1TV.mk (национална и интернет телевизија)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Се комплетираше селскиот дрим тим ЛАЈНАп со Жаре БЕРБЕР и неговиот избор на нова пеачка Звезда (не ѕвезда).

У јаки води плива "телевизијава"...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Tоа музичкото талент шоу ќе го реализира и Томато продукција.

Водители ќе се Жаре Бербер и Нина Деан ( Актерка во Театар Комедија и на Кили од првиот брак ќерка )

Изгледа во жири ќе е и Елена Петреска бидејќи кај неа на профил Фејсбук прво видов за шоуво.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217284323116105&id=1113113757

https://www.facebook.com/Vo-Nedela-Popladne-865649963446973/
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Крвав простаклук сее "медиумов". Чија сака нека е продукцијата. Сега коа ќе почне да се исмејава со сељанштинана по аудиции...има да биде feast for the ears and the eyes.
Revival на "легендарната" "Вашите 5 минути" со која и неформално беше означен идентитетскиот, интелектуалниот бродолом и колективен грабеж во 90-тите.
Никој не може да ме убеди дека ова не е некој тип човечки инжињеринг у кој се гае гнојот од населението, а се уништува културата и интелектот. Пред 25-30 години поимот за мејнстрим во телевизија и ова денеска се далечни светлосни години.
24 ќе ги земам за пример. Имаат две "talk-show" емисии (колку јас знам) во кои не се збори за политика. Едната е надворешна продукција на Б. Костиќ, а другата е нивна, со Мишко. Нормално, и они имаат утки во програмата, политичкиот дел им го избегнувам, ама пак има нешто што може возрасен, не премногу интелигентен гледач да задржи пред тв. Овие, освен програма наменета за глупа копучаана, немаат ништо нормално. Два "еквиваленти" им се Тијана, која ја прибира цела гранд парада (со сестра и, нормално) и им се лигави со тоа чкарт београдскиот акцент и друга е Сузе, која освен за "неразбрана негувана распуштеница" не знае друг муабет да сврти веќе 30 години. Барем да речеа, дај со 24 да се "пробаме".

....мислеа, мислеа....и Жаре музикантот го смислија....'бати глупердите.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Им фали уште Бејби Петрушевска, онаа што готвеше на Алфа, Лила и ке го имаат комплетниот гној поради кои не гледам ни една македонска телевизија (секако и од вестите).
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Барем не даваа турски серии, земете ги програмите на Канал 5 и Сител најгледани , со по 5 турски филмови 4пати вести, утринска програма со јавување во живо (најевтина варијанта) и то е.
Па и ич не се досетливи да сменат нешто, да бидат креативни, од сменување и креативност им е мењањето на ентериер на 3години.
Погледнете само програма на Српска ПРВА па тоа е години понапред од овие нашите.
Телма да има 5 новинари за Топ тема, Шо не баш интересна,а тие 5 можат 4 други емисии да направат.
МТВ да не ги зборам, ги пуштам за некое првенство само или Евровизија.
Канал 5 -тука има најмногу новинари јуслес, ништо што не прават, а и толку време имаат слободно што и репризира сериите
Сител ко сител, мех...
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Крвав простаклук сее "медиумов". Чија сака нека е продукцијата. Сега коа ќе почне да се исмејава со сељанштинана по аудиции...има да биде feast for the ears and the eyes.
Revival на "легендарната" "Вашите 5 минути" со која и неформално беше означен идентитетскиот, интелектуалниот бродолом и колективен грабеж во 90-тите.
Никој не може да ме убеди дека ова не е некој тип човечки инжињеринг у кој се гае гнојот од населението, а се уништува културата и интелектот. Пред 25-30 години поимот за мејнстрим во телевизија и ова денеска се далечни светлосни години.
24 ќе ги земам за пример. Имаат две "talk-show" емисии (колку јас знам) во кои не се збори за политика. Едната е надворешна продукција на Б. Костиќ, а другата е нивна, со Мишко. Нормално, и они имаат утки во програмата, политичкиот дел им го избегнувам, ама пак има нешто што може возрасен, не премногу интелигентен гледач да задржи пред тв. Овие, освен програма наменета за глупа копучаана, немаат ништо нормално. Два "еквиваленти" им се Тијана, која ја прибира цела гранд парада (со сестра и, нормално) и им се лигави со тоа чкарт београдскиот акцент и друга е Сузе, која освен за "неразбрана негувана распуштеница" не знае друг муабет да сврти веќе 30 години. Барем да речеа, дај со 24 да се "пробаме".

....мислеа, мислеа....и Жаре музикантот го смислија....'бати глупердите.
А што би ви пречело да се откријат нови таленти еве Влатко Лозаноски ,Елена Ламбе не ми текнува имињата на другите кои се откирени на таков тип шоу во Македонија да не зборам за откупени телевизиски шоу во времето на А1 ,Идол потоа она шоу нешто како Големиот брат што се одржуваше во Србија каде се избираше пеач и каде учествуваше и наш претставник не ми текнува на неговото име каде победи еден од Босна Аднан или како му беше името ,инаку сите телевизиски шоу од тој калибар имаат и хумор пред се тоа е за забава ако јас мислам дека добро пеам кога се туширам или со некое пиво повеќе не значи дека сум добар пеач и дека треба да се пријавам или обидот на Алфа Тв за тоа нивното реално шоу се знае што треба секако добра продукција добар спонзор кој ке го изгурка шоуто до крај и потоа добар тим за тој што ке биде избран да има добра кариера
 
K

kicodarker

Гостин
Крвав простаклук сее "медиумов". Чија сака нека е продукцијата. Сега коа ќе почне да се исмејава со сељанштинана по аудиции...има да биде feast for the ears and the eyes.
Revival на "легендарната" "Вашите 5 минути" со која и неформално беше означен идентитетскиот, интелектуалниот бродолом и колективен грабеж во 90-тите.
Никој не може да ме убеди дека ова не е некој тип човечки инжињеринг у кој се гае гнојот од населението, а се уништува културата и интелектот. Пред 25-30 години поимот за мејнстрим во телевизија и ова денеска се далечни светлосни години.
24 ќе ги земам за пример. Имаат две "talk-show" емисии (колку јас знам) во кои не се збори за политика. Едната е надворешна продукција на Б. Костиќ, а другата е нивна, со Мишко. Нормално, и они имаат утки во програмата, политичкиот дел им го избегнувам, ама пак има нешто што може возрасен, не премногу интелигентен гледач да задржи пред тв. Овие, освен програма наменета за глупа копучаана, немаат ништо нормално. Два "еквиваленти" им се Тијана, која ја прибира цела гранд парада (со сестра и, нормално) и им се лигави со тоа чкарт београдскиот акцент и друга е Сузе, која освен за "неразбрана негувана распуштеница" не знае друг муабет да сврти веќе 30 години. Барем да речеа, дај со 24 да се "пробаме".

....мислеа, мислеа....и Жаре музикантот го смислија....'бати глупердите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
За музичко талент шоу треба пари, продукција што ќе го направи тоа во некој стандарди за такви проекти телевизиски. Плус треба музичка продукција која ќе ги задржи повеќе години финалистите да работаат со нив и по завршувањето на една сезона од талент музичкото шоу, ќе им го покажат правецот во кој треба да се движат во музичката естрада и живот.

Пример за ова ви е Гранд. Настрана она што се пее фолк, турбофолк и каков и да е тој жарн на музика. Они успеаа да опстојат со години, менуваат правила и формат но ете се откриле со тоа шоу доста музички таленти, со нив работеле неколку години и под таа продукција снимале спотови, албуми, емисии, концерти..
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Модератор, си ми поделил вчера казнени, а жаНР си го напишал жаРН.
Каква вредност создаде гранд со таа хиперпродукција? Куп говна штанца на дневна основа, а си запамтил некоја песна? Некој изведувач? Албум?

Понатаму...
Да се поправам. Ја заборавив "Астрорум" на Бранка Костиќ, која опфаќа теми од култура и во која гостуваат писатели, музичари, режисери. Бранка е поим за рафинирано однесување, проучување и познавање на сцената (каква и да е: театарска, балетска, оперска...). Кој е еквивалент на ова во 1? Зоки клингонецот?

Другото....во ред, не давале турски серии - тоа е врвно достигнување на современ македонски медиум?

Јас немам против да се откриваат таленти. Иако, роден сум у време кога популарни стануваа луѓе со врски или упорни ама стварно талентирани луѓе. Чисто као за пример, ќе ги спомнам Леб и сол. Не да немам ништо против, туку и напротив, многу ги ценам, омилени ми се. Но, факт е дека, да не биле деца на ликови од јавниот живот, театарот, телевизијата - тешко дека би добиле шанса. Ама ова е несоодветен пример, пошо они се стварно квалитетни. Има пацови на нашата "естрада" шо освен врски, немаат ни талент, ни харизма, а веќе важат за легенди. Е сега, да се исправела таа голема неправда и секому да се дадело шанса - и тоа е многу сомнително. Ете, првата таква победничка на јавна аудиција кај нас е позната по други способности, наместо пејачките.

Идејата на овие "шоуа" е јасна. Simon Cowell напраи миљарди со неа. Имаш саат време дневно исмевање на фалшери, кои ги има колку шо има криви дрва у шума....и "избираш" талент кој трае еден албум и многу, многу ретко подолго, пошо е извлечен од друг свет и никогаш у живот не ни знаел што е естрада и шоубизнис.
Така, Ламбе наш, идејата му беше да се пресели во Скопје, а не да биде пејач. Другите шо се спомнати се практично безначајни (не дека Ламбе е значаен). М2 продукцијата беше на Мобимак, кој тогаш беше државен и практично се бараа начини да се крадат пари од таму, а кој би смислил подобар начин од Иво Јанковски кој го упропасти Леб и сол меѓу другото. Ниту барање талент им беше идејата, ниту создавање квалитетна музика. Разгледајте го ликот и делото на Сајмон, Лепа Брена и слични, па ќе ви стане јасно што е суштината.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
А што би ви пречело да се откријат нови таленти еве Влатко Лозаноски ,Елена Ламбе не ми текнува имињата на другите кои се откирени на таков тип шоу во Македонија да не зборам за откупени телевизиски шоу во времето на А1 ,Идол потоа она шоу нешто како Големиот брат што се одржуваше во Србија каде се избираше пеач и каде учествуваше и наш претставник не ми текнува на неговото име каде победи еден од Босна Аднан или како му беше името ,инаку сите телевизиски шоу од тој калибар имаат и хумор пред се тоа е за забава ако јас мислам дека добро пеам кога се туширам или со некое пиво повеќе не значи дека сум добар пеач и дека треба да се пријавам или обидот на Алфа Тв за тоа нивното реално шоу се знае што треба секако добра продукција добар спонзор кој ке го изгурка шоуто до крај и потоа добар тим за тој што ке биде избран да има добра кариера
Елена Ламбе и сите тие такви шоуа и исполнители се гомна од културно-уметнички аспект и никој никад не требало да ги открива, требало да останат под земја, у штала, подрум или каде и да се наоѓале пред тоа, заедно со публиката која ги гледа и се труе со тие бљувотини.
 
B

Beginner

Гостин
Премногу се замарате за Ртс и македонскиве канали. Се знае само VH1, спортскиве и филмските се битни. А дали сум ја имал Ртс или не ама баш ништо не ми мене во животот па и македонскиве канали фала би им рекол да ги тргнат и така никогаш не ги ни гледам. Освен турски серии за друго незнаат.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Елена Ламбе и сите тие такви шоуа и исполнители се гомна од културно-уметнички аспект и никој никад не требало да ги открива, требало да останат под земја, у штала, подрум или каде и да се наоѓале пред тоа, заедно со публиката која ги гледа и се труе со тие бљувотини.
Види не треба никогаш никој да ги навредуваш ако тебе тој тип на забава не ти се допаѓа едноставно далечинското и смени канал.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Види не треба никогаш никој да ги навредуваш ако тебе тој тип на забава не ти се допаѓа едноставно далечинското и смени канал.
У право си, не викам не. Кој каква забава сака нека има. Што ми смета тоа мене?

Моја замерка е повеќе од аспект на промоција на таквиот шунд тип на забава која само ги заглупува масите, кои и така се утепани и заглупени и им промовира сосема погрешни морални и етички вредности (ако веќе уметничките се субјективни).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Модератор, си ми поделил вчера казнени, а жаНР си го напишал жаРН.
Каква вредност создаде гранд со таа хиперпродукција? Куп говна штанца на дневна основа, а си запамтил некоја песна? Некој изведувач? Албум?

Понатаму...
Да се поправам. Ја заборавив "Астрорум" на Бранка Костиќ, која опфаќа теми од култура и во која гостуваат писатели, музичари, режисери. Бранка е поим за рафинирано однесување, проучување и познавање на сцената (каква и да е: театарска, балетска, оперска...). Кој е еквивалент на ова во 1? Зоки клингонецот?

Другото....во ред, не давале турски серии - тоа е врвно достигнување на современ македонски медиум?

Јас немам против да се откриваат таленти. Иако, роден сум у време кога популарни стануваа луѓе со врски или упорни ама стварно талентирани луѓе. Чисто као за пример, ќе ги спомнам Леб и сол. Не да немам ништо против, туку и напротив, многу ги ценам, омилени ми се. Но, факт е дека, да не биле деца на ликови од јавниот живот, театарот, телевизијата - тешко дека би добиле шанса. Ама ова е несоодветен пример, пошо они се стварно квалитетни. Има пацови на нашата "естрада" шо освен врски, немаат ни талент, ни харизма, а веќе важат за легенди. Е сега, да се исправела таа голема неправда и секому да се дадело шанса - и тоа е многу сомнително. Ете, првата таква победничка на јавна аудиција кај нас е позната по други способности, наместо пејачките.

Идејата на овие "шоуа" е јасна. Simon Cowell напраи миљарди со неа. Имаш саат време дневно исмевање на фалшери, кои ги има колку шо има криви дрва у шума....и "избираш" талент кој трае еден албум и многу, многу ретко подолго, пошо е извлечен од друг свет и никогаш у живот не ни знаел што е естрада и шоубизнис.
Така, Ламбе наш, идејата му беше да се пресели во Скопје, а не да биде пејач. Другите шо се спомнати се практично безначајни (не дека Ламбе е значаен). М2 продукцијата беше на Мобимак, кој тогаш беше државен и практично се бараа начини да се крадат пари од таму, а кој би смислил подобар начин од Иво Јанковски кој го упропасти Леб и сол меѓу другото. Ниту барање талент им беше идејата, ниту создавање квалитетна музика. Разгледајте го ликот и делото на Сајмон, Лепа Брена и слични, па ќе ви стане јасно што е суштината.
Знам дека секогаш при пишување го грешавам Жанр, и никако да се поправам. Фала на тоа што ме поправи.

Гранд можеби на нас повеќето нема да ни се допаѓа содржински ама ете се задржал каков таков на тв екраните што значи си имале успех они на некој нивни начин и успех да ги задржат некој од учесниците многу години и тоа е факт. Вкусови се во прашање, јас само го наведов како пример за талент шоу кое не е лиценцирано а на некој начин успеал.

Сега тоа што сите шоуа небитно дали се талент или реалити се наменети да организаторите собираат гледаност а со тоа и пари е голема тема за разговор.

Пишав за вакви тв емисии најбитно е да се има пари а парите не растат на дрво мора некако да се дојде до нив. Исто така живееме живот во кој без пари си никој и ништо и ќе те заборават дека постоиш, ќе бидеш голтар, некој дури и не можат да си ги остварат своите посакувани цели па затоа е дојдено до тоа да има трка за пари на секаков начин што е многу лошо.
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
Абе што очекувавте, чим на врвот е боки тринајска, сигурмо нема да понудат општообразовна или програма од поле на културата. Ова е типична забава за чобани селско необразовсни изолирани луѓе жута штампа. Ако сте имале омразен лик од телевизија,и сте помислиле “ај шуќур се тргна од тв екраните“, имате шанса повторно да го видите, на 1тв. Бокица е хедмастер таму и по негов тек ќе се одвиваат работите. Се што почнал го почнал со многу бука, и се оставил недовршено. Главни теми беа колку мина биле на погребот од мајката на карлеуша цела недела,кога се одвиваше сагата.
Ништо не го оправа овој шлајм кај нас. Ќе испадни во самостојна Македонија дека најфункционално било во 90те, заради навиките на функционирање од југословенското. Па едни емисии снимени со VGA камера на касети од мтв се 1000 пати поинтересни за гледање од оваа денес HD технологија и најмодерна опрема кога се користи за сергеј како жена на порта застаната да коментира која како се облекла, да пренесат србистанска гомнарија од неуспешни абортуси кои се појавиле на тв.
Тоа мтв што добива државни пари ништо не прави, па овие со скусен буџет и самофинансирање ќе го подобреле квалитетот во медиумскиот простор. Ќе го прават она што им носи пари. Свињата во кал, господарот на мека постела. И на двајцата им е убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom