трансакциска сметка

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.292
Поени од реакции
656
Дали за орочување пари во некоја банка мора да се отвори и трансакциска сметка?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.292
Поени од реакции
656
Колку можам да најдам со трансакциската не мора и картичка да се вади?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.151
Поени од реакции
870
Колку можам да најдам со трансакциската не мора и картичка да се вади?
Да, картичка не мора (верувам мислиш на дебитна картичка).
А за трансакциска ти треба затоа што прво таму ги ставаат парите па од таму ги префрлаат на посебна депозитна сметка и таа ти е депозитот.
И ако некогаш посакаш да го разорочиш депозитот, парите ќе ти ги префрлат на таа трансакциска сметка :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.468
Поени од реакции
6.978
Nema potreba od transakciska smeta!
Parite so tebe na shalter i gi stavash direktno na shtedna knishka shto togash ce ti ja otvorat (Ako nemash dotogashotvoreno) i si gi orocuvash.
Ako se golema suma, od smetkata kade ti se parite gi prefrlash na smetkata od Shtednata knishka koja si ja otvoril predhodno so 1denar vlog (Ima vo Knishkata broj od smetka) i odkako ce legnat parite
odprilika 2-3 dena (Ako se vo druga banka) odish so knishkata pak v banka i mu velish da gi vnesat od smetka vo pusulceto i gi orocuvash.

Poednostavno ti e Kesh na shalter!#

A imash i opcija postepeno shtedenje vo slucaj da sakash sekoj mesec od platata da ostavash po nekoj denar na strana:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.292
Поени од реакции
656
Nema potreba od transakciska smeta!
Parite so tebe na shalter i gi stavash direktno na shtedna knishka shto togash ce ti ja otvorat (Ako nemash dotogashotvoreno) i si gi orocuvash.
Ako se golema suma, od smetkata kade ti se parite gi prefrlash na smetkata od Shtednata knishka koja si ja otvoril predhodno so 1denar vlog (Ima vo Knishkata broj od smetka) i odkako ce legnat parite
odprilika 2-3 dena (Ako se vo druga banka) odish so knishkata pak v banka i mu velish da gi vnesat od smetka vo pusulceto i gi orocuvash.

Poednostavno ti e Kesh na shalter!#

A imash i opcija postepeno shtedenje vo slucaj da sakash sekoj mesec od platata da ostavash po nekoj denar na strana:
Сепак мислам дека полесно е со трансакциска сметка за префрлање пари (во друга банка ми се парите) и слично ама може и како што викаш со штедна книшка само. Битно има избор дали ќе се вади и картичка или не со отворањето на трансакциската сметка. Не ми треба таа, веќе имам од други 2 банки, џабе би плаќал годишна членарина од 240 ден.
Фала за одгворорите
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.468
Поени од реакции
6.978
Сепак мислам дека полесно е со трансакциска сметка за префрлање пари (во друга банка ми се парите) и слично ама може и како што викаш со штедна книшка само. Битно има избор дали ќе се вади и картичка или не со отворањето на трансакциската сметка. Не ми треба таа, веќе имам од други 2 банки, џабе би плаќал годишна членарина од 240 ден.
Фала за одгворорите
Da be prijatele od postoeckata transakciska bez razlika od koja banka si prefrlash pari na smetkata od novata knishka!
posle odish vo bankata kade shto ti e knishkata i im velish da ti gi odshtampaat vo knishkata!
Imashe mislam vo sparkasse i opcija od tovjata transakciska na nivna smetka da gi preflish i posle tie da ti gi preflat na tvojata knishka!
Najdobro prashaj si vo bankata za opcii bez da otvorash nova transakciska
 
Член од
15 април 2018
Мислења
24
Поени од реакции
3
Edno prasanje... mozda malku off topic... da ne znae kolku e dozvoleno da se vnesuva na godisno nivo pari(pr. zashteda, svoi pari ) a da nemora da se odanochi ili da se pokazuva poteklo iako se ima poteklo na tie pari ?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.566
Поени од реакции
110.079
Edno prasanje... mozda malku off topic... da ne znae kolku e dozvoleno da se vnesuva na godisno nivo pari(pr. zashteda, svoi pari ) a da nemora da se odanochi ili da se pokazuva poteklo iako se ima poteklo na tie pari ?
Нема конкретен износ, секој клиент е различна приказна. Јас може да заработувам 20.000 денари месечно и ако отидам пример во 2 месеци да ставам по 30.000 евра на сметка и притоа да немам доказ за потекло на парите би било чудно, нели? Така да секој клиент е различен, у принцип до 10.000 евра не ти треба доказ за потекло на парите, од 10-15 илјади евра е оставено на слободна проценка на банката дали ќе побара доказ или ќе даде само една изјава за потекло каде клиентот пишува од каде му се парите, заштеда/исплатени од друга банка/продажба на имот итн..., а над 15.000 евра веќе мора доказ да се прикаже од каде се парите. Би ти прошло 2-3 пати да уплатиш од 10-15 илјади евра ама веќе секој следен пат ќе бидеш влезен на радарот на банката каде што уплаќаш и може да те замарааат.

Не те сфаќам ова со даночењево, во банка не се даночат парите, ти ако веќе ги уплатиш на сметка тоа е тоа.
 
Член од
15 април 2018
Мислења
24
Поени од реакции
3
Нема конкретен износ, секој клиент е различна приказна. Јас може да заработувам 20.000 денари месечно и ако отидам пример во 2 месеци да ставам по 30.000 евра на сметка и притоа да немам доказ за потекло на парите би било чудно, нели? Така да секој клиент е различен, у принцип до 10.000 евра не ти треба доказ за потекло на парите, од 10-15 илјади евра е оставено на слободна проценка на банката дали ќе побара доказ или ќе даде само една изјава за потекло каде клиентот пишува од каде му се парите, заштеда/исплатени од друга банка/продажба на имот итн..., а над 15.000 евра веќе мора доказ да се прикаже од каде се парите. Би ти прошло 2-3 пати да уплатиш од 10-15 илјади евра ама веќе секој следен пат ќе бидеш влезен на радарот на банката каде што уплаќаш и може да те замарааат.

Не те сфаќам ова со даночењево, во банка не се даночат парите, ти ако веќе ги уплатиш на сметка тоа е тоа.

Ne zboram za banka da gi danoci ,nego da ne si obavezitelen da pokazuvas poteklo, primer si stedel, deca, rodendeni ,krstevki i itd i se nasobralo , i taa suma eve pr e 10k ili 15k ,i prasanje e da ne alarmiras nekad za da moras da pokazuvas poteklo a nemas takvo nesto... mislam deka ne ni moze da se napravi i samo moze da ubeduvame okolu toa ( ako me sfakjas) .
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
725
Ne zboram za banka da gi danoci ,nego da ne si obavezitelen da pokazuvas poteklo, primer si stedel, deca, rodendeni ,krstevki i itd i se nasobralo , i taa suma eve pr e 10k ili 15k ,i prasanje e da ne alarmiras nekad za da moras da pokazuvas poteklo a nemas takvo nesto... mislam deka ne ni moze da se napravi i samo moze da ubeduvame okolu toa ( ako me sfakjas) .
Како што ти кажа и претходниот соговорник доколку се до 15000 евра немора да докажуваш од каде ти се парите можеш со изјава дека ми се заштедени и толку тоа доколку банката се посомнева.Ако го прекорачиш тој износ самата банка ке побара потекло на парите и ќе мора да се докажуваш од каде ти се парите и да не се излажеш ако вложиш во една банка 15000 и во друга банка друг износ сите тие се врзани во еден систем ќе биде обавестена Нардона банка па финансиска полиција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom