„Поинаква“ матурска вечер: Дајте идеја!

Дискусија во форумот 'Образование' започната од filmadzijka, 2 март 2007.

 1. PSYtisfaction

  PSYtisfaction Царевата ќерка

  Член од:
  30 јуни 2006
  Мислења:
  3.924
  Допаѓања:
  517
  Значи колку ме нервира целата оваа еуфорија околу матурскава вечер. nervozna:

  Не знам што ќе облечам, не знам дали сакам да имам партнер, ако сакам, не знам кој би ми бил партнер, не знам како ќе се одвива вечерта, не знам дали да пијам пред да отидам, не знам дали да ја славам дома или во некој ресторан, не знам дали да носам штикли и нешто покласично, или па нешто повеќе во мој стил, не знам ништо у врска со тоа... И ме нервира што се во последно време е во знакот на таа проклета матура!

  Аман више, нека помине.
   
 2. Скулгрл

  Скулгрл Queen of the superficial::..

  Член од:
  17 јануари 2006
  Мислења:
  5.067
  Допаѓања:
  60
  Искрено,матурава ја чекам со нетрпение само за моментот кога ќе се избациме у школо со трубачи и ќе играме оро со тие од втора година.:pos:
  Екскурзија е интересна замисла,ама сепак недоволно практична.Барем јас сакам моите да ме испратат од дома и да ме видат спремна,and all grown up.Сепак-нивното омилено (уствари единствено) мало девојче не матурира секој ден.
  Не планирам да пијам,сакам на се да се сеќавам.Плус,сеирот кој ќе им го пукам на пијаните ќе биде додатна занимација.:)
   
 3. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  I jas ja sakam maturskata.
  Eksurkizijata ne e losa rabota.Kaj nas vo Strumica probavme da go izvedeme toa,megutoa fakt e deka site nema da dojdam na ekskurzija, pa zatoa ostanuva slavenje vo nekoj od restoranite.
  Za razlika od Psytisfaction jas znam poveke raboti.:)
  Znam deka ke odam vo Sofija i od tamu ke si go kupam toa sto ek go nosam,posledniot pat koga bev se vooduseviv opd garderobata.Znam deka nema da imam partner i znam so sigurnost deka nema da ja slavam vo restoran tuku doma,kade ke dojdat najbliskite.
  Veke si zakazav kaj frizer i kaj kozmeticar
  i da nema da pijam
   
 4. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.388
  Маги не мора, ама така е. Барем јас немам видено девојка во панталони на матура. И многу ме нервира што е така. Не е за да не те пуштат туку ги знаеш оние муабети „што ќе каже народот, како ти ќе бидеш поинаква од другите” и бла бла да не редам. Немам ништо против матурата ама сепак не треба да си ја сфаќаме сериозно како што го правиме тоа со забави со огромни трошоци по ресторани и разни глупости. Се согласуваме дека балскиот дел треба да се исфрли. :smir:
   
 5. filmadzijka

  filmadzijka Гостин

  Амааан!!! Уште ли е страшно да бидеш поинаков од другите? До кога „поинаквите“ ќе се кријат и маскираат за да не ја исмее некој нивната посебност?
  ТРИПАТИ УРА ЗА ПОИНАКВИТЕ КОИ МОЖАТ ДА ДОНЕСАТ НЕШТО НОВО И ПОДОБРО!
   
 6. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.388
  Е тоа го зборувам цело време.
  Баш дека не го сакам она сите да сме исти, баш дека сакам да се разликувам од другите. И тоа треба да се промени кај матурата. Да не биде онаа вкочанета атмосфера. Да не се чувствувам глупо цела вечер. :wink:
   
 7. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Walker imam jas videno devojka so pantaloni.I toa bese kaj nas vo Strumica tie sto bea lani maturanti.Devojkata bese od gimanizjata. Sigurno ti vo guzvata si ja propustila:wink:
  Za maturska najvazno spored mene e da bides oblecen vo nesto sto ke se cuvstvuvas ubavo i komotno celata vecer.Taka da ne se skeiraj mnogu mnogu dali ke bides vo fustan ili pantaloni bitno tebe da ti e udobno:helou:
   
 8. Tender Girl

  Tender Girl

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.156
  Допаѓања:
  1.838
  eve edna ideja za poinakva maturska vecer:
  na primer, maturskata se slavi vo restorant (sekogas e vo restorant neli?)...pa mi dodje zamisla da bidat ucenicite onie koi ke peat :) znaci, moze da ima muzicka grupa no samo da sviri, a ucenicite da peat...Obicno, toa go pravat muzickite ucilista, t.e. pokraj muzickata grupa koja ke sviri na maturskata vecer isto taka i ucenicite peat...A zosto pa samo muzickite uclista toa da go pravat...pa muzikata ja sakame site, bez ogled kakvo sredno uciliste sme se zapisale neli? sigurna sum deka ako ne site-barem pogolemiot del od maturantite bi sakale da ispeat nekoja pesna na mat.vecer...pa moze da ja posvetat na nekoja posebna licnost, da i se zablagodarat za odredena rabota (na profesor, drugarka, drugar)
  i mislam deka bi bilo dobro pred da se odrzi mat. vecer da bidat odbrani pesnite koi ke bidat izveduvani...okolu toa moze da se napravi nekoja anketa ( na pr. kakva muzika poveke sakaat...dali srpsko, stransko, bugarsko...ili koj vid muzika...ili moze sekoj da ja napise pesnata sto saka da ja slusne na mat. vecer :))
  mislam deka bi bilo mn interesno i vozbudlivo :)
  no za ova da se realizira sepak, treba dobra organizacija :)
   
 9. Diabolical !llusion

  Diabolical !llusion Магец

  Член од:
  3 август 2006
  Мислења:
  2.233
  Допаѓања:
  19
  хмм,за она за панталоните,имаше и кај нас,дури имаше и едно девојче,во тексас мини сукња,што некој ја носи за обично излегување,и што направи?? :) не ја изедоа само затоа што беше така облечена...
  Вокер,сите тие трошоци,ако сакаш,можат да се сведат и на минимум....
  само треба да одлучиш,и готово! :)

  едит:знам дека скоро сите се против таквите свадби и балови,па на крај пак ќе излезат и ќе го направат она цело време го негирале....:tapp:
   
 10. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.388
  Тоа не е ништо друго туку нашиот менталитет. :wink:
   
 11. NeMiRnA

  NeMiRnA Гостин

  Prokleta maturaaaaaaaaa!!!!!!!!Ako sum maturirala ne sum porasnala nitu pak mi niknal poise pamet!!!Istata sum,samo so poise trosoci ke im napraam po doma STETNIK!!!Da nepraam muabet kolku ke procvetaat lugevo koa ke ni gi zemat parite za matura,sto od foto studija,sto od restoranti,sto od skolite mh mh mh
   
 12. FLiX

  FLiX

  Член од:
  28 јануари 2007
  Мислења:
  9.847
  Допаѓања:
  1.545
  Pa jas sum maturant ovaa godina , i so znam matura kako matura cudo golemo sredo sum zavsil sega e mnogu povazno fakultet da zavrsis :)
  Spored mene kolku da se proslavi da se izludva ova ona malku posebna da bidi vecerta. Malku pienje kolku da se raspolozis salam se da ti bidi ubo ( od mnogu loso ke bidi) zuraka od se po nesto :)
   
 13. PiNkGiRl

  PiNkGiRl Queen of rain

  Член од:
  14 јули 2006
  Мислења:
  2.717
  Допаѓања:
  8
  Definitivno NE bi sakala da ja proslavam maturskata vo hotel na stariot tradicionalen nacin. Mi se dopaga idejata koja veke e dadena vo naseto uciliste (a naskoro ke se vidi i dali ke se ostvari ili ke ostane samo ideja). Zamislata ni e da se otide na 2-3 dena na ekskurzija koja sto moze da bide i vo nasata drzava (poradi toa sto veke bevme vo Hrvatska na ekskurzija ovaa godina pa ne bi imale site sredstva da si dozvolat uste edna takva prosetka) na pr vo Ohrid, i od tie 3 dena prviot da ni bide sloboden den, vtoriot bi ni bila maturskata vecer vo nekoja diskoteka ili pak moze i restoran zavisno od interesite na mnozinstvoto i tretiot den nesto po dogovor.
  Inaku za garderobata ne mi se dopagaat onie balski fustani,taka da mi se dopadna eden fustan koj sto e voedno i svecen i ne e premnogu nakiten. Vo red e deka ednas e maturskata vecer i deka treba da e nesto special ama toa moze da se ostvari i na mnogu poednostaven nacin.
  Za partner za zal nema da go imam posto vo mojot klas sme samo devojcinja :toe: no i vaka mislam deka ke ispadne super so nekoi zamisli.
  A privatna, dopolnitelna proslava za maturskata seuste ne znam sto ke pravam,(mozda bi slavela samo so drustvoto nesto kako zaednicka zabava na site koi sme maturanti) no znam deka nema sansi da ja slavam vo restoran so site rodnini i prijateli poso mi e mnogu glupo i e isto kako svadba bez nevesta.
   
 14. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.593
  Допаѓања:
  38.318
  Јас не сум матурантка,но пак ќе пишам на темава:smir: Пред матура секогаш се негира оној начин на прославување,како свадба,со балски фустани и све остало.И да не сакаш да се облечиш како кукла или како теткица,сепак ќе те средат твоите,ако не фризерката некоја сарма на глава ќе ти напраи како детал:smir:
  И да се вратам назад,пак ќе сакам поинаква матура,во некоја дискотека,журка,играње,пиење,но и традиционалнава ако веќе е таа,нема да ја пропуштам,оти такво нешто не се пропушта.Не од што е најубаво нешто,туку зошто такво нешто стварно нема да доживееш повторно,толку сеир на едно место цела генерација,сите возбудени за тебе,како да си магистрирал,професори што одвај чекале да се откачат од вас,со среќни фаци,трубачи во двор и кај класниот пред куќа.А најтрагичното е плачки од луѓе што не си ги сакал,демек се разделуваме хаха што се прави алкохолот.
   
 15. KohlBass

  KohlBass Dechak iz vode

  Член од:
  1 јуни 2006
  Мислења:
  1.485
  Допаѓања:
  35
  Шо ќе ти е поинаква, кога мнозинството нема да се сложи?
   

Сподели преку: