„Злосторство и казна" - Ф.М. Достоевски

Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
knigata e mnogu interesna samo premnogu e razvlecena i pregolema, duri da stignes do krajot ke go zaboravis pocetokot:helou:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Го тупел Достоевски. :icon_lol: Ах бе... Книгата е мастерпис, како и безмалку сите негови дела. Тоа шо "многу се влече" е обележје типично за руската книжевна школа, нема допирна точка со тупење. Горе долу сите од тој табор така пишуваат, масивни, гломазни реченици, од по 4 - 5 па и повеќе редови итн не ми се елаборира. :icon_lol: Феноменална е Злосторство и казна, од симболика до порака, и грев е да не се прочита од причина - досадна е. Не мора да го љубат сите, ама да го почитуваат, да.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Го тупел Достоевски. :icon_lol: Ах бе... Книгата е мастерпис, како и безмалку сите негови дела. Тоа шо "многу се влече" е обележје типично за руската книжевна школа, нема допирна точка со тупење. Горе долу сите од тој табор така пишуваат, масивни, гломазни реченици, од по 4 - 5 па и повеќе редови итн не ми се елаборира. :icon_lol: Феноменална е Злосторство и казна, од симболика до порака, и грев е да не се прочита од причина - досадна е. Не мора да го љубат сите, ама да го почитуваат, да.
Тоа е реализам. Достоевски , Толстој , Балзак.
Сите пишувале така. Претставување на реалното. Конкретно како изгледа реално.
Злосторство и Казна омилена книга.
Раскољников е комплексна личност. Парите на убиената баба мислел да ги потроши за доброто на човештвото. После тој чин на убиство тој е во целосна конфузија ... што ќе прави со самиот себе. Тој се оттуѓува од сите, од светот, се измачува. Соња Мармеладова ќе му рече - Мислеше да ја убиеш старицата , а се уби себеси .

Ова уште го памтам. Совршенство. :)

[FONT=M_Times]
[/FONT]
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
уште последните два дела ми останаја за читање али џабе проф. спојл ми направи кажа како ке завршит...
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
книгата е мајсторски напишана, јесте да има малце појше(многу појше) детали ама све тоа е во реализмот, долстоевски е цар, книгава ја читав 3 пати и ми се свиде
за оние што го сакаат Долстоевски го препорачувам Идиотот - има добра сторија иако крајот не ми се свиде
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Иначе сорри за офтопиков ама морав да прашам-Идиот од Достоевски мора да е уште некој мастерпис или не? пошто во 3 екстра филма на ваков или онаков начин беше спомната или покажана книгата.
 
С

Сатори

Гостин
Иначе сорри за офтопиков ама морав да прашам-Идиот од Достоевски мора да е уште некој мастерпис или не? пошто во 3 екстра филма на ваков или онаков начин беше спомната или покажана книгата.
Идиот е најдоброто што Достоевски некогаш го напишал, Злосторство и казна е почетна, воведна литература кога станува збор за неговото творештво, но Идиот е круната.Феноменално разработени ликови, приказна која што во суштината е пооригинална од многу досега видени и толку безвремена што била реалност тогаш, реалност е и денес.
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Злосторсво и казна ја имам прчитано два пати. Читам идиот ја фалите не сум ја читала ама сигурно ова лето ќе седнам и ќе ја прочитам
 
H

HITCH

Гостин
Прв пат почнав да ја читам кога бев прва средно, т.е. летото пред да тргнам у средно хах. Се чудев дали е до мене или овој стварно нема поим што напишал. Имам постара сестра и цело нејзино друштво паѓаше во трансови демек леле што прочитале, а мене од кожа ме вадеа километарски долгите реченици, кои може да се страна али две и се губев. Беше многу фрустрирачки на моменти. Не знаев каде почнал, каде завршил. Стигнав до пола и ја баталив, не можев повеќе да се измачувам. Тогаш се префрлив на „Quo vadis“ од Sienkiewicz и ми беше многу поинтересна, иако отпосле ги сфатив како што треба некои работи. Сепак тоа лето прочитав бар неколку книги од големи автори. За ,,Злосторство и казна" си реков, ќе ја читам кога ќе дојде време. Целосно ја прочитав кога имав 17 години и сфатив дека тогаш годините не ми биле за таа книга :toe: Ова е навистина интересна книга, ама откако ја прочитав цела хах :smir: И сега се чудам што ли сум мислела со 14 години?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom