„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

  • Џабе работи-џабе не седи

    Гласови: 57 57,6%
  • Не излегувам од дома за ХХХХ денари

    Гласови: 41 41,4%
  • Немам мислење

    Гласови: 10 10,1%

  • Вкупно гласачи
    99

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Секогаш има решение.
Со таков просек во УКИМ може секаде во светот да продолжи постдипломски студии и ви најмала рака да заработува преку 100.000$ годишно.
za ttakvo nesto TOJ i nema informacii i vrski, toa e za onie decki sinovi na vladini ministri.Inaku za doticniot nabrgu zavrsi na istiot toj UKIM potdiplomski so najvisok prosek(samo edna 9)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
@Anco Јас имам двајца такви случаи( синови на пријатели) кои завршија како дипломци на годината! Првиот беше пред 10 години, за пола саат мислам дека рекрутер на Круп или Сименс му даде да избира кај ќе магистрира и да потпишат договор, сега не знам кај е дечкото, ама не е во Мк.
Вториот е син на мој школски, случајот е пред 6-7 години, беше што беше првенец, го регрутира рекрутер на BMW. Арно ама маЌедонче, не може без препреки. Кога потпишувале кој ќе го спонзорира BMW си фаворизира германец, среќа овој нашол, фрима која работи за БМВ која се согласила да го спонзорира. Нејсе завршува се запослува и цепа 300% од просекот на тимот. Нормално му се јавуваат од БМВ со пута 2 плата, тогаш си остана на местото кај тие што го спонзорираа при студирањто, сега не знам.
Трет случај, дејче чисти десетки, душа од човек, член е и на форумов, ја избуткаа за место асистент на катедра со далеку понеквалитетен кандидат. МаЌедоња, шу да ти кажам?
Значи ако стварно била квалитет ќерка ти, ќе се нашло чаре. Ако пак бил изборот дали ваму, дали таму, друга работа!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
za ttakvo nesto TOJ i nema informacii i vrski, toa e za onie decki sinovi na vladini ministri.Inaku za doticniot nabrgu zavrsi na istiot toj UKIM potdiplomski so najvisok prosek(samo edna 9)
Anco ај не тропај.
Пола држава избега во ЕУ и САД со диплома од УКИМ и тоа и со минимални просеци, ти тука ни кажуваш врски требале владини министри за надвор да се вработиш
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
za ttakvo nesto TOJ i nema informacii i vrski, toa e za onie decki sinovi na vladini ministri.Inaku za doticniot nabrgu zavrsi na istiot toj UKIM potdiplomski so najvisok prosek(samo edna 9)
Не е точно, родителите на двајцата први опишани кандидати се стечајци, кои врски? првиот компири садеше и бавча држеше да се прехранат, на вториот родителите р’мбаа во Грција!
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
se iznacitav na ubavi mislenja za rabota i vrabotuvanje,
Ama kako i sto misli drzavata za ovie nekolku ili za toj eden zavrsen - diplomiran student
ne prasuvam za onie fakulteti sto gi ima na semafor tuku se raboti za UKIM
znaci imame taa i taa godina ili ovaa na UKIM eden student so najvisok prosek,znaci eden na toj fakultet tamu nema dvajca,i mu se dava i takva diploma na student so najgolem prosek.
I sto potoa toj trca bara rabota so tie dve diplomi AMA nema vrski,semejstvoto siromasno it.n.
i odi na poveke oglasi kade se primaat ili (sipci) ili stipjani i prilepcani po partiska linija koj i se so nikakva kvalifikacija odnosno so mizerna diploma od nekoj KICERAJ fakultet.
I taka toj student od UKIM ke trca narednite 10 godini barajki rabota i prijavuvajki se vo zavod ke mu pominat najubavite godini a i ke izgubi 10 godini prazni bez staz.Ima li resenie za nego>

Не бе вие сте најпаметни од Скопје и околината, а се друго е кичерај. Ебаве тоа нарцисоидните скопјани. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
za ttakvo nesto TOJ i nema informacii i vrski, toa e za onie decki sinovi na vladini ministri.Inaku za doticniot nabrgu zavrsi na istiot toj UKIM potdiplomski so najvisok prosek(samo edna 9)
и сега по автоматизам некој треба да му гарантира работа? Нека се снајде сам, нека бара. Лесно е све на готово да добиеш у животот.

Место да чека да се пикне у администрација, со тој просек у било која приватна фирма ќе биде меѓу првите кандидати ако има стварно таков просек.

Али по муабетов твој плаче за државно, затоа иде у завод секој месец.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Друже си бил некогаш во Германија, зошто многу погрешна слика имаш. Со минимална плата е нормално да не можеш да живееш никаде на светот, за тоа и не треба да постои систем кој ти го одредува животот со таа плата и те прави на некој начин роб. Самиот систем треба да го поправи тоа и од таа минимална плата да ги додаде тие малку пари кои фалат за да просечен работник живее подостоинствено. Вака испаѓа као луѓето што ги рмбаат тие 160 саати да се криви или во најмала рака ги преседуваат на некој кауч. Муабетов ти е као некој од таквите работници да ти рече дека ти е голема платата и само седиш а ти работиш со мозок и си учел школо за тоа. Дајте малку реалност, не викам сите Че Гевара да станете ама не дозволувајте да мислите со мозокот на системот.
Автоматски споено мислење:


Влавче да имаше вакви луѓе повеќе во државата кај ќе ни беше крајот. Реално мислење кое ретко се слуша кај нас, или отепаната работника класа ќути или пак не ни мислат на ова, додека другиве продаваат магла а не се влезени ни еднаш во погон, магацин, кујна, итн.
Кој муабет ми е грешен за Германија?

Дали сакаш да ми кажеш дека со минималец во Германија ќе платиш: стан (не со цимери, туку ако основаш семејство да го платиш самиот), ќе купиш и одржуваш возило, ќе одиш на одмор (лето или зима), ќе бидете сите најадени и стокмени и ќе имаш да школуваш дете во иднина?
Автоматски споено мислење:

Помалку ти одбиваат од плата во САД.
Џабе тоа кога еден куп работници немаат здравствено, породилното скоро да не постои...
 
Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Кој муабет ми е грешен за Германија?

Дали сакаш да ми кажеш дека со минималец во Германија ќе платиш: стан (не со цимери, туку ако основаш семејство да го платиш самиот), ќе купиш и одржуваш возило, ќе одиш на одмор (лето или зима), ќе бидете сите најадени и стокмени и ќе имаш да школуваш дете во иднина?
Па ова не можеш ни со подобра плата во Северџанија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Па ова не можеш ни со подобра плата во Северџанија.
Муабетот ми е за минимална.
Во Северџанија важат други закони, тие што не работат одат и по 3 пати на одмор, да ги отепаш не знаат од каде им се парите :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Муабетот ми е за минимална.
Во Северџанија важат други закони, тие што не работат одат и по 3 пати на одмор, да ги отепаш не знаат од каде им се парите :D
А кој остануе на минимална цел живот, плус жената нема домаќинка у кујна да ти биде цело време.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Муабетот ми е за минимална.
Во Северџанија важат други закони, тие што не работат одат и по 3 пати на одмор, да ги отепаш не знаат од каде им се парите :D
Од мама и тато, не дај боже да се осамостојат нема да може сметки да си платат.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Кој муабет ми е грешен за Германија?

Дали сакаш да ми кажеш дека со минималец во Германија ќе платиш: стан (не со цимери, туку ако основаш семејство да го платиш самиот), ќе купиш и одржуваш возило, ќе одиш на одмор (лето или зима), ќе бидете сите најадени и стокмени и ќе имаш да школуваш дете во иднина?
Освен студентарија и некои шо работат по 5-6 саати дневно, скоро и никој не зима минималец во Германија. Треба ептен да си мрза за да зимаш 1200 нето. Скоро сите во ваква ситуација со еден вработен не се испод 2000 нето.

Ако работи само еден во фамилија осигурен на минималец, автоматски оди на даночна класа 3 и со минималната плата зима 1600 нето. Ако има две малолетни деца додај уште 450-500 евра помош за децата, еве ти над 2000 евра. Рачунај дека преку тој што работи сите 4ца се здравствено осигурени и при секоја посета на болница ќе плаќаат минимални административни трошоци за било кој здравствен проблем. Сите ствари шо ги наброја ќе ги имаат, и кров и храна и возило кое што ќе им врши работа.

Образованието е бесплатно до 18 години. После имаш европски фондови кои ако проценат и најмалце дека имаш капацитет за нешто, безрезервно ќе те спонзорираат и во најперверзните фантазии шо ги имаш, само еден ден ако бидеш продуктивен за општеството и не си паразит.

Социјална држава е Германија друже, прилично лесна за живот еднаш кога ќе и го научиш системот. Ако си редовен плаќач на месечниот данок и не го користиш системот за паризитирање, државата секојпат ќе стои позади тебе кога ќе имаш потреба. Ова е неизводливо во држави како САД, Австралија и Канада. Таму е капитализам во најсуров облик.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
А кој остануе на минимална цел живот, плус жената нема домаќинка у кујна да ти биде цело време.
Освен студентарија и некои шо работат по 5-6 саати дневно, скоро и никој не зима минималец во Германија. Треба ептен да си мрза за да зимаш 1200 нето. Скоро сите во ваква ситуација со еден вработен не се испод 2000 нето.

Ако работи само еден во фамилија осигурен на минималец, автоматски оди на даночна класа 3 и со минималната плата зима 1600 нето. Ако има две малолетни деца додај уште 450-500 евра помош за децата, еве ти над 2000 евра. Рачунај дека преку тој што работи сите 4ца се здравствено осигурени и при секоја посета на болница ќе плаќаат минимални административни трошоци за било кој здравствен проблем. Сите ствари шо ги наброја ќе ги имаат, и кров и храна и возило кое што ќе им врши работа.

Образованието е бесплатно до 18 години. После имаш европски фондови кои ако проценат и најмалце дека имаш капацитет за нешто, безрезервно ќе те спонзорираат и во најперверзните фантазии шо ги имаш, само еден ден ако бидеш продуктивен за општеството и не си паразит.

Социјална држава е Германија друже, прилично лесна за живот еднаш кога ќе и го научиш системот. Ако си редовен плаќач на месечниот данок и не го користиш системот за паризитирање, државата секојпат ќе стои позади тебе кога ќе имаш потреба. Ова е неизводливо во држави како САД, Австралија и Канада. Таму е капитализам во најсуров облик.
Полекате другари, не ве враќам во мкд ниту имам намера, да можам ќе ги отселам и тие што се тука :D

Го спомнав погоре овој муабет, т.е сигурноста од страна на самата држава, ако ти се малку те надополнува за да имаш да преживееш.

Во ваквите општества мене не ми се допаѓа само прогресивниот данок (но ако го нема него нема ни социјалка за тие што земаат помалку). Инаку сметам дека е ектремно некоректно ако јас заработувам повеќе да давам повеќе на државата. Фактички те казнува државата и барем во мои очи е максимално демотивирачки.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Во мал град сум ептен и одам со точак на работа, а и за јадење овој месец ни 50 евра неам потрошено. Имам 166 сати и тоа од 8ми јули почнав да работам.
Haha prijatel ti prvo ne me ni poznavash jas ovie pari vo ekot na sezonata od oktomvri gi pravam za 3 meseci bez da krenam poteshko od telefonot. Nema na shto da se troshi i vo edeka bukvalno e preevtino jadenjeto pici ima po 1.79eur, i eden kup raboti.

Glavniot problem i kaj moite drugari e shto na i toa malku pari shto go pravat se luksuziraat i nikoj od niv ni 1000 denari nema da zashtedi.Јas dosega imam dovolno napraveno i na 19 godini sam si ja kupiv prvata kola 6500€. Vi kazhuvam najiskreno deka cel mesec top go pominav so jadenje i deka ne mi e vo plan da gladuvam tuka nitu da mi fali neshto. Trebashe 3ca drugari da dojdat so mene ama im gi odbija dokumentite i zatoa i tolku malce trosham oti nema zabava sam ni da shetam ni da pram neshto. Da dojdea tie kje beshe podrugo i sigurno mnogu kje potroshev povekje.
Mnogu razocaruvacki ova okolu jadenjeto...
Ni 50 evra mesecno ne trosel za jadenje...
Izgleda ishranata ti se sostoi samo od suvi pici od po edno evro i suvi sendvici koj ostanale neprodadeni vo mekdonalds pa ti gi davaat na tebe da kasnes malku.
Mlad decko si hrani se ubavo i ne shtedi na toa, dali si budala, odi lapni nesto ubavo, Döner ili giro ili pica nekoja ama ubava nekoja od picerija, ne od tie shticite zamrznati od po edno evro shto se.
Jas za jadenje ne pravam matematiki no 50 evra vo prosek za 3-4 dena gi trosham. Toa mesecno mu doagja 400-500 evra. .
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Полекате другари, не ве враќам во мкд ниту имам намера, да можам ќе ги отселам и тие што се тука :D

Го спомнав погоре овој муабет, т.е сигурноста од страна на самата држава, ако ти се малку те надополнува за да имаш да преживееш.

Во ваквите општества мене не ми се допаѓа само прогресивниот данок (но ако го нема него нема ни социјалка за тие што земаат помалку). Инаку сметам дека е ектремно некоректно ако јас заработувам повеќе да давам повеќе на државата. Фактички те казнува државата и барем во мои очи е максимално демотивирачки.
Epa mora nekoj da plate za tia sho sedat po doma i po pabovi i imat 3-5 deca, ja molzat drzavata so pari plus socijalen stan.
A ja glup idam na rabota od ponedelnik do petok, me danocat 40% i ne mozam ni deca da si dozvolam.
Kaj mene detskiot dodatok ne pokriva nisto, za razlika od Germanija kade komotno ja pokrivas gradinkata.
Ali i tuka se nauceni da ne rabotat ili pa da prosat. Bas kaj mene u grad ima grupa od 3ca koi prosat na 3 razlicni mesta, i posle gi gleas zaedno brojat pari a realno moze da raboti ko cistac ili slicno ali ne e budala.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom