100 години српско воздухоплоство

Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
ПОследново малово што авионче е ?
Утва Кобац тренинг авион
"
- NNS (napadno-navigacioni sistem) - domace izrade projekat SDPR
- Masa 1650 kg sa preopterecenjem
- 500 kg masa podvesnog naoruzanja
- 970 kg masa sa dva pilota spreman za let

- Brzina
- 500 km/h
- 550 km/h u obrusavanju (max dozvoljena)

+6/-3 g
Laka izbaciva sedisa.
Namenjen za protiv pobunjenicku borbu.
"
http://www.flightglobal.com/airspace/forums/utva-kobac-prototype-unveiled-why-not-buy-84802.aspx
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.327
Поени од реакции
1.633
Најголеми импресии оставија еурофајтер и миг 29м2. Грипенот не толку.За него некои кажуваа на форумот дека имал најниски трошоци за одржување а испадна дека не било така пр. Унгарија купила неколку и сега сака да ги продаде, оти нема пари за одржување.

П.С Не ја гледав до крај претставата,имаше ли некој сухој како и борбени хеликоптери?

Btw Кобац е нула во споредба со јак -130
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Најголеми импресии оставија еурофајтер и миг 29м2. Грипенот не толку.За него некои кажуваа на форумот дека имал најниски трошоци за одржување а испадна дека не било така пр. Унгарија купила неколку и сега сака да ги продаде, оти нема пари за одржување.

П.С Не ја гледав до крај претставата,имаше ли некој сухој како и борбени хеликоптери?

Btw Кобац е нула во споредба со јак -130
Немам инфо дали некој од нив воопшо има титаниумски оклоп,споредбено со су-25 нели
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.299
Како што имаше стрнски пилоти со нивни авиони ,замислете и нашите пилоти со су-25 ките да летаа ке идев до таму само за да ги гледав и снимам
--- надополнето: 2 септември 2012 во 18:40 ---
Што мислите на нашава авијација што и фали ???
--- надополнето: 2 септември 2012 во 18:42 ---
Ова е се что имаме
AircraftPhotoOriginTypeVersionsIn serviceNotes

Antonov An-2
Poland utility An-2R 1 Used in the VIP Transport squadron as well as for paratroopers training

Zlin Z 242L
Czech Republic trainer Z 242L 5

Zlin Z 143L
Czech Republic trainer Z 143L 1

Mil Mi-24
Soviet Union attack helicopter Mi-24V 8

Bell UH-1H Iroquois
United States utility helicopter UH-1H 2

Mil Mi-8
Soviet Union transport helicopter Mi-8MT

Mi-17 4
2

[edit]
Withdrawn aircraft


AircraftPhotoOriginTypeVersionsNumber of operated aircraft

Sukhoi Su-25
Soviet Union attack Su-25

Su-25UB 4
Lola Utva 66
Yugoslavia trainer V-51 1

Lola Utva 75
Yugoslavia trainer V-53 4
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Еурофајтерот убива
Тоа многу добро годинава го дознаа пилотите на Ф-22 на redflag:))
http://forum.kajgana.com/threads/red-flag-air-exercises.62021/

Кокпитот на еурофајтер


@6:25 е она вистинското што ме воодушеви денеска кај овој авион(искачување под негативна гравитација или како и да го викаат).Видеото е од друг аеромитинг
 
B

Black Guard

Гостин
Како што имаше стрнски пилоти со нивни авиони ,замислете и нашите пилоти со су-25 ките да летаа ке идев до таму само за да ги гледав и снимам
--- надополнето: 2 септември 2012 во 18:40 ---
Што мислите на нашава авијација што и фали ???
Средства никако испод 350-400 милиони, модернизирање на сухоите и набавка на ПВО-ПВО- е есенцијално С-300ПМУ 2 може да се комбинира со Хавк-от(кој има пресретнато балистичка ракета иако не е дизајниран за таа намена) или патриот ама 3-ка рамна на С-300(но има негативност треба повеќе време за да се активира а С-300 за 508 минути е потполно оперативен) понатаму имаме СА-13, може и Тунгуска дефинитивно, и по некој украински ОПЛОТ или М-84 со ЕРА.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Како што имаше стрнски пилоти со нивни авиони ,замислете и нашите пилоти со су-25 ките да летаа ке идев до таму само за да ги гледав и снимам
--- надополнето: 2 септември 2012 во 18:40 ---
Што мислите на нашава авијација што и фали ???
--- надополнето: 2 септември 2012 во 18:42 ---
Ова е се что имаме
AircraftPhotoOriginTypeVersionsIn serviceNotes


Antonov An-2
Poland utility An-2R 1 Used in the VIP Transport squadron as well as for paratroopers training

Zlin Z 242L
Czech Republic trainer Z 242L 5
Zlin Z 143L
Czech Republic trainer Z 143L 1


Mil Mi-24
Soviet Union attack helicopter Mi-24V 8

Bell UH-1H Iroquois
United States utility helicopter UH-1H 2
Mil Mi-8
Soviet Union transport helicopter Mi-8MT

Mi-17 4
2

[edit]
Withdrawn aircraft

AircraftPhotoOriginTypeVersionsNumber of operated aircraft


Sukhoi Su-25
Soviet Union attack Su-25
Su-25UB 4

Lola Utva 66
Yugoslavia trainer V-51 1
Lola Utva 75
Yugoslavia trainer V-53 4
На википедија не се точни информациите..Не кажуваат што е модернизирано..Мислам дека за нашава земја имаме топ авијација..Хеликоптерите се модернизирани,и лесно елиминираат чудни суштества со бели капи..За други закани поголеми,не се ни секирам..Има Македонија партнери што и чуваат грб..
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
1.802
Поени од реакции
1.665
Џабе ги имат кога неможат да ги користат, оти нато ќе ги пресече.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.792
Поени од реакции
6.966
Кокпитот на еурофајтер


Кокпитот на секој тајфун посебно е дизајниран за анатомски да одговара на пилотот кој шо го вози,пред да го произведат земаат мерки од пилотот.Исто така и кацигата.
Ѕверски авион во секоја смисла. Она шо е ферари кај автомобилите е еурофајтер кај авионите
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.299
На википедија не се точни информациите..Не кажуваат што е модернизирано..Мислам дека за нашава земја имаме топ авијација..Хеликоптерите се модернизирани,и лесно елиминираат чудни суштества со бели капи..За други закани поголеми,не се ни секирам..Има Македонија партнери што и чуваат грб..
чудни суштества со бели капи хахахах луд си
 
B

Black Guard

Гостин
Кокпитот на секој тајфун посебно е дизајниран за анатомски да одговара на пилотот кој шо го вози,пред да го произведат земаат мерки од пилотот.Исто така и кацигата.
Ѕверски авион во секоја смисла. Она шо е ферари кај автомобилите е еурофајтер кај авионите

Така е со повеќето авиони посебно оние водечките.

А си чул за бентли,Ламборџини,Lotis, Или американската Saleen една од најмоќните, шведската кенигсег???

Еурофајтер е супер авион, подобар од вајперот т.е фалконот а се спрема и нов радар-пак ќе биде како CAPTOR ама подобрен, позитивно е и што сепак може да бара мето и во воздух и на земја без радар т.е со специјален електро оптички и термален систем, ако ги додадеме и РАМ материјалите тешко е да се детектира освен ако немаш Хавк со Сентинел Радар-доста фален кој дури како што тврдат и Ф-22 го регистрирал иако имал одраз како тениско топче(чиста лага)-авионот е добар нооо мноогу скап поарно е да одат само со Ф-35 кој има најмоќен мотор но и сигурно термален одраз кој има систем за ладење налик Б-2 духот за кој има многу да се пишува.

Еден мотор на Ф-35 има јачина колку 3 мотори на рекордерот-бомбардер Б-1- е тоа е потиосок.

Мислам дека СУ-35 БМ и Ф-15 сајлент можат да му парираат на еурофајтерот без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom