10 најдобри ракии на балканот

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од The`bItCh, 22 октомври 2005.

 1. cokance

  cokance Затишје пред курац.

  Член од:
  11 август 2008
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  145
  прво пробај па коментирај

  --- надополнето ---

  поголема реклама за Ѓоко Промес и за Дивино ни он самиот неможеше да си напраи, Антиката е се на се ЛОША ракија

  --- надополнето ---

  секој природен дестилат, препечен и изваден на максимум 65%, симнат на 42 - 54% со дестилирана вода, и обоен со чиста срцевина од даб термишки третирана (чипс), влегува во рангот на квалитетни ракии, од кои утредента не боли глава.
  секое фарбање на ракијата со сирово дрво од било кој вид (даб, дудинка...) ја намалува класата на ракијата и ја збогатува со танин.

  ако сте искрени љубители на чашка пред јадење или на добар вкус со салатка, а сакате да знаете што пиете, прочитајте по интернетов, има доста корисни работи кои може да ги научите, и да не пиете хемии од незнам кој и незнам каде, секој додаток во ракијата се осеќа на јазик, а за да го познаете треба да имате представа што да барате, не е толку тешко.
  затоа со ум во главата и наздравје
  :)
   
 2. Mussolini

  Mussolini Гостин

  После читањето она шо е пишано за ракиите баш ми се намиле да се напијам. наздравје :cug:
   
 3. Дамјан_Amstaff

  Дамјан_Amstaff Love Kickbox

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  1.255
  Допаѓања:
  281
  А Брзосмртка дека ви е во листата ?
   
 4. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.259
  Допаѓања:
  1.400
  Имам пијано Бовин. Добра ракија е, мене ми е далеку подобра од Антиката.

  Знам, дедо ми, Бог да си го прости, викаше, убава ракија е, кога нема да ти лути многу во устата(нормално и некој вкус глуп да има), а ќе те стопли во градите додека ти слегува...
   
 5. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.613
  Допаѓања:
  8.401
  Македонска ракија е појака и од асид! FTW!
   
 6. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.415
  Допаѓања:
  15.196
  Пијам тиквешка жолта по кафани од навика, инаку најдобра ракија е од Гец комовицата домашна
   
 7. Sussaro

  Sussaro Southern comfort, southern sun

  Член од:
  27 декември 2005
  Мислења:
  3.927
  Допаѓања:
  6.472
  Во Белград, во една од споредните улици што се влива на култната Књаз Михајлова, постои еден кафиќ што се вика Балкански Шпиун. Специјалитет на куќата е домача Медовача, односно ракија со вкус на мед. Една чашка кошта исто како да нарачаш Џани Вакер-иста цена се. Вкусот е хард кор порно, и не се опишува со зборови. Газдата како што разбрав, специјално од Хрватска ја носи. Перфекција.

  Од нашиве

  Тиквешка ВС-Тиквеш
  Свети Трифун-Бовин
  Марков манастир-Сковин

  Сум пиел и шливовача, вишновача, кајсијовача, јабуковача и најитересно реповача (од репка).

  Ракија рулз.
   
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.664
  Допаѓања:
  24.638
  Ова ми се некои од добрите ракии, шо сум ги пиел у задња пола година:

  - Ја сеа пред некое време, пиев една кајсиевача, доле у Сопот, неготинско. Не пијам такви овошни ракии (освен нели, лозова и сливова), али ова беше ептен добра. Надвор од тоа што е од кајсии, како ракија беше одлична. Меѓу другото: питка, не ја осеќаш, а утепуе.

  - Од Србија што донесоа една домашна сливова, исто беше лудница.

  - Исто така српска сливова, ама фабричка. Крагујевачка Линцура во специфично шише. Ја има у Веро и Рамстор.

  - Наша ракија, мислам од Бовин дека е, исто скупичка е, ама вреди. Се осеќа барикот и има вкус на карамела, тутун и чоколадо. Темно кафеава е. Више некако ко да иде накај ликер. Се продава у шише од помалку од пола литар.

  - Марков Манстир на Сковин.

  Иначе, моментално ja користам линцурата од погоре...
   
 9. CofD

  CofD Генијалец

  Член од:
  19 мај 2010
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  293
  Па мастика бре брате најубава ракија најдобра се нај за нејзе а после нејзе обична домашна греана т.е блага! :)
   
 10. Пепси_

  Пепси_ Гостин

  Amarreto.... ракијата е коска за жал ногу е скапа и мислам ја нема кај нас ( не ме држите за збор) иначе оваа што ја имам дедо ми ја донесе од франција :vozbud:
   
 11. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  901
  Анасонка...коа пијам таква преферирам..али вчера една мастика шо сум пиел абе не лути ич..брејјј
   
 12. Auditore

  Auditore Гостин

  Онаа на дедо ми, па на татко ми, па оние куповните и то.
   
 13. Lovato

  Lovato Lovato

  Член од:
  13 март 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали некој знае да ми даде опис на постапка на добивање на ракија од Круши и кајсии


  Поздрав
   
 14. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.803
  Допаѓања:
  6.023
  Исто како од грозје оставаш да се претвори шеќерот во алкохол во казан и ете ракија.....
   
 15. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.939
  1. Македонската.
  2. На дедо ми.
  3. На стрико ми.
  4. На комшијата.
  5. Таа што ја даваат по кафани.
  6. Од пред 4 недели.
  7. Од чоканче
  8. Од Кавадарци
  9. Таа од Бадник
  10. Татко ми што ја крие.
   

Сподели преку: