за екипи од поквалитетни зони па во Европа од тие 13 што идат на светско, уште дополнително 4-5 се квалитетни на секои четири години да бидат на собирите. А на овие им се смее цел свет ама има и добро во тоа сите знаат за Тахити...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.605
Поени од реакции
21.063
Сеа се враќам од прослава пред амбасадата на Тахити, на Водно. Се пиеше и јадеше како лудо за голот на херојот Техау, кој беше и трагичар со автоголот, но тоа му се оправдува. Само напред, кон нови успеси!

Ua here vau ia oe Tahiti!!! Māuruuru roa Tehau!
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
А зашто опстојува оваа конфедерација Океанија тоа само ФИФА си знае... Чим Австралија игра во Азија (поради квалитетот) нема никаква логика и овие да не играат во таа зона. На првенства зафаќаат места за екипи од поквалитетни зони па во Европа од тие 13 што идат на светско, уште дополнително 4-5 се квалитетни на секои четири години да бидат на собирите. А на овие им се смее цел свет ама има и добро во тоа сите знаат за Тахити...
Со причина се нарекува светско првентство, а не европско/јужно-америчко. После им се смееме на американците како самите си одржуваат светско првенство во бејзбол (world series), just sayin. И освен тоа, прво информирај се колку места зафаќаат, ако не знаеше тимот од Океанија не оди директно на Светско.

OFC is the only FIFA confederation that does not have a guaranteed spot in the World Cup finals (a major reason for Australia's leaving the confederation in 2006 to join Asia). Between 1966 and 1982, OFC teams joined the Asian zone qualification tournament, while from 1986 onwards, the winners of the Oceanian zone qualification tournament have to enter the Intercontinental Play-offs against teams from other confederations in order to gain a spot in the FIFA World Cup finals
пс. Ако не знаеше, на последното светско Нов Зеланд беше единствен непоразен тим со три нерешени ;) (Шпанија ја изгуби првата утакмица со Швајцарија). Запрашај се дали ќе дочекаш нареден пат кога друг толку ниско пласиран тим ќе се извлече без пораз на светско
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Со причина се нарекува светско првентство, а не европско/јужно-америчко. После им се смееме на американците како самите си одржуваат светско првенство во бејзбол (world series), just sayin. И освен тоа, прво информирај се колку места зафаќаат, ако не знаеше тимот од Океанија не оди директно на Светско така да нема место за уште 4-5 на Светско џабе врева дигаш.пс. Ако не знаеше, на последното светско Нов Зеланд беше единствен непоразен тим со три нерешени ;) (Шпанија ја изгуби првата утакмица со Швајцарија). Запрашај се дали ќе дочекаш нареден пат кога друг толку ниско пласиран тим ќе се извлече без пораз на светско

Каде бе сум рекол дека одат директно реков има најмалку уште 4-5 места од УЕФА што имаат капацитет да играат првенство покрај тие 13. Од Океанија многу нормално дека победникот Нов Зеланд за светско 2014 ќе игра интерконтинентален бараж со екипа 4то пласирана во тамошната група од Северна Америка (конкакаф). И зошто ФИФА дозволува Австралија која во овој случај природно си припаѓа во Океанија да игра во Азиската зона. Нормално поради квалитетот. Е сега поради нискиот квалитетот ваму тоа едно место може да се доделува на друга зона па и овие Нова Каледонија, Тахити и останатите нека играат во Азија и дефакто ќе бидат елиминирани.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.451
Поени од реакции
14.951
Каде бе сум рекол дека одат директно реков има најмалку уште 4-5 места од УЕФА што имаат капацитет да играат првенство покрај тие 13. Од Океанија многу нормално дека победникот Нов Зеланд за светско 2014 ќе игра интерконтинентален бараж со екипа 4то пласирана во тамошната група од Северна Америка (конкакаф). И зошто ФИФА дозволува Австралија која во овој случај природно си припаѓа во Океанија да игра во Азиската зона. Нормално поради квалитетот. Е сега поради нискиот квалитетот ваму тоа едно место може да се доделува на друга зона па и овие Нова Каледонија, Тахити и останатите нека играат во Азија и дефакто ќе бидат елиминирани.
Како и да ја вртиш, секако ќе се елиминирани тие земји, дали преку бараж или да се припојат према Азија, сеедно е.
Е сеа Австралија се споила со Азиска зона, бидејќи може да им се конкурира на Јапонија, Кореа и останати земји. Што не е случај со Тахити, и таквите како нив.
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.173
Поени од реакции
8.270
А зашто опстојува оваа конфедерација Океанија тоа само ФИФА си знае... Чим Австралија игра во Азија (поради квалитетот) нема никаква логика и овие да не играат во таа зона. На првенства зафаќаат места за екипи од поквалитетни зони па во Европа од тие 13 што идат на светско, уште дополнително 4-5 се квалитетни на секои четири години да бидат на собирите. А на овие им се смее цел свет ама има и добро во тоа сите знаат за Тахити...
Кој квалитет они заминаа за да не играат бараж со петопласираниот од Јужна Америка видоа дека поголеми им се шансите да одат на СП преку Азија и затоа таму играат али се заебаа малце зато шо после се донесе одлука да победникот од таму во Океанија да игра со подобриот од третопласираните од Азија е сега по е*ање нема каење значи немаат сигурен патник на СП за догодина ке играат Нов Зеланд со четвртиот од Конкакаф зоната.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.709
Поени од реакции
56.189
Јас секогаш би сакал да гледам вака “егзотична“ репрезентација на сметка на некоја европска. Имаме ЕП за „нашиве“, од наредното со 24 селекции, СП си има посебен шмек заради државите од останатите континенти.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Кој квалитет они заминаа за да не играат бараж со петопласираниот од Јужна Америка видоа дека поголеми им се шансите да одат на СП преку Азија и затоа таму играат али се заебаа малце зато шо после се донесе одлука да победникот од таму во Океанија да игра со подобриот од третопласираните од Азија е сега по е*ање нема каење значи немаат сигурен патник на СП за догодина ке играат Нов Зеланд со четвртиот од Конкакаф зоната.

Австралија замина да игра во Азија поради поквалитетните и посилни мечеви во квалификации и да држи форма низ годината мене ова ми е логично.А Не замина ради ова што зборуваш поради тој бараж, бидејќи сега им се намалија шансите да одат на СП ради тоа што тој бараж со екипа од Северна Америка лесно се минува (таму скоро секогаш САД и Мексико се прв и втор, некој изненадува за трето место и четвртиот за бараж е тотален аутсајдер секогаш сега моментално таму е Хондурас. А во Азија има посилни екипи и најмалку 3-4 што се со ранг на нивниот... Какои да е нелогично е што ФИФА им дозволува на овие помалите премии првиот од кај нив да игра бараж а во Европа се тепаат 20 репрезентации за пласман што имаат квалитет. Плус на ова да се додаде што во Јужна Америка има 10 репрезентации и од нив следно лето најверојатно 6 ќе се најдат на првенство со се домаќинот Бразил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom