„Поинаква“ матурска вечер: Дајте идеја!

  • Креатор на темата filmadzijka
  • Време на започнување
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
819
Пред минатиов викенд бев у Грција,седев таму 3 дена и кога на мама и текна да сме купувале костим за матурската демек имало попуст па ајде усте еден ден ме гњавеа.Им викам на стариве дека несакам по ресторани да ми ги собираат родниниве што 70% не ме познаваат на улица,они демек син единец,воа ноа
И сестра ми вакви бубачки имаше, ама нејзе мајка ми и објасна дека матурата што ја прави за роднините е за нејзин и на татко ми ќеф и дека сакала да ја одбележи матурата на таков начин (со еден збор, многу и беше гајле што сестра ми сака или не сака :pos2:)

Како и да е не ми се допаѓа матурска вечер како бал или свадба без невеста. Очигледно нема ништо да се промени затоа што има многу заостанати размислувања барем во последниве неколку години. И ќе кршиме чаши на српско и ќе скокаме по столови и маси. :pljas:
Оти бе Вокер, тебе ќе те наместиме да си Prom Queen и и волкот сит и овците на број (THREE)

Инаку On Topic: да, матурите кај нас изгледат како да се свадби без невести, уште да се избираа Крал и Кралица, и ќе имавме не само невеста туку и младоженец. На мојата матура (2005 година) не свиреа многу фолк, речиси ич, претежно беше ретро и малце ајде српско прошараа за да не биде стереотипна матурата :pos2: И дојде плех-оркестар, идеја која сеуште ми се чини глупава.
Совет за поинаква матура: екскурзија!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Оти бе Вокер, тебе ќе те наместиме да си Prom Queen и и волкот сит и овците на број (THREE)
Ма неее, не сум јас за таа работа. :)


Совет за поинаква матура: екскурзија!
Баш тоа и го кажав ама не е прифатлив предлогот за повеќемина од причините што ги наведов погоре. :nemoguce:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Ма неее, не сум јас за таа работа. :)




Баш тоа и го кажав ама не е прифатлив предлогот за повеќемина од причините што ги наведов погоре. :nemoguce:
а за екскурзија и кешколица е проблем...
зш...пак ќе требит да купвиш облека за да бидиш најубав...нели...
и плус пари за пат,престој...
неможат сите тоа...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
а за екскурзија и кешколица е проблем...
зш...пак ќе требит да купвиш облека за да бидиш најубав...нели...
и плус пари за пат,престој...
неможат сите тоа...
Баш за тоа настана конфликт во класот.
Ама сума-сумарум кога ќе дадат над 5 или 10 илјади за фустаните што ќе ги облечат еднаш, и што ќе прават веселби дома дури и поскапо излегува од една екскурзија што се памети цел живот.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
има кај нас некој предлог за екскурзија надвор од државата, и е подобро така отколку една вечер да одиш да се изнаиграш изнарипаш и сите тие такнафати, и сваштарии, истите пари шо ќе ги даеш за една вечер матурка ќе ги даеш и за екскурзија од 3-4 дена, ем ќе си поминеш поубаво и подолго трае, ај тури екскурзијата преку сила 100 евра повеќе, ама скоро тука е некаде.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Galactikos Ескурзија со 100 еу не се минува

После матурската вечер што ќе сванеш

Дека детството тука завршило веќе си во џунглата
Тоа ти е крајно лето со една обврска приемни потоа веќе летото ќе ти трае по 10 дена

Редно е веќе да облечеш костум или фустан

Точно е дека во ср е досдано во ресторант бидејки секоја вечер во Стумица е нова година

Има луѓе попаметни од тебе
и ркеле
3 година Ескурзија
4-та Малце сте луди затоа ќе ве збериме ќе прослави крај на лудоста
(Во струмица имаше случај кога загина дете на ескурзија во Будимпешта па го направија дека бил во секта)


И ние бевме да сме на ескурзија до душа и не е лошо малце да се прошеташ.
Но на матурската вечер видов фаци што незнаев ни дека учат во Јане Сандански


хехех а па чуствотот какво е кога ги гледаш сите наставиници (професори по струмички) седнале на масите неможат збор да ти кажат , а на тебе 1 2 и 3 ти се пријатели

Абе се си има убавина

п.с
Нешто што е традиција не се трудете да го рушите
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Galactikos Ескурзија со 100 еу не се минува
Пријателе овде не си ме сватил, знам дека нема теоретски шанси 100 евра да мине матура, друго реков, дека ако овде за една вечер ќе дадеш 200 евра најмалку, па за тие 200 евра и ај преку сила уште 100 евра плус = 300 евра ќе можеш да одиш некаде на страна 3-4 дена. а знам за тој случајот во Будимпешта. И тоа што велиш дека е добро што има екскурзија во трета си во право, оти ако се направи во четврта на крај, тогаш е најризично, сите само им се врти во главата КРАЈ, сите среќни, луди, и сите гледат кој од кој поголема глупост да напрае за да биде запамтен подобро и поголема атракција да биде.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
абе лани ние одевме будимпешта на екскурзија и си поминавме закон али тогаш не беше крај па никој не купуваше фустани или сл за да има нешо кузнајт каква облека за таму а ако се слави во будимпешта матура на пр ќе се носи од мк скапа облека претходно купена од грција на пример,плус пари за од таму да се довлечка некое парче облека...
па после пак ќе треба и во мк да се направи една пуважа...матуранти...нели...како може да не те видат во сопствениот град...а во тој случај никој не би ја носел истата облека што би ја носел во будимпешта за да не речат другариве види го овај/оваа пак со истото и така дупли трошкој а не можат сите(читај повеќето) да си дозволат тоа...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Naduvajte se taka pokvalitetno, i grupen sex vo sportskata sala od uchilishteto ali pod vodstvo na klasnata. Sekoj klas na posebno za da nema kavgi, pa vtor chas so druga profesorka(dobro kaj mene bea siote daskalici) itd cel raboten den 6-7 chasa
*Ova ne go izmisliv sega, smisleno ena vashi godini samo ne ni priofat klasnata od prichina shto: -'deca sexot e intimna rabota i ne e za vo javnost'!
Se kladam deka ne go razbra prashanjeto!!!
Zakosenoto i go napishavme vo almanah ama samo nie si se smeeme sega! :majmun6:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Нели имаше некои тури што се организираат за низ цела европа за некоја багателна сума 200-300евра со по 2 дена престој во секој град и доручек .. има некој подетална информација за ова ?!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
И ние сакаме да направиме екскурзија за матура.Многу е добро така.
Истите пари ке ги даваме за 4 часа во некоја кафана за некоја глупава вечер матурска вечер и шо ко свадба.

А вака за истите пари ке идеме 3-4 вечери негде надвор од Македонија и ке се извидиме сите убаво за последен пат.
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
znaci odvaj ama ODVAJ cekam da dojde i toj den ,ustvari sakam da pocnat podgotovkite a eve mart mesec dojde sto znaci okolu april veke ke pocne da bide zesko.Mene modelot mi e skoro vo glava zavrsen , a i imam zakazano tamu kade sto ke sijam, na taa vecer sakam da bidam osebna i najubava , kako i sekogas hahhahaha,sala na strana sepak taa vecer e ednas i veke nikogas nema da se povtori pa vredi da se vleze vo nekoja euforija za pozitivno raspolozenie ,pozz do site i ODVAJ CEKAM:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom