12 годишниот Марко Пејчиноски го преплива Охридското езеро!

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.245
Поени од реакции
3.902
Гледам кажано е повеќе пати али еве еднаш од мене.

Браво за детево.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.530
Поени од реакции
57.453
Јас на таа возраст сеуште играв Мустафа... :/


Шала на страна, секоја чест за детево
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
449
Поени од реакции
788
Секоја чест за детето на 12 години да го препливаш Охридското езеро е одличен успех.
Само не е премногу напор од здравствен, медицнски аспект ова за 12 годишна возраст?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.085
Поени од реакции
10.077
Нека биде пример за сите оние кои по цели денови дремат пред компјутер и јадат чипс, да почнат да се бават со некој спорт, без разлика на возраста, чисто ради самите себе. Браво младо момче (y)(y)

 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.360
Поени од реакции
13.657
Бтв, Марко има таканаречен "инфаркт на коските", болест што го запира крвотокот кон долните екстремитети.. што во превод значи: пливаше без употреба на нозе, само со раце во услови на северен ветар и прилично немирно езеро со бран.

Воедно е и најмладиот пливач (12год) што ја препливал рутата "Климе Савин" од Св.Наум до Пристаниште, односно маратонската стаза. (~30км)

Пак ќе речам, јунак!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
15.429
Поени од реакции
10.130
Секоја чест за детето на 12 години да го препливаш Охридското езеро е одличен успех.
Само не е премногу напор од здравствен, медицнски аспект ова за 12 годишна возраст?
мене дури неверојатно ми е, незнам каква насока беше струјата, по такви бранои ни мал чамец не може да ја помине таа рута, ќе прегрее томосот :confused:

малку ме збуни клипот на ТВ, Марко влегува во езерото кај Св.Наум бранови по 1.5 метри, а горе при доваѓањето во Охрид мирно ??? дали во текот на денот се смени ситуацијата ??
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.042
Поени од реакции
8.894
мене дури неверојатно ми е, незнам каква насока беше струјата, по такви бранои ни мал чамец не може да ја помине таа рута, ќе прегрее томосот :confused:

малку ме збуни клипот на ТВ, Марко влегува во езерото кај Св.Наум бранови по 1.5 метри, а горе при доваѓањето во Охрид мирно ??? дали во текот на денот се смени ситуацијата ??
Не, туку ветерот дуваше од северен правец, со тоа што најотворениот дел од езерото е оној од Св.Наум до Трпејца. Таму имаше и најголеми бранови и тука временски мислам дека најмногу се задржа. Од Пештани до Охрид беше друга приказна.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.507
Поени од реакции
16.487
Респект:cuc:
Инфарктот на коските не го спречи во неговата намера да си ја оствари зацртаната цел.

оф:
На мои 12 години мајка ми ќе ми одговореше "'ќе настиниш, после не те носам на доктор, ќе се умориш да неојш во длабоконо, дан се удајШ:icon_mrgr:
 
На врв Bottom