„Мајки“ oд Милчо Манчевски

Дискусија во форумот 'Филм и ТВ' започната од rossonerka, 11 септември 2010.

 1. rossonerka

  rossonerka too good to be true

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  6.081
  Допаѓања:
  880
  На 35. Интернационалниот филмски фестивал во Торонто утревечер македонскиот филм „Мајки“ на Милчо Манчевски ќе ја има својата светска премиера.
  Филмот е ставен во програмата „Специјални презентации“ и ќе има три проекции, покрај премиерата на 12 септември, тој ќе биде прикажан и на 13 и на 18 септември.

  „Мајки“ е направен во македонско-француско-бугарска копродукција. Овој филм на Манчевски, кој на свој начин се осврнува и на настаните поврзани со кичевскиот новинар Владо Танески, целосно е снимен во Македонија во текот на минатата година на локации во Скопје, Мариово, Кичево, Тетово и Гостивар. Постпродукцијата е завршена ова лето, и тоа во студијата во Париз, Лондон и во Минхен. Главните улоги во филмот ги играат: Ана Стојановска, Димитар Ѓорѓиевски, Владимир Јачев, Ратка Радмановиќ, Салаетин Билал, Диме Илиев и други, а за првпат се појавуваат и младите Емилија Стојковска и Милијана Богдановска. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, монтажата е на Жаклина Стојчевска, музиката е на Игор Василев - Новоградска, а еден од кастинг директорите е и Маја Младеновска. Дистрибутер на „Мајки“ е „Манаки филм“.
  „Мајки“ на оригинален начин испреплетува вистински приказни за едно општество на небрежни и отсутни мајки, каде што децата кои беснеат со кредитни картички, набедуваат невини луѓе, каде што старците умираат сами и заборавени, каде што пензионираните чистачки се жртви на сериски силувања и убиства. Филмот е современа рефлексија на мрачниот свет на Достоевски.“ Додека мотото на неговиот нов филм е: „Вистина, само вистина и речиси ништо освен вистина.“


  - Но „Мајки“ најверојатно нема да биде достапен во кино салите за македонската публика.
  Еве што изјави Милчо:
  ,,За жал, како што сега стојат работите, ми се чини дека „Мајки“ нема да има ниту филмска премиера, ниту прикажување во Македонија. Не сакаме да соучествуваме во прикривањето на геноцидот извршен врз кино мрежата во Македонија. Мислам дека треба да се знае и да обрне внимание на овој проблем. Во Скопје пред 30 години имаше 16, а сега има кино ипол. И што е уште пострашно, со кината работат и владеат партиски војници кои не му мислат добро на филмот. За нас е голема одлука „Мајки“ да не го играме во Македонија, зашто сакаме да посочиме на фактот дека таму кино мрежата е уништена и физички и со тоа кои луѓе ја водат."
   
  На IOsonoINTERISTA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Io Sono Interista

  Io Sono Interista The original, one and only IoSono.

  Член од:
  21 декември 2007
  Мислења:
  22.337
  Допаѓања:
  27.811
  Поддршка!
  Во моево место имаше (и уште има) кино, едно од најголемите и најубавите во МК, 800 до 1000 столчиња, сум заборавил точно, перфектно... Му фали малку модернизација на техниката ама и како што си е не е лошо. Единствен проблем е што... повеќе не пуштаат филмови. Се сеќавам на времиња во кои еден филм се прикажуваше цела недела и имаше гужва за билети. Филмовите се за да се гледаат на кино, за жал поголемиот дел од нас за кино мораат да тркнат до Скопје. Резил...
   
 3. Charles Monroe

  Charles Monroe

  Член од:
  6 јануари 2010
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  19
  Го разбирам револтот на Милчо. И резил е премал збор во споредба со тоа што се дешава со нашите кина. Можеби со овај бунт нешто ќе смени, не знам (се надевам), ама зад себе остави многу разочарани љубители на добриот македонски филм. Искрено, премиерата на „Мајки“ долго ја очекував и сега се разочарав. Но, ако со овај акт се смени нешто во врска со нашите кина, Милчо ја има поддршката на публиката.
   
 4. Таруно

  Таруно Еким

  Член од:
  9 јуни 2010
  Мислења:
  2.610
  Допаѓања:
  2.505
  Без разлика на тоа каква е состојбата со кината, македонскиот народ не треба да биде лишен од новото филмско остварување на Манчевски или било кој друг македонски режисер. И онака мал број на наши филмови се снимаат годишно, уште да не се прикажуваат тука, каде ќе ни биде крајот. Протест се постигнува на многу начини, но овака само ќе покаже не почитување кон македонскиот народ, а не кон незнам какви си структури кои владеат со кината. Секој филм направен тука од наш режисер е самиот по себе наше богатство, без разлика колку е филмот добар или лош.

  Нема подршка од мене за ваквиот пристап. Ако не сака да има кино проекција филмот, тогаш нека го дава во весник, на тој начин нема да му сметаат структурите кои владеат со кината. ;)
   
  На PurplePuma и ЈуријАркадиевич им се допаѓа ова.
 5. Old Possum

  Old Possum

  Член од:
  18 март 2007
  Мислења:
  570
  Допаѓања:
  75
  Се надевам дека барем ќе го издаде директно на ДВД.
  И ние сакаме да го гледаме.
   
 6. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.879
  Допаѓања:
  4.044
  Го разбирам Милчо Манчевски донекаде, но треба да му направи достојна промоција на филмот во Македонија.

  Едвај чекам да го гледам филмот. Се надевам дека барем на торенти набргу ќе излезе dvd screener по прикажувањето во Торонто.
   
 7. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.879
  Допаѓања:
  4.044
  Мајки -филм на Милчо Манчевски

  не знам дали филмот има официјална тема на форумот, но ако има слободно избришете ја.

  [​IMG]

  Две деветгодишни девојчиња пријавуваат егзибиционист во полиција, иако воопшто не го виделе. Тројца режисери се среќаваат со единствените жители на едно напуштено село - брат и сестра во години, кои се скарани цели 16 години. Пензионирани чистачки се најдени силувани и задавени во еден мал град. Фикцијата полека се претвора во документарен филм.

  Ана Стојановска - Ана
  Ратка Радмановиќ - Баба
  Салаетин Билал - Дедо
  Владимир Јачев - Коле
  Димитар Ѓорѓиевски - Симон
  Ирина Апелгрен - Салина
  Билјана Беличанец
  Милијана Богданоска - Кјара

  Trailer:
   
 8. Slash-

  Slash-

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  3.991
  Допаѓања:
  2.504
  мислам дека е глуп
   
  На LiliPrune123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  А да се даваат коментари дали е глуп или не откако ќе се изгледа филмот?
   
 10. Брокер

  Брокер Broker of the Year

  Член од:
  25 јули 2009
  Мислења:
  1.227
  Допаѓања:
  254
  јас колку што разбрав од сите коментари, дека овае едно од најдобрите ако не и најдобро остварување на Милчо, ајде кога ќе го гледаме мислам дека ќе се развие подобра и поголема дискусија.
   
 11. one1two2

  one1two2

  Член од:
  6 јануари 2008
  Мислења:
  1.788
  Допаѓања:
  600
  Леле песната на филмот "По друм одам" ја има ли некој оваа верзија што е на трејлеров???????Многу,премногу,претерано е добра :)
   
 12. Iceboy

  Iceboy Porque somos LOS MEJORES

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  16.795
  Допаѓања:
  17.067
  Кога ќе биде премиерава???
   
 13. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Ако добро разбрав на 14 ќе биде премиера на фестивалот Манаки, а од 16 ќе почне да се дава во кино Милениум. :)
   
 14. |Volkswagen|

  |Volkswagen| Тастатурата е посилна од мечот!

  Член од:
  21 јули 2009
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  689
  Истовремено ќе бидат двете премиери како што кажа Манчевски. Манаки од 16 почнува до 23 ако добро памтам значи the same.

  Еве ги и цицињата во филмот

  [​IMG]
   
 15. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  7.662
  Допаѓања:
  3.188
  филмов сигурно е многу јак одвај чекам двд да излезе а и во кино би било добро да се гледа
   

Сподели преку: