„СТОП АКТА“ Протест во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
7
Пост од Dark King:

Зашто првиот пост не беше тоа што беше и само штетеше на каузата за протестиве, ќе го сменам тотално постов.

Еве на кратко што е ACTA:

АКТА (ACTA – Anti Counterfeiting Trade Agreement)е меѓународен договор чии преговори се одвиваа(т) во тајност, и кој има наведена цел да се бори против нарушување на правата од интелектуална сопственост. АКТА е последниот од серијата документи (SOPA, PIPA) донесени во фокус во последниот период кои се воведуваат со „добронамерни“ цели за стимулација на економскиот развој и „заштита на авторите“ на интелектуалните творби, но во својата суштина е договор со сериозни недостатоци, кои намерно или не навлегуваат во и рушат низа човекови права и правни принципи.

http://anerozia.wordpress.com/

Или ако ве мрзи:



Ќе средам насловот и воведниот пост со овие работи.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
15.03.2012, 12:00ч Потврдено
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Од кај излезе ова, кога во групата за Анти-Акта нема никакво известување. Денес баш почнаа муабетите за организирање, но ништо не е најавено.

Не знам колку е сигурно ова што го објави членот, немојте да се истрчкате.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.730
Поени од реакции
4.481
Друже да не знаеш дали и ако има каде во македонија може да се набави маска анонимус како на аватаров мој?
Потврдено идам :cuc:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.202
Поени од реакции
34.435
Има и вработени анонимуси. Не му текна на организаторот во неработен ден да го организира протестот? :)
Just saying, ќе има помалку луѓе...
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Е да, и јас сакав да го кажам тоа. Кое е ова време 12, кога јас сакам да дојдам ама сум на работа?
Кога нешто се организира се мисли малку, не е колку нешто да се дешава.

Леле, инстант нервоза ме фати од постов по сабајлечки.:)
 
A

AnFem

Гостин
Со еден (мирен) протест ништо не правиме, масовни протести низ целиот свет, кои траат подолг период... е тука би требало да има некаков успех.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ако немам некои посериозни обврски ќе присуствувам на протестот. Ако биде организиран со маски, каде може да се набави маска освен на интернет?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ако немам некои посериозни обврски ќе присуствувам на протестот. Ако биде организиран со маски, каде може да се набави маска освен на интернет?
Ќе си испринташ на бел лист хартија (бидете иновативни :) )
Јас сум на работа, но ќе ја искористам паузата за протестот. Еден саат ќе ве дружам.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451





Инаку, стварно лош тајминг. Дали некој размислил за протестов и неговата организација, или едноставно на некој му текнало да направи слика и избрал рандом датум кога има најмалку обврски. За да бидеме сфатени сериозно, треба и да се организираме сериозно.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
Точно. Подобро и да биде една недела подоцна ама да има добра организација и многу луѓе отколку вака од денес за утре.
FAIL ќе биде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom