#152 Тема: Улична фотографија - Градот ноќе - ГЛАСАЊЕ

Гласајте за најдобрата фотографија

  • TrendS

    Гласови: 6 12,5%
  • Acid

    Гласови: 14 29,2%
  • Crazy.M.Girl

    Гласови: 0 0,0%
  • SuBZerO

    Гласови: 0 0,0%
  • abrako

    Гласови: 0 0,0%
  • Dekio7

    Гласови: 6 12,5%
  • Kal_El

    Гласови: 2 4,2%
  • Toto.toto

    Гласови: 1 2,1%
  • INFERNO`

    Гласови: 4 8,3%
  • коцка

    Гласови: 15 31,3%

  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Прво омилена ми беше на @TrendS . Ама не знам зошто еве откако @INFERNO` ја стави фотката одма знаев дека за таа ќе гласам. Не е перфектна, ама мене ми е супер!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Прво омилена ми беше на @TrendS . Ама не знам зошто еве откако @INFERNO` ја стави фотката одма знаев дека за таа ќе гласам. Не е перфектна, ама мене ми е супер!
Мене па на @INFERNO` ми е една од најслабите, без навреда до авторот. Како нешто случајно да сум штракнал додека сум го местел објективот. Нефокусирано, нејасно, никаква композиција... WTF коцка, се надевам се заебаваш :pos: На @abrako би била една од поубавите, доколку имаше малку луѓе на неа. Останатите ми се обични ноќни фотки, без битниот момент - УЛИЧНА. Гласам за коцка, иако, не ми се допаѓа што е BW :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Мене па на @INFERNO` ми е една од најслабите, без навреда до авторот. Како нешто случајно да сум штракнал додека сум го местел објективот. Нефокусирано, нејасно, никаква композиција... WTF коцка, се надевам се заебаваш :pos: На @abrako би била една од поубавите, доколку имаше малку луѓе на неа. Останатите ми се обични ноќни фотки, без битниот момент - УЛИЧНА. Гласам за коцка, иако, не ми се допаѓа што е BW :)
Ми се свиѓаат баш ради тоа :) и не мрчи за вкусеви не се дискутира нели ;)
И фала за гласот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Како бе не се дискутира? Се согласувам дека секој има различен вкус, ама може барем да објасни зошто токму таа фотка му се допаѓа (како што може да објасни и зошто не му се допаѓа некоја) :) Не велам дека мора, туку дека може (ако може воопшто). Моите критериуми на пример се:
Погодена тема, користење на некоја прифатените композиции од кои не боли глава (правило на третини, следење пат на движење, линии, баланс), да се знае што е центарот на случувањата (со едноставна заднина), цел (зошто е направена фотографијата) и секако - квалитет (да е добро фокусирана, да не е overexposed, да нема премногу grain или да не личи на пластична поради премногу grain correction (како таа на Crazy.M.Girl) и тн.

Твојата фотка ми ги исполнува критериумите, затоа и ја гласав :)
Другиве... Т'нко. A можда и високи критериуми имам, не ми се лутете :D
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... како за тема улична ноќна фотографија, според мене доловена само од тројца учесници, односно и јас имав ноќна форографија, ама не улична, па не учествував да не бидам вон темата!
инаку од пријавените за мене ноќна од трите фотки, „најулична“ е новогодишната за која и гласав!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Како бе не се дискутира? Се согласувам дека секој има различен вкус, ама може барем да објасни зошто токму таа фотка му се допаѓа (како што може да објасни и зошто не му се допаѓа некоја) :) Не велам дека мора, туку дека може (ако може воопшто). Моите критериуми на пример се:
Погодена тема, користење на некоја прифатените композиции од кои не боли глава (правило на третини, следење пат на движење, линии, баланс), да се знае што е центарот на случувањата (со едноставна заднина), цел (зошто е направена фотографијата) и секако - квалитет (да е добро фокусирана, да не е overexposed, да нема премногу grain или да не личи на пластична поради премногу grain correction (како таа на Crazy.M.Girl) и тн.

Твојата фотка ми ги исполнува критериумите, затоа и ја гласав :)
Другиве... Т'нко. A можда и високи критериуми имам, не ми се лутете :D
Ни фалат вакви разглабувања тука
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Ни фалат вакви разглабувања тука
Ja ќе пишев веќе неколкупати уште од времето кога Анчо и спанџот лупетаа слики без врска, ама испаднав фер :zelen:
Во тесна игра ги ставам твојата, на Ацид и може на Тото (ради оштрина на фотографија).
У принцип, ме курчи по малку аматерска заматеност (не блур) на светлина, посебно во текот на денските часови, така да, кога се шкрапа нешто, би требало да се има на ум малку естетска вредност на острината на сликата пред се` , па фокус, запазување на пропорции (или намерно утињање за да се долови обратната суштина), и најбитно, што е во фокусот. Кај Ацид ми се свиша што има и популација во слободно движење, што доловува и тематика на ноќен живот во движење, не само ноќна фотографија.
Блурот е супер ефект, но е лесно постиглив ако имаш добар објектив и не бара многу мачење, затоа и треба нешто додатно во сликата за да се долови дека опишува ноќна тематика.
Кај Коцка има објект во фокусот - шините, трите момчиња, и тука не би се сложил со Ацид за B & W моментот - мислам дека додава драж тро. Затоа и го имаш мојот глас :D
За тото спомнав дека фокусот е одличен, јасно ја оцртува куполата во центар.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Прв пат гледам ваква тема и сакам да прокоментирам дека гласав за @Acid зошто кога видов сијалички - се продадов одма. Со телефонче мое никогаш не сум успеала на сите места кај шо одам да ги доловам вака покривите од сијалички и сликата ми разбуди некоја радост така. :giggle:

Да не беше ова, втор избор ќе ми беше @Dekio7 ради композицијата на сликата, како има фатено поќе елементи, јасно се гледа темата. Многу, многу одлична фотографија.

И другите ми се допаѓаат ама ни една не ми се истакнува како овие двете.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Што да правам немам немам и немам :( . Немам ноќна улична фотографија од град , сите ми се те на стемнување те на изгрејсонце јбга . Мораше со нешто да се учествува хахахха
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Гледам сите сте образложиле зошто баш гласот отишол на одредено место.
Јас гласав за @коцка, бидејќи првичната замисла и мене ми беше така, од земја да сликам со градиент нагоре, но се одлучив за птичја перспектива. Кога ја видов сликата на @INFERNO` реков за него ќе гласам но коцка,лично мене подобро ми ја долови таа идеја.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...ту бре нема опција за сопствен лајк, греота мојот пост/коментар остана „неприметен“ за разлика од другите ...интересно нели? :D

... неам бе шуга шо се плашите? :pos:
 
S

staycalm

Гостин
Гласав за коцка.. Оти ми е најубава сликата. Разглабањата зошто па како гласав ми се тотално непотребни, особено за аматерски слики на форуми.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Гласав за @TrendS. Колку и да сликата изгледа празна на делови, има доловено вистинска атмосфера. Можам да замислам како пешачам по улицата.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Фала дечки, фала, ама јас сум на планина и се враќам утре. Ќе отворам тема ам ќе немам фотка, после ќе ја додадам. Ако @Acid има спремно тема и слика може да оди слободно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom