10 најдобри ракии на балканот

I

InF3cTeD

Гостин
а и Антика би ја додал како добра ракија...не сум ја пиел ама низ муабети со луѓе шо ја пиеле ми кажувале дека била добра..ако има некој пиено нека каже подобро
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
а и Антика би ја додал како добра ракија...не сум ја пиел ама низ муабети со луѓе шо ја пиеле ми кажувале дека била добра..ако има некој пиено нека каже подобро
Ауу јас се помешав со антиката бе,од кај Бовин реков за неа мислев:tapp:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
затоа чудно ми дојде...Бовин знам вина имаше...ама за ракија не сум слушнал..
Имаат и ракија извадено. Релативно нова ствар е, не е којзнае колку расчуена низ народот уште :)
Ауу јас се помешав со антиката бе,од кај Бовин реков за неа мислев:tapp:
А, антиката... ако не се лажам има две варијанти. Не знам како ги викаа.
Едната не ми се свиѓа, другата не сум ја пробал, али од луѓе чие мислење ценам (барем кога станува збор за ракија :) ), треба да е добра.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Имаат и ракија извадено. Релативно нова ствар е, не е којзнае колку расчуена низ народот уште :)

А, антиката... ако не се лажам има две варијанти. Не знам како ги викаа.
Едната не ми се свиѓа, другата не сум ја пробал, али од луѓе чие мислење ценам (барем кога станува збор за ракија :) ), треба да е добра.
Даде има и ракија Бовин,има е една мала ,малце скапа не знам чија е Марков манастир никако да пробам што чудо е тоа
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Има Антика и Антика 5. Втората е полесна за пиење. Фаворит - Виљамовка, иако последниот пат у Белград едвај ја најдов (hint Rakija Bar - Gift Shop - рај за ракијаши).

Сакам да пробам кајсијовача.

И секако пар добри парчиња солено Галичко уз ракијата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
а и Антика би ја додал како добра ракија...не сум ја пиел ама низ муабети со луѓе шо ја пиеле ми кажувале дека била добра..ако има некој пиено нека каже подобро
Антика 5 му доаѓа како женска ракија,не удира на грло,ама па мене ми има чуден вкус.
Јас сум си за на Тиквеш жолтата,а најубава ракија ми е домашна кавадаречка,нема конкуренција.
 

~NoMercy~

of4arot od del4evo
Член од
14 февруари 2009
Мислења
136
Поени од реакции
29
Temava me ostaavi so otvorena usta i morav da kliknam i da pisam.
Inaku ANTIKA.:vozbud:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Не да се фалам но од лозовата на дедо ми немам пробано подобра. Од 1968 па наваму од секоја година кога си пече ракија чува по 10 литри и си ги запишува од која година се. Летово со другари отвотивме шише од 1973, значи 35 години стара, и ако мене обично ми требаат 7-8 чашки да се опијанам, од оваа ракија после првите 3 неможев да стојам на нозе. Чудна работа, но незаборавлив вкус. Ептен добро.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.594
Поени од реакции
11.470
Српска Манастирка-закон!
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Temava me ostaavi so otvorena usta i morav da kliknam i da pisam.
Inaku ANTIKA.:vozbud:
Антика компанијата е од Стојаково-села близу Гевгелија, имаат најдобра флаширана ракија во Македонија и ви гарантирам дека се приготвува на оригинален македонски начин, само сега имаа проблеми со HACCP системот и газдата кој живее во Скопје се жалеше дека ги тераат да го сменат процесот на производство целосно со што би се загубил автентичниот вкус и мирис на ракијата. Инаку ракијата е топ, не дека ни се семејни пријатели газдите, туку навистина е супер. Пробајте.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Нашта ракија,најубаа е
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Жолта не пијам, Анасонката според мене е најдобра иако гледам некој пишале јака била ама не би рекла има добар шмек и вкус, мастика исто пијам убава е, и вишњовка ама тоа е ликер благичка е како благце да сум каснала а од шљивовачата :pov:

и тоа е се на се за ракиите, кај дечково пиев една ракија не се сеќавам што беше мислам кајсијовача, ама не ја ни осетивме цел литар без мезе ја испивме и не се ни поднапивме, чудно нели, иначе стара беше бар така рече он:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom