„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

  • Џабе работи-џабе не седи

    Гласови: 57 57,6%
  • Не излегувам од дома за ХХХХ денари

    Гласови: 41 41,4%
  • Немам мислење

    Гласови: 10 10,1%

  • Вкупно гласачи
    99

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
Полекате другари, не ве враќам во мкд ниту имам намера, да можам ќе ги отселам и тие што се тука :D

Го спомнав погоре овој муабет, т.е сигурноста од страна на самата држава, ако ти се малку те надополнува за да имаш да преживееш.

Во ваквите општества мене не ми се допаѓа само прогресивниот данок (но ако го нема него нема ни социјалка за тие што земаат помалку). Инаку сметам дека е ектремно некоректно ако јас заработувам повеќе да давам повеќе на државата. Фактички те казнува државата и барем во мои очи е максимално демотивирачки.

Види, тоа зависи од перспективата и политичко уредување. Германија е социјална држава, не колку скандинавските да е близу социјализам, ама сепак далеку на таа страна. Никој во општеството не смее да остане без леб и кров над гла и социјална заштита, освен ако сака. Тоа кошта. Пари. Големи пари. Како да се финансира? Епа тој што има поќе, поќе дава. Сепак има граници. 42% е макс данокот колку и да земаш, за здравство има граници значи дали 100.000 дали 10.000.000 плата, исто плаќаат. Порано Германија многу повеќе оданочуваше богати него сега со аргумент, да не ги кријат парите во други држави. Горе доле функционира. И мене ми се плаче ко ќе видам колку суми ми одбиваат. Од друга страна во брак и со деца има разни олеснувања и ок е. Е сега ако си сам без партнер/ка и деца па и пола од големата плата да ди земат нема да ти фали ништо. Оти да те субвенционираат? Од друга страна сосема ок е помалце данок да плаќа тој што помалце заработува. Не смее да падне под минималец и до некаде се одржува социјален мир. Оти нели, Германија е екстремно безбедна земја за богатите. Нема социјални немири. Нема квартови за богати кои се чувани со обезбедување оти нема потреба за тоа.
 
Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Кај нас менталитетот на гротото е проблем за се, па и за ова... сапрајс.

Ако збориме за позиции за општа работа, без потребни квалификации и/или дипломи, без искуство, сосема во ред е да се почне от минимумот/просекот за една држава.
Во Македонија проблемот е што, "децата" примерно не почнуваат со работа на 16 години. Практика што во развиените земји е застапена.
Нема многу опции кај нас за вакво нешто, но ќе најде секој кој бара.0

Колку нерелани очекувања имаат 20годишњаци без ден искуство како се заработуваат сопствени пари?
И тогаш да, да почнеш од нула на таа возраст, општа работа, тешко дека ќе ги покриеш веќе тие трошоци кои ги има лично.

И јас почнав да работам малку покасно реално, сум работела времено додека бев и во средно, но ништо значајно да вреди да се спомне.

Сега веќе сум горда на податокот дека сама се издржувам, настрана од моите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Epa mora nekoj da plate za tia sho sedat po doma i po pabovi i imat 3-5 deca, ja molzat drzavata so pari plus socijalen stan.
A ja glup idam na rabota od ponedelnik do petok, me danocat 40% i ne mozam ni deca da si dozvolam.
Kaj mene detskiot dodatok ne pokriva nisto, za razlika od Germanija kade komotno ja pokrivas gradinkata.
Ali i tuka se nauceni da ne rabotat ili pa da prosat. Bas kaj mene u grad ima grupa od 3ca koi prosat na 3 razlicni mesta, i posle gi gleas zaedno brojat pari a realno moze da raboti ko cistac ili slicno ali ne e budala.
Истата работа ме фрустрира и мене, имаат грешна перцепција за тоа кој е богат, т.е немаат грешна перцепција туку така им одговара.
Генерално тие што се навистина богати и прават пари, се и во кругови каде што многу брзо и лесно се наоѓаат споредни опции за прикривање на тој данок: фондации, компании во туѓи земји, сметки и државјанства во туѓи земји и тн.
Тоа што ќе му плеснеш на: инженери, доктори, програмери, правници, економисти ултра висок данок само и само затоа што се убиле во труд да станат тоа што се, се со цел некој аљабак да лежи по цел ден пред телевизор и да игра спортска е најголемото демотивирање на овој кадар.
Имам многу роднини надвор од мкд, и нормално истите ги добиваме, а не може да ги бираме, па има од секаков калибар. Нека се здрави и живи, ама ги има и такви џаболебари што се преселија во Германија и Шведска што тешко на тие системи. Ниту тука работеа, ниту таму ќе почнат да работат. Бугарски пасош им беше најголемото достигнување во живот и единствената работа за која се помачија да ја добијат, се друго е: дај социјалка, дај детски додаток, најди ми работа, позајми ми пари...
Автоматски споено мислење:

Види, тоа зависи од перспективата и политичко уредување. Германија е социјална држава, не колку скандинавските да е близу социјализам, ама сепак далеку на таа страна. Никој во општеството не смее да остане без леб и кров над гла и социјална заштита, освен ако сака. Тоа кошта. Пари. Големи пари. Како да се финансира? Епа тој што има поќе, поќе дава. Сепак има граници. 42% е макс данокот колку и да земаш, за здравство има граници значи дали 100.000 дали 10.000.000 плата, исто плаќаат. Порано Германија многу повеќе оданочуваше богати него сега со аргумент, да не ги кријат парите во други држави. Горе доле функционира. И мене ми се плаче ко ќе видам колку суми ми одбиваат. Од друга страна во брак и со деца има разни олеснувања и ок е. Е сега ако си сам без партнер/ка и деца па и пола од големата плата да ди земат нема да ти фали ништо. Оти да те субвенционираат? Од друга страна сосема ок е помалце данок да плаќа тој што помалце заработува. Не смее да падне под минималец и до некаде се одржува социјален мир. Оти нели, Германија е екстремно безбедна земја за богатите. Нема социјални немири. Нема квартови за богати кои се чувани со обезбедување оти нема потреба за тоа.
Тој што заработува повеќе дава повеќе во секој случај на државата.
Пример: ако јас земам 4000 евра месечна плата, а другиот 1600 евра, дури и да е рамен данок од 10%, јас секогаш ќе донесам повеќе пари во касата отколку тој со минималецот.
Тоа е она што фрустрира, на сметката на некој што е high performer/over performer ги шлепа државата и паразитите.

Едно е навистина некој да не може и да се помогне (инвалиди, самохрани родители, несреќи и сл.), а друго е да одвојуваш за секој што си направил математика дека му е поисплатливо да не работи (да зема социјалка и детски додатоци) + да отиде 3-4 пати на црно.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ова е неизводливо во држави како САД, Австралија и Канада. Таму е капитализам во најсуров облик.
Грешка си за Австралија, многу е слична со Германија во поглед на социјалната сфера, ниту суров капитализам како УСА, ниту апла социјална ко Шведска. Можеби само од аспект на социјалното домување е поригидна. Еве за пример дури сме во локдаун сите што останаа без работа им следува $750 неделно, тоа се над $3000 месечно. За тие со деца бесплатно градинка, тестириње за Ковид исто бесплатно, генерално здравството е бесплатно (исклучок забно и очно). Дури и банките ставија мораториум на заплена на недвижности на тие што не можат да платат рата за кредит.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Секогаш има решение.
Со таков просек во УКИМ може секаде во светот да продолжи постдипломски студии и ви најмала рака да заработува преку 100.000$ годишно.
Уким е широк поим, ако завршила ликовна уметност толку пари ќе види ако е пикасо.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
Истата работа ме фрустрира и мене, имаат грешна перцепција за тоа кој е богат, т.е немаат грешна перцепција туку така им одговара.
Генерално тие што се навистина богати и прават пари, се и во кругови каде што многу брзо и лесно се наоѓаат споредни опции за прикривање на тој данок: фондации, компании во туѓи земји, сметки и државјанства во туѓи земји и тн.
Тоа што ќе му плеснеш на: инженери, доктори, програмери, правници, економисти ултра висок данок само и само затоа што се убиле во труд да станат тоа што се, се со цел некој аљабак да лежи по цел ден пред телевизор и да игра спортска е најголемото демотивирање на овој кадар.
Имам многу роднини надвор од мкд, и нормално истите ги добиваме, а не може да ги бираме, па има од секаков калибар. Нека се здрави и живи, ама ги има и такви џаболебари што се преселија во Германија и Шведска што тешко на тие системи. Ниту тука работеа, ниту таму ќе почнат да работат. Бугарски пасош им беше најголемото достигнување во живот и единствената работа за која се помачија да ја добијат, се друго е: дај социјалка, дај детски додаток, најди ми работа, позајми ми пари...
Автоматски споено мислење:


Тој што заработува повеќе дава повеќе во секој случај на државата.
Пример: ако јас земам 4000 евра месечна плата, а другиот 1600 евра, дури и да е рамен данок од 10%, јас секогаш ќе донесам повеќе пари во касата отколку тој со минималецот.
Тоа е она што фрустрира, на сметката на некој што е high performer/over performer ги шлепа државата и паразитите.

Едно е навистина некој да не може и да се помогне (инвалиди, самохрани родители, несреќи и сл.), а друго е да одвојуваш за секој што си направил математика дека му е поисплатливо да не работи (да зема социјалка и детски додатоци) + да отиде 3-4 пати на црно.
Ne vikam deka ne si vo pravo ama socijalnata drzava kosta pari. Od tie sto imaat i da zemes povekje pak povekje imaat. Ama pokraj toa sto povekje zemaat i povekje im se vraka ako im potrebe. Ako stanat nevraboteni toa sto ti sleduva se racuna pored toa kolku plata si imal. Penzija zemas pogolema zatoa sto povekje si plakjal. Znaci del od toa sto si platil povekje an drugo mesto ti koristi. Malce barem ublazuva.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Пример: ако јас земам 4000 евра месечна плата, а другиот 1600 евра, дури и да е рамен данок од 10%, јас секогаш ќе донесам повеќе пари во касата отколку тој со минималецот.
Тоа е она што фрустрира, на сметката на некој што е high performer/over performer ги шлепа државата и паразитите.
Братот Никола Груевски > Драган Тевдоски такозвани Данска.


Инаку ова со западниве европски социјални држави кај и да е ќе почнат да менуваат законите. Познаници се тераа цела година во Македонија откако исполнија шо ти знам некоја квота колку време во Данска да работат па останаа без работа и си го ладеа цела година овде и им стигнуваше 1500 евра на сметка и одеа во Данска колку само да се појават во тој заводот за вработување. Исто и за Германија слични ситуации. Не ги рокаме во воздух ко муџиве али да им го заебеме системот сме мастери.

Инаку најсуров капитализам има во Америка, но исто така најмногу(од неколкуте) успешни приказни со сопствен бизнис има во Америка, суров капитализам ама да основаш фирма и да почнеш не е толку тешко колку во Европа каде има триста процедури и бирократии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ne vikam deka ne si vo pravo ama socijalnata drzava kosta pari. Od tie sto imaat i da zemes povekje pak povekje imaat. Ama pokraj toa sto povekje zemaat i povekje im se vraka ako im potrebe. Ako stanat nevraboteni toa sto ti sleduva se racuna pored toa kolku plata si imal. Penzija zemas pogolema zatoa sto povekje si plakjal. Znaci del od toa sto si platil povekje an drugo mesto ti koristi. Malce barem ublazuva.
Види, повеќе почитувам да не ми даваат воопшто ако останам без работа, отколку да ми диригираат да плаќам повисок данок и задолжително пензиско.

Јас сум и против пензискиот фонд, еве во Македонија имам скоро 8 години работен стаж, со една нога сум излезен од државата и тие 8 години ми пропаѓаат во вода. Ако сакам да фатам барем услов за тукашна пензија (што се надевам дека нема ништо да ми значи во иднина), треба да си платам самиот од џеб за следните 7 години. Ако се откажам од тие пари, е исто како да сум купил еден добар нов голф и да го турнам во провалија. Ако сакам да си ги подигнам во кеш, нема да ми ги дадат (мислам дека во САД ова го имаат како опција).
Ако тие ми ги оставеле јас да ги менаџирам, сега ќе имав дополнителни 20к евра во џеб само од пензискиот фонд и ќе знаев дека можам да ги инвестирам во тоа што мене ми фаќа окото (дури и со најпроста инвестиција во недвижност ова е половина стан, кој откако ќе го отплатиш ќе ти носи по 200 евра кирија).

Рачунај колкави се овие суми во Германија, Австралија, УК и сл, ако во мкд за 8 години сум фрлил над 20к евра.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.491
Околу 350 евра ми зимаат мене само данок, плус околу 360-370 евра за здравство и пензиско. Со алал нека им се, ич не ми е жал. За возврат добивам институционално средена и функционална држава, со добри автопати, развиена транспорт мрежа до најмалото село, и еден куп можности за просперитет. Да даде господ до 10к да стигнам па 5те шо ќе ми ги зимат со здравје да си ги трошат. :LOL:

А за ова социјалката и не е веќе толку лесно да се добива како пред 5-6 години. Сеа треба услови да бидат исполнети, да направиш одреден стаж па да добиваш некое евро за да си платиш сметките за живот. Државата ти бара работа во меѓувреме, и ако одбиеш 3 работни места ти ја кинат помошта. А ова е тек почеток, уште ќе се стегат работите со моменталната навала на паразити од Нигерија, Мароко и останати вукојебини.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
Околу 350 евра ми зимаат мене само данок, плус околу 360-370 евра за здравство и пензиско. Со алал нека им се, ич не ми е жал. За возврат добивам институционално средена и функционална држава, со добри автопати, развиена транспорт мрежа до најмалото село, и еден куп можности за просперитет. Да даде господ до 10к да стигнам па 5те шо ќе ми ги зимат со здравје да си ги трошат. :LOL:

А за ова социјалката и не е веќе толку лесно да се добива како пред 5-6 години. Сеа треба услови да бидат исполнети, да направиш одреден стаж па да добиваш некое евро за да си платиш сметките за живот. Државата ти бара работа во меѓувреме, и ако одбиеш 3 работни места ти ја кинат помошта. А ова е тек почеток, уште ќе се стегат работите со моменталната навала на паразити од Нигерија, Мароко и останати вукојебини.
Tocno taka. Bitno e kade odat parite dali imas profit od toa.

Danok odi vo drzavna kasa.
Imas pet zadolzitelni osigiranja:
- nevrabotenost
- zdravstvo
- penzija
- nega
- "nesrekja" (Unfall)

- Osiguranje za nevrabotenost ti plakja 70% od platata vo slucaj na nevrabotenost za edna godina. Porano bese i pdoolgo ama zategnaa.
- Siguranje za zdravstvo ti plakja sve neophodno za zdravstvo. Ima cat pat sitnici se doplakjaat kako lekovi. Vo globala e blizu full service.
- penzija: Ako zemas prosecna plata dobivas 1 bod vo godinata na kraj ko ke si za penzija ti brojat bodovite. Eden bod ima odredena visina primer 35€ nekade e sega.
- nega: ako ti treba nega del se plakja od ovaa kasa
- nesrekja: ako si imal nesrekja ili nezgoda na rabota ovaa plakja dur si pak sposoben da rabotis

E sega osven za nega, za site drugi osiguranja pola ti odbivaat od brutoto pola plakja firmata. Tovarot da e blizu izednacen.

Normalno pritisokot na sistemot raste troskojte eksplodiraat toa se dolzi pretezno na staro naselenie. Se povekje penzioneri koi ziveat podolgo. Em povekej penzija em povekje troskoj za zdravstvo. Toa e pritisokot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom