“Македонски систем“

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Темава искрено не знам како да ја крстам. Се надевам вие ке и најдете име. Ке објаснам што се деси со близок роднина во оваа мила и мала Македониичка.

Братучед ми неможеји тука да успее замина во Германија.Таму беше околу 5-6 години. Од 2001 до 2006. Работеше цело време. Во 2006 дојде дома и тука седеше 1 година а наредната (2007-2008, не знам точно како беше) му најдоа некои другари работа во Швајцарија, отиде и ден денес таму си живее. Пред некое време на домашна адреса му стигнува писмо. Опомена за неплатено здравствено осигурување на фирма ЈН-БС-ФГ (не беа овие букви ама името вака изгледаше). Братучед ми фаца WTF?!? Ангажира адвокат да види што е работата. Некои документи му дозволија да ги разгледа а некои сеуште не. Во тие што ги зема пишува дека лицето тоа и тоа (братучед ми-точно име и презиме), место на живеење (точното место на живеење), со матичен број (ТОЧЕН!) има регистрирано фирма во ШТИП (град кој се наоѓа 200-250км од местото на неговото живеење + никогаш не бил во Штип). И таму сеа пишува вработени и управник-Сите до еден РОМИ. Братучед ми слуша прв пат за луѓево и за фирмата. Треба да плати здравствено осигурување на фирма што ја нема. Среќа што моментално фирмата е во ликвидација и не течат уште давачки. Адвокатот додека зеде дел од документите се изнамачи, не му ги даваа, дојди утре, дојди по една недела-се се тоа трошкови. Фалат уште документи меѓу кои и договор (или што ти знам таму што) од нотар. Да се види потпис, копија од лична карта/пасош и останати работи. Во дел од документите што ги зеде адвокатот имаше една сметка платена, негде 500-600 денари беа. Потписот личи на тој од татко му а тој не платил ништо. Братучед ми е среќен што од граница не го земале директно во притвор оти и тоа е можно тука. Вчера баш праевме муабет и тој самиот не знае што да прави. Се останува до адвокатот и останатите документи од Централен Регистар (ако успее да ги земе).

Се надевам се што е потребно како инфромација го опфатив тука. Ако треба уште нешто прашајте па ке ви кажам ако знам и јас. :)

Ме интересира ваш коментар за случајов. Како би реагирале вие доколку ви се деси нешто вакво :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како би регирал јас, пак не би се вратил тука уште еднаш пари на трансакциона нема и готово.

Е сега како може некој да отвори фирма на негово име со негов матичен број тоа не ми е јасно?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
очигледно некој вршел криминал на негова сметка, ова само во македонија е можно..
Уште поочигледно е дека се вмешани и нотарите и другите јавни служби. Зашто да нема дозвола да ги види сите документи?
Како би регирал јас, пак не би се вратил тука уште еднаш пари на трансакциона нема и готово.

Е сега како може некој да отвори фирма на негово име со негов матичен број тоа не ми е јасно?
Бројот е цела работа. Освен МВР и тој (вклучувајќи мајка и татко) никој друг нема достапност.

Welcome to the jungle !!!
Срање од Џунгла.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Да биде среќен што не отидела толку далеку работата да му дигнат кредити и големи долгови на негово име. Мој колега беше отишол да работи во Германија и кога се врати му ставија црн печат да не може да оди во странство 15 години, му бил земен идентитетот од некој друг и потоа и тој и цела фамилија не можеа никаде да одат надвор од Македонија. Значи има и полоши работи се надевам дека се ќе се среди и ќе се докаже. Колегата дури сега започна процедура со адвокат од Германија ако се докаже дека е безправно оштетен државата мора да го исплати. Не верував дека постојат такви работи и во Македонија ама еве постојат. Изгледа некој се претставувал цело време како твојот братучед а штом има фирма регистрирано на негово име мора да постои и адреса каде се наоѓала таа фирма па таму најубаво да отидете.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Да биде среќен што не отидела толку далеку работата да му дигнат кредити и големи долгови на негово име. Мој колега беше отишол да работи во Германија и кога се врати му ставија црн печат да не може да оди во странство 15 години, му бил земен идентитетот од некој друг и потоа и тој и цела фамилија не можеа никаде да одат надвор од Македонија. Значи има и полоши работи се надевам дека се ќе се среди и ќе се докаже. Колегата дури сега започна процедура со адвокат од Германија ако се докаже дека е безправно оштетен државата мора да го исплати. Не верував дека постојат такви работи и во Македонија ама еве постојат. Изгледа некој се претставувал цело време како твојот братучед а штом има фирма регистрирано на негово име мора да постои и адреса каде се наоѓала таа фирма па таму најубаво да отидете.
и те како постојат(за жал)
осетив на св.грб, а се’ беше околу ЕМБ-
една нула- една кула- ко што викаат старите.....
ми требаше ново државјанство и тука настанаа сите перипетии (не би сега околу тоа) ама ни крив ни должен човек може да наебе:mad:
и после многу изгубени нерви за неколку дена се’ се реши
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Да биде среќен што не отидела толку далеку работата да му дигнат кредити и големи долгови на негово име. Мој колега беше отишол да работи во Германија и кога се врати му ставија црн печат да не може да оди во странство 15 години, му бил земен идентитетот од некој друг и потоа и тој и цела фамилија не можеа никаде да одат надвор од Македонија. Значи има и полоши работи се надевам дека се ќе се среди и ќе се докаже. Колегата дури сега започна процедура со адвокат од Германија ако се докаже дека е безправно оштетен државата мора да го исплати. Не верував дека постојат такви работи и во Македонија ама еве постојат. Изгледа некој се претставувал цело време како твојот братучед а штом има фирма регистрирано на негово име мора да постои и адреса каде се наоѓала таа фирма па таму најубаво да отидете.
Има седиште фирмата. Во Штип, улица Цветан Димов :) Бројот не го запамтив. Уште кредити да му дигнеа, ке му олеснеа работа :D Ама од каде Матичниот број?!

Само Ц4 му е мајката.
На таквите и Ц4 им е малку.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Е што се не се прави денес па за еден матичен број сега за еден формулар да пополниш матичен број ти бараат. :)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Е што се не се прави денес па за еден матичен број сега за еден формулар да пополниш матичен број ти бараат. :)
Jас би го убил нотарот ако имам поголеми проблеми. Зарем слеп е тој па да не ја препознае сликата? Епа ако до толку “криминалциве“ отишле напред и на лична карта/пасош со негова слика да ги има податоците од некој друг секоја чест.
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
После ке рече некој што ви фали во Македонија?
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
И кога ќе оди во Централен Регистер ќе му речат системот ни е паднат.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
И кога ќе оди во Централен Регистер ќе му речат системот ни е паднат.
Истото мене ми го рекоа кога чекав ред за нов биометриски пасош,се изначекав едно добри 2-3 часа се додека не дојде еден помлад џандар кој знае малку од малку со компјутерите,па го рестартираше блокираниот компјутер и работата тргна,ама тие постарите неписмени џандаришта(не знам кој ги ставил пред компјутер)рекоа дека системот во Скопје паднал(стара финта) а целата работа била во нивниот компјутер кој се блокирал(веројатно од прегреаност или од нешто друго),само овие не знаеја каде е копчето за рестарт,не знам што да кажам веќе,ем одеа на курсеви ама изгледа не научиле ништо туку гледале во нечија мини-сукња,поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom