„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

„Џабе работи-џабе не седи“ vs „Не излегувам од дома за ХХХХ денари“

  • Џабе работи-џабе не седи

    Гласови: 57 57,6%
  • Не излегувам од дома за ХХХХ денари

    Гласови: 41 41,4%
  • Немам мислење

    Гласови: 10 10,1%

  • Вкупно гласачи
    99
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
I na zapad ne e podobro. Kaj mene e okolu 400funti mesecno sto ne e dovolno ni soba da iznajmis za mesec, a ne pa da imas za hrana.

Bas sea gleav plati u mk za ona sto ja go rabotam i se razocarav, nema ni 500evra, a nema ni oglasi. Uspeav samo 2 da najdam od 2020 i eden od 2018. Inace ja mislev platite ke bidat okolu 800-1000evra za takvite pozicii.
Автоматски споено мислење:


Nemoj da me sfatis pogresno ali kazi kolku pati sam si bil kriv bidejki si sakal pobrzo da zavrsis rabota ili si pravel nesto iako si znael deka e rizicno.

Prasuvam bidejki rabotam ova i go gledam sekojdnevno, mladi lugje za da se pokazat pred sefot pravat se zivo bez nikskva zastita i koa ke im recam nesto ko za oci da gi fakjas iako sum tamu za da se osiguram deka na kraj na smena ke si odat zdravi zivi doma.
Bas pred 2 dena soprev rabota bidejki rabotnikot nemase za obuka za masinata na koja bese kacen i iako bese svesen za ova sepak se odluvil da ja sraboti rabotata. Najlodo od se e sto ke prestanat dodeka suk tamu ali u momentot koga ke si zaminam ke go srabotat na istiot nacin.
Do sea 2-3 pati sum bil po bolnici nosejki lugje sho bas i ne mislele sto pravat i imaa sreka sto so malku pominaa.
Iako nie im davame bilo kakva oprema da im treba oni se pravat pametni demek nisto nemalo da im bide ako ne stavat harness dodeka rabotat na otvoreno skele na 20metri visina. I posle nekoj drug im e kriv.
Не, никогаш. Во конкретните случаеви, прво не бев обавестен дека ќе го тестираме лифтот а требаше да се приберат машини од него, во тест-моуд кога е измеѓу спратови. И ликот кој беше задолжен да го пушти, го пушти без да каже! Неколку секунди пред тоа бев на местото, ќе ме убиеше буквално.

Настанот со прстите, цела плоча лим се откачи и падна врз нас ничим изазвана, не беше тоа наша задача туку којзнае кој ја шрафел пред да дојдеме на местото, некој друг брзал и оставил да се деси срање.

Е сеа ок има и такви кои поради брзање прават несреќни случки, но тоа е мањина.
Најчесто газди и формени напнуваат да се заврши објект во предвиден рок, а оние млади као мотивирани капиталистички морони сакаат да се покажат пред газда па бараат објект да се предаде пред рокот!
И во сета таа гужва и брзање, некој ќе загине, друг ќе остане инвалид, трет со лузни...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Архитекти во Италија работат за 500 еврича во познато биро за архитектура.

Е таму нема мама тато дај стотка за кафе

Паѓаат мостови у Џенова, толку и вредат.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Не, никогаш. Во конкретните случаеви, прво не бев обавестен дека ќе го тестираме лифтот а требаше да се приберат машини од него, во тест-моуд кога е измеѓу спратови. И ликот кој беше задолжен да го пушти, го пушти без да каже! Неколку секунди пред тоа бев на местото, ќе ме убиеше буквално.

Настанот со прстите, цела плоча лим се откачи и падна врз нас ничим изазвана, не беше тоа наша задача туку којзнае кој ја шрафел пред да дојдеме на местото, некој друг брзал и оставил да се деси срање.

Е сеа ок има и такви кои поради брзање прават несреќни случки, но тоа е мањина.
Најчесто газди и формени напнуваат да се заврши објект во предвиден рок, а оние млади као мотивирани капиталистички морони сакаат да покажат пред газда па бараат објект да се предаде пред рокот!
И во сета таа гужва и брзање, некој ќе загине, друг ќе остане инвалид, трет со лузни...
Јас заради вакви слични случаеви сменив 2 работни места во последната година, и сега ќе зимам скоро 25% помалце. Не постои таа сума на пари шо ќе ми го плати здравјето и функционалноста на телото, огромна жал ми е шо не размислував така порано и се ставав во ризични ситуации.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Најниската плата во принцип не е доволна во ниту една држава. Еве земи ја за пример Германија: ако си фамилијарен и само ти вработен за 160 саати (нели да не ти ја вадат душата) ќе земеш 1600 евра бруто, во зависност колку данок плаќаш ќе имаш околу 1300 нето. Стан под кирија за семејство, во зависност од градот ти е 800-1200 евра (не како индијанец со уште 10 души, туку како тука да живеете сами со твоето семејство). Што значи и таму нема да имаш доволно.
Разликата е што во такви земји на ваквите случаи им даваат други олеснувања + детски додаток ако има деца или екстра социјална помош.
И тука со 250 евра ќе имаш да платиш 150-200 евра кирија и си на бандаш, само што тука од државата ќе добиеш ова :kuracc:.

Заклучок: во капиталистички свет секој што е барем над 90iq е добро да научи нешто што ќе му носи просечна или речиси просечна плата, инаку го обрал бостанот. Во врска со ХТЗ опрема и почитување на човековото право сеуште сме далеку, но работите се подобрени од тоа што беа пред 10тина години. Има еден куп позиции кои треба да имаат бенефициран стаж, ама за жал сите спијат и никој не се замара да побара промени.
Друже си бил некогаш во Германија, зошто многу погрешна слика имаш. Со минимална плата е нормално да не можеш да живееш никаде на светот, за тоа и не треба да постои систем кој ти го одредува животот со таа плата и те прави на некој начин роб. Самиот систем треба да го поправи тоа и од таа минимална плата да ги додаде тие малку пари кои фалат за да просечен работник живее подостоинствено. Вака испаѓа као луѓето што ги рмбаат тие 160 саати да се криви или во најмала рака ги преседуваат на некој кауч. Муабетов ти е као некој од таквите работници да ти рече дека ти е голема платата и само седиш а ти работиш со мозок и си учел школо за тоа. Дајте малку реалност, не викам сите Че Гевара да станете ама не дозволувајте да мислите со мозокот на системот.
Автоматски споено мислење:

Не може да функционира општество без работнички на каса, без ѓубретари, без земјоделци и еден куп работни места на кои се гледа од високо. Не може едноставно, нит се сите талентирани за ИТ нит се сите со врски за на државно.
Голем дел од работодавците се збогатени на сомнителни начини, тоа влече уште од 90-ти и транзиција, после со гљујо и новите богаташи, овие помаливе ги копираат нив и круг од кој нема излез.

Среќа во несреќа што сеуште се јаки фамилијарни врски па луѓе работаат но живеат со родители 30+ пошто реалноста за некој што зема пример 25К да успее да има свое живеалиште се еднакви на нула.
А ако се нема свое живеалиште се одложува брак и деца па нервози и фрустрации.
Како и да е, многу голем фактор е и среќата во животот само луѓе не признаваат сите се као gung-ho како феникс од пепелта се извлеков и сеа сум цар, никој не признава дека врска му помогнала да најде работа чувај боже не не...
Ете мене ми беше пресудна врска со странец, ако не беше тој страв ми е да помислам што ќе беше имајќи предвид сите работи во животов, со врска фатив работа и тоа е.
Исто имав среќа и за живеалиште ама да не терам оф-топик.
Влавче да имаше вакви луѓе повеќе во државата кај ќе ни беше крајот. Реално мислење кое ретко се слуша кај нас, или отепаната работника класа ќути или пак не ни мислат на ова, додека другиве продаваат магла а не се влезени ни еднаш во погон, магацин, кујна, итн.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Јас заради вакви слични случаеви сменив 2 работни места во последната година, и сега ќе зимам скоро 25% помалце. Не постои таа сума на пари шо ќе ми го плати здравјето и функционалноста на телото, огромна жал ми е шо не размислував така порано и се ставав во ризични ситуации.
Same here. Никогаш повеќе за никаква пара. Не дека можам сега тоа да го работам пошто живот пише романе ама и кога би можел не би работел на такви места. Имав голема среќа и сега работа на нет што носи помалку пари но е бескрајно полесно и помалку стрес и нервози.

Ентри-левел плата апсолутно мора да биде во висина доволна за физички опстанок и одржување на доволна форма за да се одработат минимум 40 часа работа неделно, вклучително превоз.

Интересно кај нас луѓе 40+ дали ќе најде човек 1 од 100 да биде во добра физичка форма, да личи на нешто, обично се тоа аматери или профи билдери. Рајата општо е никаква, млади луѓе без заби, измрсени коси, бледи фаци, споени веѓи, облечени во растегната трењерка од прање, тешка апатија кур им е двор им е и за самите себе и за најблиските,масовно луѓе се дебелеат пошто јадат најефтина калорична храна каде доминира леб и остало тесто и манџа со мрсна запршка за да скрне цела фамилија па ако остане и за нареден ден.

Работејќи 8-12 часа на ден, пат до работа од 20 мин па до саат и више во Скопје, физичка активност со цел да се одржи форма на тело, особено ако човек е во брак и има деца, е невозможна мисија. Затоа сите 40+ личат како 70+ а тие 70+ како 120+ :D
Никој не зуцнал никаде за последиците кои ги носи работата на физичко и ментално здравје. Сите зинати како јапански туристи со апарати се клањаат на работодавци.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Никој не зуцнал никаде за последиците кои ги носи работата на физичко и ментално здравје. Сите зинати како јапански туристи со апарати се клањаат на работодавци
:bravobe::bravobe::bravobe:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
А па најдебилно нешто (пошто и онака сме дебилна нација) е кога имаш моменти да не работиш, поради какви и да се причини, посакувани или непосакувани. Па овие "раднициве" црнциве, да им е чудно дека не е животот само работата, дури и работа како работа како воопшто ја сфаќаат е прашање. Некој што не "работи" работи 10 пати повеќе од некој што "работи".
Има една длабока филозофија на Таоизмот , "even non-doing is doing" или “The Tao (стил на живот) does nothing, yet leaves nothing undone”.

Малце филозофски аспект на "работењето" :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
А па најдебилно нешто (пошто и онака сме дебилна нација) е кога имаш моменти да не работиш, поради какви и да се причини, посакувани или непосакувани. Па овие "раднициве" црнциве, да им е чудно дека не е животот само работата, дури и работа како работа како воопшто ја сфаќаат е прашање. Некој што не "работи" работи 10 пати повеќе од некој што "работи".
Има една длабока филозофија на Таоизмот , "even non-doing is doing" или “The Tao (стил на живот) does nothing, yet leaves nothing undone”.

Малце филозофски аспект на "работењето" :)
Хахаха ова е феномен кај нас, само луѓето кај нас имаат двојни стандарди во зависност од позиција во која се наоѓаат. Нема полош карактер од тоа а за жал се повеќе луѓе што запознавам се такви.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
“The Tao (стил на живот) does nothing, yet leaves nothing undone
Тао не е стил на живот, туку универзалната енергија, природата воопшто. Така што таа реченица (што е прекрасна според мене) не зборува дека човекот и кога не работи работата е сработена, туку дека природата (најгрубо кажано) нема да ја видиш да работи, ама сепак сè ќе биде завршено. :)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Тао не е стил на живот, туку универзалната енергија, природата воопшто. Така што таа реченица (што е прекрасна според мене) не зборува дека човекот и кога не работи работата е сработена, туку дека природата (најгрубо кажано) нема да ја видиш да работи, ама сепак сè ќе биде завршено. :)
Првата реченица е автохтона и е поврзана со личноста.
Втората да, поширокото објаснување е твоето најправилно. Јас ја ставив како "стил на живот", за да се вклопи во приказнава :)
Исто така daojiao/ таоизам (dao- пат, jiao- учење) суштински е поврзано и со личноста, не само со природата, испреплетено. Т.е дека функционирањето наше ако го препуштиме на "патот" наш, ондак и да не правиш ништо во тој момент, ти правиш нешто.

Да не идеме офф топик :)
Поентата е, и кога си незапослен, ако знаеш да живееш, и што да правиш со себеси, не е страшно. Дури и позитивно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
САД отстапува од сигурноста, имаат побрутален систем во однос на западно Европските и земјите на Комонвелтот.
Помалку ти одбиваат од плата во САД.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
se iznacitav na ubavi mislenja za rabota i vrabotuvanje,
Ama kako i sto misli drzavata za ovie nekolku ili za toj eden zavrsen - diplomiran student
ne prasuvam za onie fakulteti sto gi ima na semafor tuku se raboti za UKIM
znaci imame taa i taa godina ili ovaa na UKIM eden student so najvisok prosek,znaci eden na toj fakultet tamu nema dvajca,i mu se dava i takva diploma na student so najgolem prosek.
I sto potoa toj trca bara rabota so tie dve diplomi AMA nema vrski,semejstvoto siromasno it.n.
i odi na poveke oglasi kade se primaat ili (sipci) ili stipjani i prilepcani po partiska linija koj i se so nikakva kvalifikacija odnosno so mizerna diploma od nekoj KICERAJ fakultet.
I taka toj student od UKIM ke trca narednite 10 godini barajki rabota i prijavuvajki se vo zavod ke mu pominat najubavite godini a i ke izgubi 10 godini prazni bez staz.Ima li resenie za nego>
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
se iznacitav na ubavi mislenja za rabota i vrabotuvanje,
Ama kako i sto misli drzavata za ovie nekolku ili za toj eden zavrsen - diplomiran student
ne prasuvam za onie fakulteti sto gi ima na semafor tuku se raboti za UKIM
znaci imame taa i taa godina ili ovaa na UKIM eden student so najvisok prosek,znaci eden na toj fakultet tamu nema dvajca,i mu se dava i takva diploma na student so najgolem prosek.
I sto potoa toj trca bara rabota so tie dve diplomi AMA nema vrski,semejstvoto siromasno it.n.
i odi na poveke oglasi kade se primaat ili (sipci) ili stipjani i prilepcani po partiska linija koj i se so nikakva kvalifikacija odnosno so mizerna diploma od nekoj KICERAJ fakultet.
I taka toj student od UKIM ke trca narednite 10 godini barajki rabota i prijavuvajki se vo zavod ke mu pominat najubavite godini a i ke izgubi 10 godini prazni bez staz.Ima li resenie za nego>
Секогаш има решение.
Со таков просек во УКИМ може секаде во светот да продолжи постдипломски студии и ви најмала рака да заработува преку 100.000$ годишно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom