153 припадници на АРМ заминуваат за Авганистан

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.228
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=111252Во моментот во Авганистан има 168 македонски војници, во кои се вклучени и 10 медицинари.

Не ми е јасно далио се враќаат овие 168 или ке останат заедно со новата група?

Кои се нашите вазални обврски кон господарите од Америка? Има ли одредено колку војници мораме да даваме? Или „помагаме“ доброволно?

Нека се вратат живи и здрави и веќе да не се праќаат во колонијални војни за туѓ интерес.


А1.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во моментот во Авганистан има 168 македонски војници, во кои се вклучени и 10 медицинари.

Не ми е јасно далио се враќаат овие 168 или ке останат заедно со новата група?

Кои се нашите вазални обврски кон господарите од Америка? Има ли одредено колку војници мораме да даваме? Или „помагаме“ доброволно?

Нека се вратат живи и здрави и веќе да не се праќаат во колонијални војни за туѓ интерес.
Одењето во Авганистан е желба пред се на војниците кои одат таму. Да не беа преку мисија на АРМ , самостојно ќе отидеа како платеници голем број од нив.
Мисијата во Авганистан е одлична можност за обука и за добра заработка, настрана позитивните интереси со Сад..
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
sramota za Makedonija .....okupatorska vojska
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.228
Одењето во Авганистан е желба пред се на војниците кои одат таму. Да не беа преку мисија на АРМ , самостојно ќе отидеа како платеници голем број од нив.
Мисијата во Авганистан е одлична можност за обука и за добра заработка, настрана позитивните интереси со Сад..
Тука си у право. За пари ке отиеа добар дел како платеници контрактори.

Али сепак мислам дека не ни е местото таму и дека сме во вазалска положба.
 

Agamemnon

Macedonia forever
Член од
8 јуни 2009
Мислења
61
Поени од реакции
12
Во моментот во Авганистан има 168 македонски војници, во кои се вклучени и 10 медицинари.

Не ми е јасно далио се враќаат овие 168 или ке останат заедно со новата група?

Кои се нашите вазални обврски кон господарите од Америка? Има ли одредено колку војници мораме да даваме? Или „помагаме“ доброволно?

Нека се вратат живи и здрави и веќе да не се праќаат во колонијални војни за туѓ интерес.


А1.
Да предходната група се враќа за неколку дена ова е само редовна смена на контингентот која се врши на шест месеци.
Што се однесува до нашата помош на сојузничката коалиција помагаме „доброволно“ (доброморно) но тоа е цената што мора да ја плаќаме за нашите аспирации кон НАТО иако за приемот не изиграа како млади мајмуни.(тие не е... а ние ги бакнуваме).
Господ нека ги чува нашите војници нека се вратат живи и здрави, а тоа е добар начин и да спечалат некоја пара бидејки најголема ако не и единствена причина што овие млади луѓе се таму и го ризикуваат својот живот се само парите. Уште еднаш Господа нека ги чува.
 
T

the Carpenter

Гостин
Супер. Полека се афирмираме како воена веле сила.

:pos2:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
sramota za Makedonija .....okupatorska vojska
зошто бе???

акцијата е легитимна и цел свет учествува па и Обединети Нации

што е тука окупаторско??

барем нема смртна казна-газење со тенк:toe:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
А плаќа ли државата т.е. ние за тоа што они одат таму?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ами кој ке плака...мислам дека сосе ирак(тие се повлечени)

годишно чинеше околу 50 милиони евра:toe:

од тој аспект гледано не ми се допага нашето учество....ај пред самитот на НАТО така и така се јадеше ама сега трошиме пари излишно.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
зошто бе???

акцијата е легитимна и цел свет учествува па и Обединети Нации

што е тука окупаторско??

барем нема смртна казна-газење со тенк:toe:
koj be cel svet ..Amerika i Britanija i nivnite slugi

i zosto se vo Avganistan ?
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе вазали станавме ееееј
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Имате ли информација , колку војници во мисиите на НАТО имаат Грција,Албанија,Бугарија,Турција и Хрватска?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Многу е погрешно да мислиме дека сме вазали или незнам што. Како и секоја земја, така и ние ваквиот ангажман на нашите војници го гледаме како политички интерес. Едноставно е неможно да седиш од страна и да изигруваш пацифист, а од друга страна да претендираш кон нешто. Се има своја цена. Јас повеќе сум за не приклучување кон НАТО и ЕУ, ама само со јасен став. Вака како што стојат работите , нормално е да имаме свои војници во Авганистан. Инаку моментално имам комшија кој се наоѓа таму и некаде кон крајот на месецот треба да се направи редовна смена на нашиот контингент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom