„Злосторство и казна" - Ф.М. Достоевски

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од nicole_l, 31 август 2008.

 1. nicole_l

  nicole_l

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  531
  Еве други цитати кои ми се допаѓаат од ова дело:
  -За да запознаеш некој човек, спрема него мораш да бидеш внимателен и претпазлив за да не паднеш во грешка и во предрасуда, зашто после со тешки маки ќе можеш да ја исправиш.
  -Тогаш сфатив зошто луѓето никогаш нема да се изменат и никој не може да ги преобрази, па дека не вреди ни труд да се троши за тоа.
  -Постојано се прашував себе си зошто сум толку глупав, па ако се и другите глупави,а јас со сигурност знам дека се глупави, зошто не сакам јас да бидам поумен! Тогаш сфатив дека нема да дочекам ако чекам сите да станат умни.
  - Но како ќе живееш без човекот? (Соња Сејмонова му се обраќа на Родион Раскољников)
  -Се е во човечките раце, и се само поради кукавичноста му бега пред носот.
  -Дали има Бог? Ако има тогаш кои се границите на човечката слобода? А ако не постои тогаш на човекот се му е дозволено.
  - Оди на раскрстница, поклони му се на народот, бакни ја земјата, зашто и пред неа си згрешил и на целиот свет речи му гласно: јас сум убиец (Соња Сејмонова, еден од поубавите цитати според мене)
   
 2. TpH_Bo_OkO

  TpH_Bo_OkO Трноризец

  Член од:
  18 мај 2005
  Мислења:
  11.531
  Допаѓања:
  802
  Многу поучна книга!
   
 3. elena_e

  elena_e

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  41
  Е да, поучна е, само треба да се стегнеш да ја прочиташ. Првиот пат кога почнав се изнервирав заради тупењето и ја оставив, а наредниот пат решив да ја прочитам до крај и ја прочитав.
   
 4. TpH_Bo_OkO

  TpH_Bo_OkO Трноризец

  Член од:
  18 мај 2005
  Мислења:
  11.531
  Допаѓања:
  802
  Заради тупењето??? Книгата ја прочитав за рекордни 18 саати кога бев средношколец...па за време распуст симав време да прочитам и плус нешто што не беше задолжително од школо...тоа лето и „Алекдандар Македонски“ од Артур Вајгал ја прочитав...

  Ниедна книга не го тупи...самиот наслов ако те привлече, читај ја. Ако не, подобро батали за да не се `склетосуваш.
   
 5. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.941
  Допаѓања:
  2.036
  Не не не...Дури и да не те привлече насловот читај ја книгата. Обично интересното следува после петтата прочитана страница :)))

  А конкретно за книгава едноставно-СОВРШЕНА е...
  Големо влијание има врз свеста на човекот, мајсторски раскажано што просто не можеш а да не се соживееш со било кој лик... :)))
  Кој не ја прочитал да си ја прочита, нема да зажали...
   
 6. Desire

  Desire Refuse,Resist

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  1.823
  Допаѓања:
  280
  Леле колку ми е само криво што не ја прочитав,од пуста одбивност кон школски книги:tapp:
  Се спремам сеа за зимски да ја прочитам,ако не ми даде Жаки срцка некое друго вакво дебелко златце :back:
   
 7. nicole_l

  nicole_l

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  531
  Посебно со болдираново се согласувам. Во секој лик ќе најдеш нешто што ќе те воодушеви и што ќе те потсети (барем по малку) на себе.
   
 8. Sofie

  Sofie

  Член од:
  31 мај 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  51
  Ја читам, ја читам веќе цел месец и сеуште дремам на 3 глава :kesa:
  А ми се свиѓа многу и сакам да ја прочитам, ама нема кој да седи на нет :pipi:
   
 9. Сатори

  Сатори Гостин

  Навистина е мајсторско дело.
  Мене сепак, најмногу ме заробуваат психолошките описи и симболиката која што се испреплетува низ книгата.Можеби хиперболизираната реалност дава исто така дополнителен шарм, посебно на ситуацијата во која што се наоѓа Соња, која што сепак успева да остане вистинска жена, покрај се.

  Но, „Злосторство и казна“, според мене, не е ни дел посебна и прекрасна колку што е „Идиот“ на Достоевски.
  Ја нема онаа приказна која што ти го запира здивот.
   
  На Вокерка му/ѝ се допаѓа ова.
 10. magii

  magii *

  Член од:
  6 јули 2008
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  10
  Ја прочитав и јас. Изоставувајќи го преопширниот опис книгата е феноменална!
  Пишувавме состав на тема "Раскољников - ангел или убиец?"
  Во секој случај, вреди да се прочита, дури на 80 стр. започнува интересното, само трпение до осумдесеттата :)
   
 11. ManowaR

  ManowaR

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  5.612
  Допаѓања:
  3.214
  Содржината и поентата на книгата ми падна на писмена пред 2 години, а јас иако никогаш со очи ја неам видено книгата, напишав и ми даде 4+, и ме тераше да читам пред цел клас тоа даскалицата, а писмената ми беше за 5. Шала на страна, Раскољников одбрал грешен идол, Наполеон, кој го сметал за голем човек кој ја поразил цела Европа, но очигледно не знаел кутриот дека Франција беше поразена и изгуби голем дел од териториите кои ги освои како и некои свои територии.
   
 12. DIJAMANTE

  DIJAMANTE

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  3.909
  Допаѓања:
  983
  Одлична книга, една од моите омилени, иако е тупење цела книга, па читателот лесно може д аја остави и да се изнервира
  Јас не го сторив тоа, доста поуки
  Дали општетсвото е виновникот зашто човекот станува злосторник? - главната поента на книгата
   
 13. Idiotka90

  Idiotka90

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.107
  Допаѓања:
  138
  Super e knigata, ja citav u 2ra godina zredno, na pocetokot mi bese malku dosadna, ali otkako Raskolnikov gi ubi staricite mi stana interesna i ja procitav. Navistina mnogu strani e ama vrede da se procita.
   
 14. Fortune

  Fortune шодаенешчо

  Член од:
  9 мај 2005
  Мислења:
  12.965
  Допаѓања:
  172
  Majсторски опишана внатрешната борба на главниот лик, се` поинтересна со стегањето на обрачот околу Раскољников. Одлично се прикажани етичките и морални прашања што си ги поставува главниов лик, преиспитувањата и оттуѓувањето.
  Романов не знаеш побрзо на кој жанр му припаѓа. Веројатно се` во едно, што го прави посебно интересен.
  Точно, малку е депресивен и за некого можеби не е интересно да чита за психолошките лавиринти произлезени од едно убиство, но токму грижата на совеста и видливите знаци од нејзината пројава за мене беа најинтересни.
  Ми се допаѓаат делата на Достоевски, знае да ги истражува длабочините на личноста со силно психолошко понирање, да ги изнесе немилосрдно најскриените катчиња на човечката душа.
   
 15. RAYTHEON23

  RAYTHEON23 Гостин

  kratok opis samo...maestralno delo na dostoevski:helou:
   

Сподели преку: